Vánoční nepohoda

Letos máme ten předvánoční frmol šmrncnutý koncem světa. Taky si všímáte, jak se civilizace rozdělila na ty, co věří, a ty, co skřípají zuby tajně, ze spaní? Máme za sebou magické datum 12.12.2012, pár lidí se vdalo a oženilo, aby se za pár měsíců či let zcela nemagicky rozvedli.

Shánění dárků a nervy na pochodu, každoroční rituál výnosný hlavně pro obchodníky. V tomhle vánočním čase tráví večery v křesle se sklenkou něčeho dobrého, a namísto stereotypního manželského sexu třímají v ruce kalkulačku, aby věděli, kolik jim to dneska hodilo.

Splátkové společnosti, které nestačí doplňovat tužky, dolévají do obchodů další a další porce peněz, které nikdo nikdy neviděl. Zaplatíte půlku teď, a půlku potom. To je přece paráda, mít iPhone, který vůbec nepotřebujete, za polovic! Že na to nebudete mít? Ale jděte, nějak to uděláme. Následuje profesionální úsměv, a do roka profesionální exekuce. Taky s úsměvem.

Schránky v tomhle vánočním čase přetékají letáky, a řetězce se můžou přetrhnout, aby vyprázdnily sklady. TESCO do regálů nasype všechno, co zbylo z loňska. Vietnamské žárovičky na jedno použití, plastové imitace skleněných ozdob. Království cetek. Hlavně, když se na tom houpe nějaký čárkový kód s akční cenou. Nebo mandarinky v Kauflandu. Za akčních 19,90 to oranžové zlato mizí po tunách. Do dvou dnů se ten výhodný zázrak promění v bláto. Změknou a zplesniví, a tak i popeláři sídlišť nakonec slaví svojí nevoňavou prací.

Koncem roku se rozdávají nejen dárky, ale i výpovědi. Kolika zahraničním firmám letos vypršely daňové prázdniny? Děkujeme, po svátcích už nemusíte chodit. Že jste si vzali půjčku na dárky? Máte hypotéku? Ale to nejste sami. Banka bude mít určitě pochopení. Pár dní.

Ale dost kritiky. Vánoce jsou především svátky klidu, a většina lidí si je dokáže patřičně užít. Nevěřili byste, kolik párů a manželství se v tomhle období požere do krve. Ženské jsou utahané, a stačí nepatrný impuls, aby vás vymetli za dveře i se zubním kartáčkem. Ti otrlejší už to znají, a tak prostě vypadnou do hospody, a vrátí se, když drahá polovička vychladne.

Buď ji tam najdou, nebo ne. S dvěma a půl promile v krvi je to tak nějak jedno. Slabší povahy si ty pocity zklamání a beznaděje prožijí naplno.S rozdrásaným srdcem doufají, že se to zase srovná. Většinou to končí usmířením, večerním milováním, a i ten Ježíšek nakonec přijde. Někdy pohár přeteče tak, že nepřijde ani Santa Klaus. Opuštěnost na Štědrý den nepatří mezi vyhledávané zážitky. Ale víte co? Ono to časem přejde. Jak se říká, poděkujme našim starým láskám za ty nové, lepší. Nebo taky horší. Tak zdvihněte hlavu, a běžte radši koupit něco dětem z prvního manželství.

Hračkárny jsou plné nejrůznějších blbostí. Ta, kterou jsem navštívil já, patří mezi největší v Hradci.  Prodavačky se nezastaví, a přesto se ještě stihnou mile usmívat. Doplňují regály, už ani necítí záda, a v tom okamžiku se objevuje další protivný zákazník. Kolikátý už?!

„Chci utratit svoje peníze, tak se snaž, huso!“ pomyslí si arogantní blb v drahém sáčku a nemožných teniskách. Na parkovišti zabírá dvě místa jeho Hummer H1, a zrovna dneska mu soused vyprávěl ten pitomej vtip:

Přijede chlápek k pumpě s H1 a začne tankovat. Tankuje 10, 20, 50, 100 litrů benzínu, a pořád nic. Přijde k němu pumpař, a říká: „Pane zapomněl jste vypnout motor..“

V tu chvíli si uvědomil, že mu to auto za dva a půl mega nikdo nezávidí. Zařve na prodavačku, ta sklopí oči. Nechá zákazníka vyvztekat, a pak mu s naučeným úsměvem vyhoví. Za šedesát korun hrubého na hodinu. Hezké Vánoce!


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top