Úleva od popálení kopřivami: Tipy pro zklidnění a léčbu

Popálení Kopřivami

Příznaky popálení kopřivou

Píchání kopřivou všichni známe. Stačí lehký dotyk a na kůži se objeví zarudlé pupínky, které nepříjemně svědí a pálí. To je způsobeno látkami jako histamin, acetylcholin a serotonin, které kopřiva vylévá ze svých žahavých chloupků. Intenzita reakce se liší podle citlivosti kůže a druhu kopřivy. Mezi typické příznaky patří: svědění, pálení, zarudnutí kůže, drobné pupínky, otok postiženého místa. Ve většině případů jsou příznaky mírné a samy odezní během několika hodin. Existují ale i případy, kdy je reakce silnější a přetrvává delší dobu. Vzácně se může objevit i alergická reakce s příznaky jako jsou potíže s dýcháním, otok obličeje nebo kopřivka po celém těle. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Co dělat, když vás popálí kopřiva? V první řadě je důležité místo opláchnout studenou vodou a chladit. Pomůže i přiložení ledu zabaleného do utěrky. Svědění zmírní gel s aloe vera, chladivé obklady nebo volně prodejné antihistaminika v podobě gelu nebo krému. Pokud příznaky přetrvávají déle než 24 hodin, nebo se objeví alergická reakce, vyhledejte lékaře.

Proč kopřiva pálí?

Kopřiva dvoudomá, známá spíše jako obyčejná kopřiva, je rostlina, se kterou se setkal asi každý. Její pověst předchází – nepříjemné svědění a pálení po kontaktu s jejími listy je zážitek, na který se nezapomíná. Ale proč vlastně kopřiva pálí? Odpověď se skrývá v drobných chloupcích, kterými jsou listy kopřivy hustě pokryty. Tyto chloupky, nazývané trichomy, jsou ve skutečnosti duté jehlice naplněné směsí látek, mezi nimiž hraje hlavní roli kyselina mravenčí, histamin a serotonin. Při dotyku se křehká špička trichomu ulomí a uvolní svůj obsah do kůže. Kyselina mravenčí způsobuje okamžité pálení a svědění, zatímco histamin a serotonin rozšiřují cévy a způsobují zarudnutí a otok postiženého místa.

Co dělat, když už se popálení kopřivou stane? Nejdůležitější je zachovat klid. I když je pocit pálení nepříjemný, obvykle nebývá nebezpečný a během několika hodin sám odezní. Postižené místo je vhodné omýt studenou vodou a chladit, například obkladem. Existují i ​​babské rady, které doporučují přiložit na popálené místo jitrocel, šťávu z aloe vera nebo rozetřený list petržele, které mohou zmírnit svědění a podráždění. V případě silnější reakce nebo přetrvávajících obtíží je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

První pomoc při popálení

Popálení kopřivou sice není nijak závažné, ale umí pěkně potrápit. Na vině je žahavá kapalina, kterou kopřiva vpravuje do kůže svými drobnými ostny. Ta obsahuje histamin, serotonin a acetylcholin, látky zodpovědné za nepříjemné svědění, pálení a zarudnutí. Co tedy dělat, když se spálíte kopřivou? První pomoc je jednodušší, než si myslíte. Místo popálení je dobré omýt studenou vodou a chladit. Voda pomůže smýt zbytky žahavé kapaliny a chlad zmenší otok a zmírní svědění. Pokud máte po ruce, přiložte na postižené místo studený obklad, ideálně zabalený v látce, abyste zabránili podráždění. Skvěle poslouží i vychlazená lžíce nebo jogurt z lednice. Další možností je potřít postižené místo gelem s obsahem aloe vera, panthenolu nebo antihistaminikem. Tyto látky zklidňují podráždění, zmírňují svědění a urychlují hojení. Pokud je reakce silnější nebo se objeví alergické příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, otok rtů nebo jazyka, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Většinou ale stačí trocha trpělivosti a popálení kopřivou do pár hodin samo odezní. A pamatujte, i když je to nepříjemné, popálení kopřivou není nic vážného a brzy na něj zapomenete.

Babské rady na popáleniny

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud máte po popálení kopřivami silnou reakci, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. To platí zejména v případě, že se u vás objeví některý z následujících příznaků:

Silná bolest nebo otok, který se nelepší ani po několika dnech

Puchejře nebo otevřené rány v místě popálení

Příznaky alergické reakce, jako je kopřivka, svědění, otok obličeje, rtů nebo jazyka, potíže s dýcháním nebo závratě

Horečka nebo zimnice

Zvracení nebo průjem

Většina případů popálení kopřivami je mírná a nevyžaduje lékařskou pomoc. Pokud si nejste jisti, zda vyhledat lékaře, je vždy lepší se poradit s lékárníkem nebo zavolat na lékařskou pohotovost.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: DaliborPribyl

Tagy: popálení kopřivami | jak se léčit po popálení kopřivami