Velký den českého klubového fotbalu

 

Pozítří, 14.2. 2013, nastane velký a významný den pro český klubový fotbal. Po dlouhých letech má Česká republika dva zástupce ve vyřazovací části Evropské ligy, které navíc budou hrát proti maximálně prestižním soupeřům.

Sparta Praha vyzve na domácím stadionu posledního vítěze Ligy mistrů a zároveň ve stejný čas nastoupí Viktoria Plzeň v italské Neapoli, což je momentálně druhý nejlepší celek Italské série A.

Ještě před koncem zimní přestávky podepsaly oba české kluby několik zajímavých posil. V případě Plzně se jedná o Stanislava Tecla, jenž za 20 milionů přišel z Jihlavy s pověstí obávaného kanonýra. K němu si Plzeň pořídila Jana Kovaříka, za kterého zaplatila Jablonci 17 miliónů.

Utrácela i Sparta, za největší přestup letošní Gambrinus ligy můžeme označit angažování jabloneckého a reprezentačního střelce, jehož získala právě Sparta a to za 20 milionů. Sparta angažovala také záložníka Lukáše Váchu, jenž přišel z Liberce za 15 milionů.

A jaké jsou šance českých týmů?

Začneme prvním zápasem. Sparta vyzve na domácím stadionu Chelsea, která by měla přijet v kompletní sestavě. Samotná kvalita hráčů Chelsea je skutečně nezpochybnitelná a poměrně neporovnatelná s kvalitou hráčů Sparty i jejich samotnou cenou. Takový Petr Čech bere v Chelsea více peněz, než všichni Sparťani dohromady. Kromě české hvězdy má Chelsea v kádru takové osobnosti, jakými jsou například Terry, Lampard, Ivanovic i trápící se Torres. Je však velmi pravděpodobné, že Chelsea utkání se Spartou podcení, navíc hráči londýnského klubu neoplývají nijak zvlášť oslnivou formou, čehož by Sparta mohla využít. Na druhou stranu Chelsea už má v jarní části za sebou několik ostrých utkání, zatímco Sparta půjde do utkání bez zápasového tempa.

Sparta by měla dát šanci zejména mladíkům. Příležitost dostane Hybš, Krejčí, Kadlec a Přikryl, ani jeden z nich není starší dvaceti let. Jestliže tito mladíci uspějí, může se stát, že si je vyhlídnou skauti zahraničních klubů, kteří budou na utkání přítomni v hojném počtu. Z tohoto faktu by mohla vytěžit i Sparta, která by za tyto hráče získala velmi zajímavé sumy. Největším oslabením Sparty je absence obranného dirigenta Jiřího Jarošíka, jež trpí svalovými problémy. Chelsea je jasným favoritem na postup, nicméně se domnívám, že v prvním utkání Sparta neprohraje.

Naopak Plzeň bude hrát v neznámém italském prostředí. Neapol si drží v italské lize druhou příčku hned za vedoucím Juventusem. Kádr Neapole disponuje takovými hráči, jakými jsou Edinson Cavani, Marek Hamšík nebo Paolo Cannavaro. Předpokládá se, že Neapol nastoupí v kompletní sestavě. Plzeň bude naopak postrádat Marka Ďuriše, jež se zranil při reprezentačním utkání. Naopak se dal do pořádku stoper Václav Procházka.

Plzeň předvádí pohledný, efektivní a útoční fotbal. S tímto systémem, jenž preferuje, má velkou šanci postoupit. I přesto, že za favorita je označován italský tým, domnívám se, že Plzeň postoupí.

Oba týmy mají v posledních letech slušné výkony na evropské scéně. V případě Sparty můžeme zmínit remízu s Liverpoolem, výhru na Palermem, letos Sparta dokázala remizovat s Lyonem, Bilbaem, přičemž Bilbao doma porazit. Sparťané do Evropské ligy postoupili přes Feyenoord Rotterdam, což je významný nizozemský celek.

Plzeň má v tomto ohledu ještě zajímavější výsledky. Těsná prohra na No Campu proti Barceloně(0:2), dvě výhry nad FC Kodaň, dvě remízy s FC Schalke, remíza s AC Milán a hlavně výhra nad loňským vítězem Athletico Madrid(1:0).

Nezbývám nám nic víc, než popřát českým týmům postup do čtvrtfinále Evropské ligy.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top