Los Evropské ligy? Velká šance ukázat se světu

Včerejší losování Evropské ligy se skutečně povedlo. Jak už asi víte, tak Sparta Praha se utká o postup do čtvrtfinále s FC Chelsea, což je jeden z nejslavnějších klubů světa, obhájce vítězství Ligy Mistrů a aktuální favorit za zisk prvního místa Evropské ligy. Viktoria Plzeň bude soupeřit s italskou SSC Neapol, který rovněž disponuje vysokou kvalitou. SSC patří k nejlepším klubům v Itálii, dokonce v letošní sezóně má Neapol více bodů než slavný AC Milán, s kterým loni Viktoria dokázala remizovat.

Oba dva soupeři českých týmů mají v kádru spoustu světových fotbalových hvězd. V případě Chelsea jde zejména o klubové legendy Franka Lamparda, Johna Terryho, a nebo českého gólmana Petra Čecha. Dále zde kope například Ivanovic, Luiz, Torres, Ramirez, Mata, Cole a podobně. V případě italského velkoklubu se můžeme bavit o jménech jako Paolo Cannavaro, Marek Hamšík nebo velký šutér Roberto Cavani.

První dojem může být zavádějící. Zahraniční media nedávají českým týmům moc velkou šanci. Ano, proti našim klubům se představí skutečná evropská, možná i světová špička klubového fotbalu,  nicméně to už tu bylo několikrát. Nejen Plzeň, ale i Sparta dokázala v poslední době šokovat evropskou fotbalovou veřejnost.

Začneme u Plzně. Viktoriáni v loňské sezoně vyřadili FC Kodaň a to tím nejlepším způsobem. Dvěma výhrami. V základní skupině Ligy mistrů, dokázala Plzeň po remíze 2:2 sebrat body italskému gigantovi AC Milan. Poté Plzeň dvakrát remizovala s německým velkoklubem FC Schalke, tedy v základní hrací době. Letos Plzeň potupila polského vícemistra Ruch Chorzów 5:0, přičemž největší překvapení Viktoria sehrála nedávno. V boji o první místo skupiny Evropské ligy porazila slavné Atlético Madrid 1:0. Nutno podotknout, že Atlético obhajuje vítězství v celé Evropské lize a také v Superpoháru, přičemž v tabulce španělské La Ligy jim patří druhé místo, hned za FC Barcelonou.

Sparta před dvěma roky remizovala ve stejné fázi soutěže s anglickým fenoménem FC Liverpool. Po roční odmlce o sobě dávají pražané opět vědět. Do Evropské ligy postoupili přes Feyenoord Rotterdam, což je špičkový nizozemský klub, přesto si však s ním Sparta překvapivě hladce poradila. V základní skupině na Spartu čekalo Athlético Bilbao. Tento klub hrál v loňské sezóně finále Evropské ligy! Sparta však doma Bilbao porazila 3:1 a ze Španělska si přivezla bod za remízu 0:0. Kromě Bilbaa pražané narazili na Lyon, s kterým dokázali doma remizovat 1:1.

Pomalu a jistě si české týmy v Evropě získávají respekt. Nyní je čas využít všech schopností a dovedností, kterými české týmy disponují. Osmifinále Evropské ligy bude ostře sledované nejen mezi fanoušky, ale také mezi skauty špičkových světových klubů. Jak u Plzně, tak u Sparty najdeme v kádru několik mladých hráčů, jejichž cena může ze dne na den o dost povyrůst.

Sparťané Václav Kadlec, Ladislav Krejčí, Josef Hušbauer, Matěj Hybš, Milan Jirásek, Tomáš Přikryl a Pavel Kadeřábek jsou v juniorském věku, tudíž může být velmi pravděpodobné, že se ocitnou pod lupou skautů.

Z Plzně by mohl být zájem především o Vladimíra Daridu, ale i o Davida Štípka, Marka Hanouska nebo možná Stanislava Tecla, tedy pokud přestoupí z Jihlavy do Plzně.

Pro všechny hráče to může být největší a zároveň nejdůležitější zápas své kariéry. Osmifinále Evropské ligy může zapříčinit zvýšení českého klubového koeficientu, a  také vnímání českého fotbalu v Evropě. Jestliže by se alespoň jednomu týmu podařilo postoupit, byla by to neskutečná reklama pro český klubový fotbal.

Jaké mají naše kluby šance ?

Jestliže Chelsea Spartu podcení, klidně se může stát, že Sparta Chelsea potrápí, či dokonce postoupí přes anglický celek do čtvrtfinále. Odhadované šance jsou zhruba 70% – 30% ve prospěch Chelsea.
V případě dvojzápasu mezi Plzní a Neapolí jsou šance vyrovnanější. Zhruba 60% – 40% ve prospěch Neapole.

Přes to všechno zde šance existuje, poněvadž motivace je skutečně mimořádná.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top