Rodinný rozpočet Vám pomůže s lepším hospodařením

Nejste schopni ušetřit z výplaty moc peněz a uvažujete o tom, že si vezmete úvěr? Pak takový krok rozhodně neuspěchejte a podívejte se na vše trochu jiným okem. Nápomocen Vám v tomto případě bude rodinný rozpočet. Jeho vytvoření Vám prozradí, kde můžete ušetřit a jak nakládat s penězi, abyste vyšli.

  • Tvorba rodinného rozpočtu.
  • Přehledy příjmů a výdajů.
  • Důsledná evidence.

Vytvořte si rodinný rozpočet

Na počátku všeho si sepište všechny pravidelné příjmy a výdaje, s nimiž se potýkáte každý měsíc. Utvořte si tabulku, do níž si budete zapisovat útraty a ve finále budete schopni porovnat výdaje a příjmy. Pro usnadnění činnosti a lepší orientaci je vhodné tabulku zpracovat a aktualizovat v počítači, popřípadě využijete speciální aplikace pro rodinný rozpočet. Ty jsou mimochodem dostupné také v mobilní verzi.

Využijte osvědčená pravidla

Už při základním rozdělování financí na počátku měsíce se můžete řídit některým z prověřených způsobů. Je to třeba definice 1/7/2. Nic neříkající čísla Vám přiblížíme v níže uvedené tabulce.

Množství peněz z příjmuCo s penězi
10 %Vlastní odměna
70 %Na každodenní životní náklady
20 %Tvorba finanční rezervy
Jeden z oblíbených rozpisů pro tvorbu rodinného rozpočtu.

Existují samozřejmě i jiná pravidla, jako třeba 50/30/20. Zhruba 50 % příjmů dáte na životní náklady, 30 % na běžné koníčky a podobné věci. Zbývajících 20 % půjde na úspory.

Jakou strukturu může mít rodinný rozpočet?

Abychom Vám co možná nejvíce usnadnili tvorbu rodinného rozpočtu, přinášíme několik praktických tipů. Nebudeme zde vypisovat všechny položky příjmů a výdajů. Je ostatně na Vás, jak detailní rodinný rozpočet si povedete. Jeho součástí však mohou být hlavní kategorie – bydlení a věci spojené s ním samotným, potraviny, doprava, rekreační a kulturní činnosti, ošacení, drogerie, zábava, zdraví a vzdělávání. Je pouze na Vás, jak moc si rozpočet rozdělíte. Sami se ale můžete přesvědčit o tom, že právě díky tomuto jednoduchému a praktickému prostředku najdete ideální model financování rodiny.