Zdravý spánek si můžete vypěstovat vhodnými návyky

Lidé se snaží v dnešní době žít zdravě, což je dobře. Dodržují pitný režim, aplikují vaření v páře, sportují a dělají mnohé další věci. Alfou a omegou kvalitnějšího životního stylu je však zdravý spánek, na který mnozí zapomínají. Ten je takovým pomyslným odrazovým můstkem pro naše lepší psychické a fyzické fungování. Prozradíme Vám, jak ho docílit.

  • Musíte spát určité množství hodin denně.
  • Je třeba se vyvarovat několika neduhům.
  • Pořiďte si kvalitní postel a matraci.

Zdravý spánek je jeho délka

Nejprve pojďme začít hodně podstatnou věcí pro zdravý spánek. Měli byste vědět, kolik času mu musíte obětovat. Tento údaj se pochopitelně liší s přibývajícím věkem člověka. Níže zpracovaná tabulka Vám napoví více.

KdoDélka spánku
Kojenci do 12 měsíců10 až 18 hodin
Děti od 6 do 13 let7 až 12 hodin
Dospělí lidé od 25 do 64 let6 až 9 hodin
Senioři5 až 9 hodin
Kolik spánku musí absolvovat odlišné věkové skupiny?

Větší rozptyl hodin je uváděn proto, že každý má trochu jiné potřeby. U zdravého člověka by však zdravý spánek, respektive jeho délka neměla klesnout pod 6 hodin za den.

Vypěstujte si ty správné návyky

Pokud si chcete užít poklidný a ničím narušovaný spánek, měli byste se naučit chodit spát v přibližně stejnou dobu. Pravidelný čas je ideální pro denní rytmus těla a Váš spánek bude o to kvalitnější. Zároveň se vyvarujte jakékoliv konzumaci potravin před spaním. To samé platí o cigaretách, kávě nebo alkoholu. Nic z toho nevede ke zdravému spánku, protože Vaše tělo pracuje a tráví.

Chcete-li si užít zdravý spánek, zapomeňte na používání elektronických zařízení před ulehnutím do postele. Jde primárně o modré světlo z televizorů, počítačů, mobilních telefonů a tabletů. Lepší je ulehnout s knížkou v ruce. Prospěšná může být také absolutní tma v místnosti přispívající k lepšímu spánku. V neposlední řadě neopomínejte ani na vlhčí vzduch a dobře vyvětranou místnost.