Putinovy hry

Putinovy hry

Putins games

Včera byl zahájen v Praze festival dokumentárních filmů o lidských právech, Jeden svět. V jeho rámci je možné vidět dokument Putinovy hry. Lehce ironický titul vzhledem k aktuální události. Dokument neřeší otázku vztahu Rusko – Ukrajina – Krym, ale zákulisí při budování sportovišť pro poslední olympiádu.

 

Dokument natočil Režisér Alexander Gentelev, který upoutal pozornost v roce 2010 filmem Vor v zákoně, vládce podsvětí. Před promítáním informovala producentka, že od jednoho Rusa dostala nabídku 600 tis. Eur za tento film, což je cena, která se vymyká obvyklým poměrům. Ale prý není na prodej.

 

Dokument se soustředí výhradně na dobu před olympiádou, a nijak se nevyjadřuje ke hrám jako takovým, k jejich smyslu a užitečnosti.

 

Rusko je velká a mocná země, bohatá na oblasti, kde zima pravidelně vládne pevnou rukou. Olympijské hry se proto konají v jediné subtropické oblasti, kterou Rusko má. V Rusku není nic nemožné. Putin se rozhodl nabídnout Rusku olympiádu. V době, kdy byly hry přiděleny Soči, zde neexistovalo naprosto žádné zázemí a lyžovalo se zde v podmínkách více než skromných.


Seznamujeme se s postupným budováním sportovišť. Na podloží, které je naprosto nevhodné, jako je bahno a tekuté písky, vyrostly stavby rozměrů odporujících geologickým podmínkám. Na místě obydlených domů po pár měsících jen pláň. Je třeba něco obětovat pro slávu země a uskrovnit se v náhradním ubytování nepatrných rozměrů. Celkové nálady dosáhly minimálně 50 mld. dolarů. Silnice vedoucí do olympijské vesnice stála tolik, jako by byla celá pokrytá kaviárem. Nejde o diskusi, zda je tu korupce, ale jaká míra korupce je ještě pro firmy existenčně únosná. Propojení firem a politické moci. Pod pláštíkem olympiády se podařilo uvolnit některé pozemky a jejich cena zřejmě zajímavě vzroste, tedy pokud si časem příroda nedupne a nezúčtujte všechny ty hrubé zásahy, které se během stavby spáchaly.

 

Nic proti olympiádě, přináší řadu kladných emocí, napínavé závody, radost z dobrých umístění. Ať si ji Rusko užije. Žádný průšvih se během olympiády nestal. Ovšem každá legrace něco stojí. A myslím, že místní obyčejní obyvatelé Soči platili dost. Řada z nich přišla o původní domov a Sočský národní park dostal také pořádně zabrat.O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top