Úvěry na trhu mohou nabývat nejrůznějších podob

Když nemáte dostatek vlastních peněžních úspor a potřebujete financovat libovolné věci, nabízí se Vám hned dvě řešení. Jedním z nich jsou speciální platební karty, například v podobě té kreditní. Tou druhou volbou jsou úvěry. Jinak řečené půjčky využitelné v podstatě na cokoliv. Záleží na tom, jakému typy úvěru dáte přednost.

  • Spotřebitelský úvěr
  • Kontokorentní úvěr
  • Investiční úvěr
  • Hypotéční úvěr

Základní definice úvěru

Pod pojmem úvěr si můžete představit zápůjčku neboli poskytnutí peněžních prostředků zájemci, který je vrátí včetně dohodnuté úrokové sazby. Dochází tak ke smluvnímu vztahu mezi věřitelem a dlužníkem. Vše se pochopitelně řídí příslušným zákonem. Samotného poskytovatele bankovních a nebankovních půjček kontroluje Česká národní banka.

Jaké jsou nejpoužívanější úvěry?

Jedním z nejznámějších typů úvěrů je bezpochyby ten spotřebitelský. Velice často je označován, jako maloobchodní úvěr. Sloužit může k různým věcem podle toho, zda se jedná o půjčku účelovou nebo neúčelovou. S dalšími úvěry Vás seznámíme díky níže uvedeným otázkám a odpovědím.

Co je to kontokorentní úvěr?

Jinak zvaný kontokorent je spíše doplňkem běžného bankovního účtu. Jde o povolený debet, který můžete čerpat nad rámec svých vlastních úspor. Kontokorent je často poskytován do výše dvou až tří měsíčních příjmů.

Co znamená investiční úvěr?

Jeho název do značné míry hodně prozrazuje. Tento typ úvěru slouží k financování investic. Těmi se mohou stát akcie, dluhopisy, vklady, ale také investice do nemovitostí.

Jaké úvěry slouží pro financování bydlení?

Pokud hledáte vhodnou půjčku na bydlení, stane se jí hypotéční úvěr. Ten je spojen s delší dobou splatnosti až na 30 let a s nižší úrokovou sazbou oproti spotřebitelskému úvěru. Na druhou stranu musíte ručit nemovitostí.

Jaké jsou typy hypoték?

Kromě klasické hypotéky je možné využít americkou hypotéku upotřebitelnou na cokoliv. I u ní musíte zastavit nemovitost.

Co je to eskontní úvěr?

Tento méně známý typ úvěru slouží pro krátkodobé financování potřeb nejrůznějších podniků. V České republice není až tak vyhledávaný.