Apple podle Britů zneužil referenda

Apple podle Britů zneužil referenda

Apple prožívá na území Spojeného království a Irské republiky nelehké období. Poté, co byl vyzván irským soudem k zaplacení tučného nedoplatku daně z přidané hodnoty, už čelí dalšímu obvinění. Byl totiž nařčen z toho, že referendum „Brexit“ , které ve svém výsledku rozhodlo ve svém výsledku o tom, že Velká Británie opustí svazek Evropské unie, zneužil jako záminku pro ospravedlnění zvýšení cen svých počítačů o 500 liber (cca 17000 Kč, poznámka autora) a tím i „vyždímání“ více peněz z  kapes britských zákazníků. Zvýšení se týká hlavně počítačů se špičkovým vybavením z cenové oblasti high-end.

Apple se hájí tím, že od chvíle, kdy bylo jasno o výsledku referenda, došlo k propadu kurzu libry vůči americkému dolaru o 20 %. Jen pro ilustraci, zatímco model MacBook Air s monitorem o úhlopříčce 13 palců, který se na trhu poprvé objevil v loňském roce, se cena zvýšila o 100 liber z 849 na 949 liber, cena vysoce výkonného modelu Mac Pro se navýšila o již zmíněných 500 liber z původní ceny 2.499 liber na současnou 2.999 liber. Společnost Apple hájí navýšení cen jednak pádem libry vůči americkému dolaru a jednak z toho vyplývající nižší zisky z prodeje identického zboží ve Velké Británii, než v USA.

Důvodů ke zvyšování cen je však podle společnosti Apple víc než jen nový aktuální kurs libry vůči americkému dolaru. Dalšími důvody mohou být i nový výpočet britské daně z přidané hodnoty, lokální zákony, týkající se dovozu a náklady spojené s vlastním obchodováním, jako jsou různé provize apod.

Podle Davida Buika, odborníka na tuto oblast a komentátora z londýnského City je, cituji „svádět zvyšování cen společností Apple u svých výrobků na výsledek referenda Brexit a tím i dopad na hodnotu sterlingu (stříbro, určené k ražení mincí ve Velké Británii, poznámka autora), je naprosto zavádějící a alibistické“.
O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top