OECD – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj

V oblasti ekonomiky existuje spousta sfér, kterým je vhodné porozumět. Nejsou to jenom Fondy Evropské unie, ale třeba pojem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Ten je prezentován pod zkratkou OECD. Pojďme se tedy podívat na to, co je tato organizace vlastně zač.

  • Anglický název Organisation for Economic Co-operation and Development.
  • Mezivládní organizace několika států světa.
  • Vznik OECD proběhl v roce 1961.

Kdo je členem seskupení OECD?

Na počátku všeho byla Organizace pro Evropskou hospodářskou spolupráci, která vznikla v roce 1948. Organizace známá pod zkratkou OECD vznikla až v roce 1961. Nejprve to bylo dvacet zakládajících států – Rakousko, Belgie, Kanada, Dánsko, Francie, Německo, Řecko, Island, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Spojené království a USA. V pozdějších letech se připojilo několik dalších států. V tabulce níže najdete výběr několika z nich.

StátRok připojení
Japonsko1964
Nový Zéland1973
Česká republika1995
Jižní Korea1996
Slovensko2000
Litva2018
V jakých letech se k organizaci připojily další státy?

V roce 2020 měla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj celkem 37 členů.

Jaké jsou hlavní činnosti organizace?

Cílem organizace OECD je koordinovat sociálně-politickou a ekonomickou spolupráci jednotlivých členských států. Země si mezi sebou vyměňují zkušenosti, analyzují své ekonomické vývoje, navazují nejrůznější kooperace a mimo jiné také bojují proti úplatkářství a korupci. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se snaží přispívat k rozvíjení mezinárodního trhu, potlačuje nezaměstnanost a zároveň přispívá k celkové stabilizaci členských států. Organizace OECD se může pyšnit mnohými skvělými výsledky z oblasti enviromentálních záležitostí.

Sídlo sekretariátu této organizace se nachází v Paříži, konkrétně v Chateau de la Muette. Vůdčí postavení v OECD má rada složená z jednotlivých ministrů, kteří zastupují své země. Kromě jiného zde funguje také sekretariát, generální tajemník, odborné komise a v neposlední řadě i výkonný výbor. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj má zkrátka svůj význam a přínos, což prozrazuje řada úspěšných počinů.