Recyklační firma zachránila Apple I.! Tento poklad se našel v popelnici s elektro-odpadem!

Recyklační firma zachránila Apple I.! Tento poklad se našel v popelnici s elektro-odpadem!

 Vdova v Kalifornií odevzdala do šrotu Apple I. Firma objevila v kartonu tento u sběratelů oblíbený kousek a prodala ho za vysokou cenu.

Screen Shot 2016-05-01 at 11.49.59

Po smrti manžela odnesla jedna vdova v Kalifornií několik kartónů s elektronikou do sběrného dvora. Jak informoval „San Jose Mercury News“ věci zemřelého obsahovaly také hodnotný sběratelský kousek: Apple I. z roku 1976.

Tento model je absolutní rarita: Steve Jobs, Steve Wozniak a Ron Wayne vyrobili pouze 200 těchto počítačů a prodávali je za 666,66 dolarů. Skládal se pouze z hlavní osazené tištěné desky. Monitor, klávesnici nebo skříň si uživatel musel opatřit sám.

Sběrnému dvoru se mezitím podařilo prodat přístroj za 200 tisíc dolarů (v přepočtu asi 5,5 milionů korun). Podle pravidel hry by na tom měla vdova také profitovat. Podle „San Jose Mercury News“: Polovina výnosu má být předána vdově, která tuto raritu přinesla.

Ale jeden problém přece jen existuje: Žena nezanechala jméno ani svoji adresu. Firma ji bude hledat, aby jí odměnu vyplatila.

Prodejní cena ale není obzvlášť vysoká. Minulý rok v říjnu se jeden exemplář vydražil v New Yorku za rekordní částku 905 tisícd olarů (24 milionů korun). Ten ale patřil mezi těch několik málo Apple I., které dnes ještě spolehlivě fungují.

 


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top