Velká Británie: Předpisy pro oblečení žen jsou nepřátelské

Velká Británie: Předpisy pro oblečení žen jsou nepřátelské

Poslanci parlamentu Velké Británie kritizují předpisy pro oblečení žen

Vysoké podpatky, blonďaté vlasy a Make-up: Dresscode v britských firmách nevytváří zrovna pokrokový obraz o ženách. Parlament to kritizuje – a požaduje nové zákony.

V jedné analýze vypracované pro poslance britské dolní komory parlamentu jsou označeny diskriminující předpisy britských firem pro dámské oblečení: Boty musí mít vysoké podpatky, vlasy se smějí dobarvovat ve stejném barevném tónu. V některých firmách se vyžaduje více Make-up a více provokující oblečení.

Jiné pracovnice musí barvit vlasy na blond a smí používat jenom lak na nehty v předepsaných barvách. Za zakázané se považuje mimo jiné levná bižutérie, dlouhé náušnice a viditelná Tattoos. V bankovním sektoru Londýna jsou zlaté šperky nepsaným zákonem. Tak to stojí v reportu pro poslance.

Důvodem zprávy byla výpověď pro Nicolu Thoriovou (27) v prosinci 2015. Nicola odmítala stát devět hodin v recepční hale hospodářské komory v Londýně na vysokých podpadcích (High Heels). Pět až deset centimetrů vysoké podpatky byl firemní předpis – předpis kterému se Nicola Thorp nechtěla podrobit. Byla tedy s okamžitou platností vyhozena.

Bolesti a dlouhodobé zdravotní problémy

Případ se postaral o velké rozhořčení. Nicola Thorp nastartovala petici o odstranění zastaralého a sexistického Dresscode, kterou podepsalo skoro 160.000 lidí, převážně a zcela pochopitelně ženského pohlaví. Tato petice se tak stala základem pro analýzu, kterou se parlament právě zabývá. Ve zprávě se uvádí, že stovky žen trpí bolestí a zdravotními problémy, které jim způsobuje povinnost nosit na pracovišti vysoké podpadky.

Ve Velké Británii smí zaměstnavatel předepsat pánským a dámským zaměstnancům různé formy oblečení pokud se vyžaduje „stejná míra elegance“. Jistě do určité míry zajímavý aspekt, ale poukazovat v tomto případě na diskriminaci žen není asi to pravé ořechové. Jedná se více či méně o zdravotní záležitost.

Ale nutno podotknout že na předpisu oblečení v zájmu „stejné míry elegance“ něco dobrého je. Používat by to měly veřejné a privátní televize. Často se totiž stává, že host pořadu je vidět na obrazovce neupravený, ve špinavém tričku, kostkované košili a neoholený a nevkusně oblečený.


O autorovi

Další články

1 komentář

  1. Adam Mikulášek 18/02/2017 - 12:47 at 12:47

    No opět neomarxistická pozitivní diskriminace pro privilegovanou skupinu. Nemám nic proti požadavkům na uvolnění pravidel pro oblékání, ale proč jen pro ženy? Proč se to netýká třeba povinných kravat?

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top