Vakcína proti viru Zika bude připravena pro nejnutnější případy ještě letos

Vakcína proti viru Zika bude připravena pro nejnutnější případy ještě letos

Podle dobře informovaných zdrojů z okolí jedné ze společností, vyvíjejících vakcínu proti viru Zika, který byl zjištěn u novorozenců a který u těchto způsobuje nevratné porušení mozku, měla by tato vakcína být připravena pro nejnutnější použití v nejnutnějších případech ještě do konce tohoto roku.

Jak sdělil v rozhovoru pro agenturu Reuters kanadský vědec Gary Kobinger, člen konsorcia, pracujícího na vývoji vakcíny, první řada klinických zkoušek na lidech by měla začít někdy na začátku srpna. Jestliže testy budou úspěšné, je předpoklad použití vakcíny u veřejnosti v říjnu nebo listopadu tohoto roku. Jak dále vědec ve zmíněném rozhovoru prohlásil, cituji „Nejdůležitější je být připraveni na nejhorší“. Gary Kobinger je ostatně jedním z vědců, který se podílel na úspěšném vývoji vakcíny proti smrtícímu viru Ebola a jeho následném použití v Guinei. (poznámka autora). „Výroba vakcíny není složitá, ta může být spuštěna v relativně krátké době“ sdělil novinářům vědec. Neřekl však, kdy by měla být vakcína běžně k použití.Virus Zika, který je přenášen moskyty, byl zjištěn právě u tisíců novorozenců s poškození mozku v Brazílii. U přibližně 80 procent nakažených jedinců nezanechává následky, nebezpečný je však pro těhotné ženy v případě, že byly tímto virem nakaženy.

Gary Kobinger, jeden z čelných vědců, podílejících se na tomto projektu v rámci Univerzity provincie Quebec, je zároveň jedním ze specialistů Národní mikrobilologické laboratoře Kanady v městě Winnipeg v provincii Manitoba, a spolupracovníkem Univerzity státu Pennsylvania, kde je vedoucím vědeckého týmu David Weiner. Finančně vývoj zajišťují firmy Inovio Pharmaceuticals Inc., a dále jihokorejská společnost Gene One Life Science Inc.

Jak sdělil výkonný ředitel společnosti Inovio Joseph Kim, je termín konec roku pro použití vakcíny sice šibeniční, nicméně možný. Jak dále sdělil v rozhovoru s novináři, cituji „Věřím, že jako první budeme provádět test na lidech a budeme vítězi v závodě o vakcínu proti viru Zika“.44
O autorovi

Další články

1 komentář

  1. Petr Ondracek 31/01/2016 - 11:26 at 11:26

    Napínavou otázkou je zda nebudou mít mladí sportovci strach odjet na Olympiádu do Brazilie když je to pro ně riskantní – obvzláště pro mladé sportovkyně. Z tohoto důvodu, pokud budou následovat vůbec omluvenky, můžou být hry pro Brazilii fiaskem.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top