Bankovní převod do zahraničí – Co byste měli vědět

Když provádíte platby do zahraničí, nabízí se Vám pochopitelně různá řešení. Jedním z nich je například úhrada prostřednictvím platební karty. My se však dnes zaměříme na bankovní převod do zahraničí. Ten pochopitelně není spojen s nutností zakládat si účet za hranicemi České republiky. Peníze můžete poslat z toho tuzemského, musíte ale vědět, jak na to.

  • Porozumějte pojmům IBAN a SWIFT/BIC.
  • Zjistěte, co jsou to SEPA platby.
  • Jak dlouho trvá převod peněz do zahraničí?

Bankovní převod tak trochu jinak

Pokud chcete převádět peníze do zahraničí, jen stěží si vystačíte s klasickým číslem bankovního účtu, na které jste zvyklí v rámci tuzemského platebního styku. V tomto směru bude vyžadován mezinárodní formát čísla účtu známý pod zkratkou IBAN. Celý anglický název zní International Bank Account Number.

Jaké jsou další věci spojené s bankovním převodem do zahraničí?

Vedle čísla účtu IBAN vyžaduje bankovní převod do zahraničí ještě mezinárodní identifikační kód banky. Ten má zkratku SWIFT/BIC neboli Business Identification Code. Na ostatní důležité věci se zaměříme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Co jsou to transakce SEPA?

Jde o transakce zvané Single Euro Payments Area. Bankovní převod v eurech prováděný v rámci Evropské unie. SEPA platby lze realizovat i z účtu v českých korunách, v rámci něhož dochází k přepočtu kurzu.

Jsou SEPA platby spojeny s poplatky?

Většina bank tyto platby zpoplatňuje. V závislosti na typu bankovního účtu se poplatek pohybuje ve výši od 20 Kč do 250 Kč. Bankovní účty vyšší třídy je ale zahrnují zdarma.

Existuje bankovní převod bez SEPA?

Ano, i takovou mezinárodní platbu můžete realizovat. Je však pravdou, že tento typ platby je spjat s daleko vyšším poplatkem. Od 100 Kč do 1 500 Kč.

Jak dlouho trvá převod peněz do zahraničí?

Pokud jde o SEPA platby, je to obvykle do tří až pěti dnů.

Jak dlouho trvá mezinárodní platba mimo SEPA?

Běžná lhůta je kolem tří až deseti dnů.