Druhy platebních karet, které můžete využívat

Platební karty jsou dnes hodně vyhledávaným platebním prostředkem. Ať už prostřednictvím nich čerpáte peníze své nebo ty získané prostřednictvím úvěru. Právě pro jejich velkou rozšiřitelnost a možnosti je třeba mít povědomí o tom, jaké jsou druhy platebních karet. My Vás nyní seznámíme s těmi nejdostupnějšími na trhu.

  • Debetní karty
  • Kreditní karty
  • Change karty
  • Nákupní a úvěrové karty

Debetní vs. kreditní karty

Když se zaměříte na základní druhy platebních karet, budete jako první hledat rozdíly mezi debetními a kreditními kartami. Debetní karty jsou vydávány k běžnému bankovnímu účtu. Když s nimi platíte, čerpáte své vlastní finanční prostředky. Kreditní karta je naopak určitým typem úvěru. Při placení využíváte peněz konkrétního poskytovatele karty. Obvykle je to příslušná bankovní instituce.

Jaké jsou ostatní druhy platebních karet?

Nejsou to však pouze dva výše uvedené druhy platebních karet, s nimiž se můžete setkat. V následujících otázkách a odpovědích Vám představíme i další, které Vám mohou přijít vhod.

K čemu slouží change karty?

Tento typ karty víceméně vychází z té kreditní. Jen s tím rozdílem, že je stanovena kratší doba splatnosti. Zároveň je třeba částku uhradit jednorázově.

Co si představit pod pojmem nákupní karty?

Ty jsou obvykle poskytovány nebankovními společnostmi. Slouží povětšinou k uhrazení vybraného sortimentu a představují určitou formu splátkového prodeje.

Co si pohlídat u kreditní karty?

V jejím případě si dejte pozor na délku bezúročného období. Ta může dosahovat až 55 dní. Pokud peníze vrátíte v této lhůtě, vyhnete se jakýmkoliv úrokovým sazbám.

Co jsou to elektronické platební karty?

Tyto druhy platebních karet jsou považovány za nejobvyklejší a jsou bezplatnou součástí bankovních účtů. Platit s nimi můžete v platebních terminálech nebo budete vybírat peníze z bankomatů.

Co jsou to embosované karty?

Platební karty tohoto typu Vám přijdou vhod, když chcete hradit zboží u obchodníka, který nemá elektronický terminál. Vše potřebné je vyraženo na těle karty. Využívány jsou třeba v exotických zahraničních destinacích.