Chcete do kina na český film? Přečtěte si naši recenzi Rudého kapitána!

Chcete do kina na český film? Přečtěte si naši recenzi Rudého kapitána!

Není nic překvapivého, když se během zemních prací na hřbitově podaří omylem vykopat napolo rozpadlou rakev s nebožtíkem. Méně obvyklý už je hřebík v jeho hlavě. Tudíž pro jistotu dorazí dvapolicisté, přičemž Edo Burger (Marián Geišberg) velí zakopat zpět a Richard Krauz(Maciej Stuhr) vyšetřovat.

Dle hřbitovních záznamů se jedná o Karola Kloknera, kostelníka, zemřelého v roce 1985. Patolog upřesní, že se skutečně nemůže jednat o bizarní způsob sebevraždy, navíc má nebožtík rozdrcené prsty a špendlíky po nehty. Píše se rok 1992 a do promlčení vraždy je tedy ještě daleko. Zcela nepřekvapivě stopy velmi záhy vedou k StB. Jsme v době paradoxů a členem vyšetřujícího týmuse proto stává bývalý estébák Ivan Canis (Martin Finger).

Film je natočený podle stejnojmenné knihy slovenského autora Dominika Dána (pseudonym) a funguje nejvíce jako stylizovaná výpověď režiséra Michala Kollára o atmosféře začátku 90. let. Začátek je rozjetý velmi zajímavě, ale pak se namísto postupného rozplétání motivů spíš zamotává sám do sebe. Hodně otázek a žádná odpověď. Prostě někdo je v pozadí, a co na tom záleží, kdo to je. V jednotlivostech může být věrohodný, stačí třeba připomenout záhadné úmrtí (nejspíš vraždu) Přemysla Coufala. Celek však působí jako velké tlačení na pilu bez nadhledu. Jednu z linií představuje vztah StB a církve, což na Slovensku bylo citlivější téma než na domácí scéně. Ve filmu je tato spolupráce jen sdělena, aniž by si divák odnesl něco navíc k tomuto tématu. Pobaví jen volba hereckého představitele biskupa, Jan Vlasák je totiž typově velmi podobný arcibiskupovi Jánu Sokolovi, o jehož spolupráci panují různá vyprávění.

Rudý kapitán může připadat jako dobrý především těm, kdo si ho nespojují s konkrétním místem a časem. Bohužel však hned v úvodu je uvedeno přesné datum a nepohybujeme se jinde než na území bývalého Československa. Policisté jsou otráveni, protože režim, kdy se jim vedlo dobře, skončil, a nový je pro ně horší. Richard, jediný poctivý mezi nimi, je lidsky dost protivný a ani rodina to s ním nemá jednoduché, což je jinak poněkud profláklé klišé. Nálada filmu je o oproti tehdejší realitě až příliš ponuráa ne všichni kluci z kriminálky zase byli tak zamilovaní do komunistů, jak se nám snaží Kollár vnutit. Samozřejmě, že i po roce 1990 se mnozí snažili zamést stopy, ale zase takovou mocí nedisponovali. Závěr filmu je už přece jen utržený ze řetězu a scéna v kolejích působí nejvíc ze všeho jako groteska.

Příjemným překvapením je velmi slušný výkon Michala Suchánka v roli jednoho z hlavních padouchů. Pokud s ním má někdo problém, je to trest za to, že se příliš často díval na TELE TELE. Ne, není problém, že by čeští herci na role padouchů neměli, což je i případ Oldřiha Kaisera, ale mentální limit českého diváka, který je má zaškatulkované do estrádních vystoupení.

Celkové hodnocení: 60 %


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top