Varování pacientům, aby jim při platbě u zubaře neztuhnul úsměv

Varování pacientům, aby jim při platbě u zubaře neztuhnul úsměv

Varování pacientům o často až lidově řečeno přemrštěných cenách u zubního lékaře přichází z Velké Británie. Zdejší vyšetřování totiž zjistilo, že velké množství soukromých zubních lékařů až o 40% víc předražuje průměrné ceny za běžnou kontrolu, než tomu bylo před třemi léty. Další zjištění je ještě méně pozitivní. Některé zubní kliniky si účtují za zákrok až pětinásobně vyšší ceny, než jiné kliniky! Zatímco na některé úkony zaplatí pacient na jedné klinice v přepočtu jen 700 Kč, na jiné až 3.500 Kč! A veliká „volná tvorba cen“ je patrná i u výkonů, které si žádají výkon dentálního specialisty.

Uvedeme názorný příklad. Na jedné z klinik na Harley street v centrální části Londýna, zaplatí pacient za kontrolu u lékaře v přepočtu 3.000 Kč, a cena se směrem k potřebě zákroku dentálního specialisty může vyšplhat až na téměř 7.000 Kč. Ve srovnání s těmito cenami na jiné klinice, v South Harrow v západní části Londýna, zaplatíte za běžnou kontrolu u zubního lékaře pouhých 700 Kč. A to jsou tyto dvě kliniky od sebe vzdáleny pouhých 18 kilometrů!

Odborníci v této oblasti vesměs shodně tvrdí, že se nelze divit takovéto variabilitě v cenách výkonů u zubního lékaře, když neexistuje žádná relevantní regulace. Pacienti jsou podle odborníků pod vidinou úlevy od často značné bolesti vystaveni odírání od lékaře. A nakonec smířeni s tím, že často i pětinásobně předraženou cenu budou muset zaplatit.

Joyce Robinsonová ze Sdružení na ochranu pacientů říká, cituji „Pacienti jsou často vydáváni na milost té které kliniky a odíráni“.

Téměř polovina Britů má soukromého zubaře, ta druhá státního (placeného ze zdrojů Národního systému zdraví, NHS, poznámka autora). Některé kliniky jsou však napůl soukromé. A pokud mají takové kliniky plný stav pacientů, odmítají ty, kteří jsou plátci NHS.
O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top