Sláva není všechno: 7 největších investičních chyb celebrit

Sláva není všechno: 7 největších investičních chyb celebrit

Znáte je. Jsou bohatí a krásní, vydělávají spoustu peněz a pak neví, co s nimi. Jen málokteré celebritě ze světa showbussinesu se podaří úspěšně investovat a nebo lépe řečeno nechat si dobře poradit a „nenaletět“ prvnímu chytrákovi, který je schopen čehokoliv, jen ne toho, z čeho by klient mohl profitovat. Ostatně právě celebrity ze světa showbizu jsou považovány za nepříliš dobré hospodáře a hráče na hřišti, zvaném investice.

Známý americký odborník ve světě investic, Todd Morgan, zakladatel prestižní poradenské společnosti Bel Air Investment a jeden z finančních bossů společnosti Oracle Inc., známé ze světa IT,  který celebritám radí, jak správně investovat, označil v rozhovoru pro americkou renomovanou televizní společnost CNN sedm největších investičních chyb, kterých se celebrity dopouštějí.

 1. Přeceňování hodnoty nemovitostí

Velmi častá chyba. Celebrity z touhy po jedinečnosti a z touhy ukázat kolegyním a kolegům z branže, že na to jednoduše mám, kupují luxusní nemovitosti, jejichž exteriéry a interiéry jsou jen přehlídkou nevkusu a zbytečně „přeplácaného“ prostoru, za přemrštěné ceny s vědomím, že každá další investice je nevratná. Ta tam jsou příklady střídmosti a vkusu, jakými byly nemovitost herečky Catherine Hepburnové na západním pobřeží USA a nebo překrásná bílá vila frontmana britské metalové legendy Def Leppard Joe Elliota v irském Dublinu.

 1. Koupě znehodnocených aktiv

Celebrity často opět za předražené ceny kupují letadla a koně, které pak po zjištění, že investice byla nerentabilní, prodávají za cenu velikých ústupků a snižování ceny.

 

 1. Slepé investování do technologií

Přílišná důvěra celebrit v technologické společnosti. Zvláště neznámých technologických společností. Celebrity uvěří „namlouvacím“ lžím, které je přesvědčují o správnosti investice. Výsledek takových „investic“ je naprosto tristní.

 1. Investiční rady „přátel“

Pokud anoncuje celebrita investici na nějaké party nebo jiné tomu podobné události, vždy  se najde mnoho „přátel“ schopných všeho, jen ne dobře poradit

 1. Investice do restaurací

Další velmi častá chyba. Známý je příklad řetězce restaurací pod názvem „Planet Hollywood“, které si nejen v USA, ale i například v některých evropských zemích otevřely hvězdy filmového nebe velikosti Bruce Willise, Sylvestra Stalloneho nebo Arnolda Schwarzenegra nebo Nicolase Cage. Původní euforie majitelů, kteří do projektu vložili nemalé finanční částky, velmi rychle vyprchala.

 1. Pád akcií

Podle Todda Morgana se kvalitní investoři poznají podle toho, kdy vstupují do jednání o nákupu akcií. Ti kvalitní tak činí v době klesání cen akcií.

 1. Ztráta slávy

Nelze spoléhat celý svůj život na svojí slávu, která je, jak známo věc pomíjivá. A propad slávy bohužel pozná i peněženka celebrity.


O autorovi

Další články

2 komentáře

 1. sophi 05/05/2016 - 17:44 at 17:44

  A to ich máme akože ľutovať? :-)

 2. David Vozák 10/05/2016 - 10:22 at 10:22

  Dobrý den,

  članek by se dal ve velkém rozsahu použít i na „necelebrity“. Obdobné chyby či přehmaty sledujeme v praxi až znepokojivě často. A nemusí vždy jít rovnou o řetězec restaurací, stačí naříklad líbivý a vábivý korporátní dluhopis s neuvěřitelně vysokým úrokovým výnosem.

  Pěkný den,
  JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top