Top 5 nejhloupějších nařízení Evropské Unie

Top 5 nejhloupějších nařízení Evropské Unie

 Evropská unie se stává v Česku stále více zatracovaným pojmem. Důvodů je několik, avšak největší z nich je zřejmě několik skutečně hloupých nařízení, které v lidech vyvolávají pocity hněvu a nedůvěry v tuto evropskou organizaci. Tyto pocity navíc umocňuje fakt, že na většinu nařízení má vliv lobby, což však není žádné tajemství. Tudíž se najde spousta vyhlášek, kterým se můžeme pouze zasmát, tedy jen do té doby, než vlastně zjistíme, kolik ty legrace stojí peněz.

Vybral jsem 5 nejhloupějších nařízení, která stojí za připomenutí.

5. Zákaz výroby rtuťových teploměrů

Začneme hezky pěkně zostra. EU zakázala výrobu a používání rtuťových teploměrů, poněvadž rtuť je prý nebezpečná a jedovatá. Ano, to je pravda, nicméně v takovém množství je obsah rtuťi v teploměru naprosto neškodný. Každopádně zajímavostí je, že EU udělila výjimku nemocnicím a to z důvodu nepřesnosti digitálních teploměrů.

4. Kvóty pro ženy ve vedení firem

Evropská komise přijala návrh, jenž se týká kvót pro ženy ve vedení evropských firem. Samotné nařízení říká, že v každé velké evropské firmě musí být ve vedení alespoň 40% žen. Nebudu teď rozebírat, co to vlastně znamená „velká evropská firma“, nicméně se zde objevuje zajímavý jev. Nařízení rozporuje s Listinou základních práv Evropské unie, ve které je uvedeno: „Zakazuje se jakákoli diskriminace založená na rozdílu pohlaví.“
Teď si však představte následující situaci. Firma obsahuje 60% mužů a dejme tomu 35% žen. Na konkurz se přihlásí chytrý, vzdělaný muž, jenž disponuje těmi nejlepšími předpoklady, zatímco jeho konkurent je žena, která zdaleka tak dobré preference nemá. Přesto bude muž diskriminován. Jelikož je kvóta mužů plná, tak tím pádem pracovní místo připadne ženě. Za jediné pozitivum můžeme označit fakt, že nařízení má platit až od roku 2020, což třeba Evropská unie ani nemusí existovat.

 3. Zákaz umístění svatozáře na slovenské mince

Slovenská národní banka hodlá vydat památnou minci, která připomíná 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Ke vší smůle našich východních sousedů byly některé státy EU proti. Celý rozpor vznikl kvůli umístění svatozáře nad hlavami obou věrozvěstů. To však podle EU rozporuje s vyhláškou o náboženské propagaci. Toto odůvodnění je hodně úsměvné. Stačí se projít v ulicích hlavního města EU, kde na Vás okamžitě začne dýchat drsná propagace islámu.

 2. Velká omezení kadeřnic a kadeřníků

Bruselští úředníci si posvítili také na kadeřnictví, tedy hlavně na samotný personál. Nutno podotknout, že si zde opravdu zařádili. Z důvodu hrozícího podklouznutí bude platit zákaz nošení podpatků. Úředníci také zakázali kadeřníkům z důvodů hygieny nosit prstýnky a hodinky. V Bruselu volají rovněž po menším počtu ostříhaných lidí za den a to kvůli zmírnění počtu emočních kolapsů. Co tím pánové chtěli říct, jsme však nepochopili.
Nová pravidla také kadeřnicím nakazují vést „pravidelné společenské rozhovory“ podle osnov, jenž budou za pár měsíců hotové. Celá tato věc vznikla údajně proto, aby na pracovišti zavládlo „mentálně příjemné a zdravé prostředí“

1. Nafukování balonků od 8 let, frkačky od 14 let!

Úředníci EU mají také obavy o zdraví a budoucnost našich dětí. Nafukování balonků je podle nich nebezpečné, tudíž dítě musí mít alespoň 8 let. Co se týká „pouťových frkaček“, tak zde je omezení hlubší. Skutečně jsem bohužel nepochopil důvod tohoto omezení, nicméně používání frkaček je zakázáno osobám mladším 14 let. Jestliže máte děti, které nemohou podle nové vyhlášky nafukovat balonky nebo foukat do frkaček, tak nemusíte smutnit. Jestliže bude dítě pod dohledem rodičů, výše zmíněné aktivity může vykonávat.

 

To jsme ještě neuvedli nařízení týkající se přejmenování tuzemského rumu, pomazánkového másla, zrušení „neúsporných“ žárovek a podobně. Tak pevně doufejme, že v roce 2013 o podobných ptákovinách ani neuslyšíme.

 

 


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top