Největší hospodářské krize, které postihly svět
Ekonomické problémy postihují nejenom jednotlivce a firmy, ale také celé státy. Důkazem toho jsou největší hospodářské krize, na které doplatila spousta zemí. V tomto směru Vás seznámíme s těmi nejznámějšími, jejichž ekonomické dopady postihly nejeden státní rozpočet.
- První celosvětová krize v roce 1873.
- Velká hospodářská krize v roce 1929.
- Americká hypotéční krize v roce 2007 a další.
První celosvětová krize v roce 1873
Mezi největší hospodářské krize patří rozhodně ta z roku 1873. Tehdy se jednalo o Německo a Rakousko, kde docházelo k narůstajícímu zadlužování, umělému zvyšování životní úrovně a k následnému krachu. Krize trvala dlouhých šest let a týkala se především vídeňského a berlínského trhu.
Největší hospodářské krize v otázkách a odpovědích
Od první celosvětové krize v roce 1873 je to jenom kousek k těm dalším, které následovaly. Dokazuje to například Velká hospodářská krize z roku 1929, po níž následovala hospodářská deprese. Ekonomika USA sílila, akcie naopak klesaly a burza v New Yorku ohlásila krach. Jsou tu ale i ostatní největší hospodářské krize.
Psal se rok 1997 a krize byla způsobena přelivem velkého množství investorů do těchto zemí. Výsledkem bylo velké zadlužování. Svoji roli zde sehrál také Mezinárodní měnový fond.
Tato hospodářská krize následovala po Americké hypotéční krizi. Vliv na to mělo zvyšování ceny ropy a pokles HDP, což postihlo mnoho států, jakými byly Řecko, Itálie nebo Portugalsko.
Takzvané černé pondělí zažili akcionáři 19.10.1987. Zvýšení úrokových sazeb, propad akcií a počátek automatického obchodování byly těmi nejzásadnějšími spouštěči.
Krize z roku 2007 byla zapříčiněna přehnaným snížením úrokových sazeb. To mělo za následek velké zadlužení, z čehož následně vzešla přemíra bankrotů.
V tak velkém měřítku jako je popisováno výše asi nikdy.
Publikováno: 22. 03. 2021
Kategorie: Ekonomika