Daňový ráj a vše důležité, co byste o něm měli vědět

Se zahraničním, financemi a ekonomikou souvisí řada nejrůznějších pojmů. Je to například hypotéka v zahraničí, bankovní převody do ciziny a daňový ráj. Poslední jmenovanému tématu se budeme věnovat více, protože jde o relativně omílané téma a spousta lidí ani neví, co všechno si pod ním představit.

  • Anglický název je tax haven.
  • Jinak označovaný jako daňové útočiště.
  • Hlavním tématem jsou offshore společnosti.

Co je to daňový ráj?

Pro tento výraz existuje poměrně jednoduchá definice. Daňovým rájem je označována země, v níž jsou z pohledu daní zvýhodňovány zahraniční společnosti. Zjednodušeně řečeno mohou být od daní z příjmů osvobozeny v plné míře nebo jen částečně. To samozřejmě přináší patřičné úspory těmto podnikatelským subjektům. Daňový ráj jako takový se pojí s výrazem offshore společnosti, popřípadě se slovním spojením offshore podnikání.

Jaké jsou výhody a nevýhody offshore podnikání?

Daňový ráj je spjat s řadou nejrůznějších kladů a záporů. S těmi nejzásadnějšími Vás nyní seznámíme v následujících řádcích. A to prostřednictvím otázek a odpovědí.

Jaké jsou klady offshore společnosti?

Největší výhodou jsou pochopitelně nízké daně. Dále lze zmínit patřičnou anonymitu vlastnictví, z čehož plyne ochrana majetku. V závislosti na tom, jaký daňový ráj zvolíte, může být výhodou i právní systém konkrétní země.

Jaké státy spadají do kategorie daňových rájů?

V tomto směru lze narazit na bílou, šedivou a černou listinu. Jmenovat lze například Bahamy, Panamské ostrovy, Kypr, Velkou Británii a mnohé jiné.

V čem spočívají nevýhody offshore společností?

Připravit se musíte na důkladnější kontroly od finančních institucí, a i s některými obchodními partnery můžete mít problémy.

Co dalšího lze považovat za zápor?

Třeba to, že si musíte hlídat právní normy týkající se konkrétního daňového ráje.

Jaké požadavky musí offshore firmy splňovat?

Je to například sídlo společnosti v dané zemi, kde by měla mít firma i svého zástupce. Vládě konkrétního státu je pak zapotřebí platit paušální daň.