Platební karta jako praktický pomocník v zahraničí

Platební karta využívaná při platbě v zahraničí.

Jestliže se chystáte na dovolenou nebo pracovní cestu za hranice České republiky, určitě si kvůli tomu nemusíte zakládat bankovní účet v zahraničí. Platit můžete buď v hotovosti či bezhotovostně. K tomu slouží platební karta, o jejímž používání Vám povíme něco více.

  • Existuje více vydavatelů platebních karet.
  • Pozor si dávejte na výběry z bankomatů.
  • Zvýšenou pozornost věnujte zkratce DCC.

Není platební karta jako karta

Na úvod všeho je třeba konstatovat, že do zahraničí pravděpodobně vyrazíte buď s kartou MasterCard nebo Visa. Jde o dva nejrozšířenější vydavatele u nás, ale také ve světě. Je ovšem pravdou, že u některých prodejců můžete narazit na omezí té či oné karty. Především v rámci exotických destinací je vhodné vzít si oba typy karet, pokud jimi disponujete. Zároveň si pohlídejte, aby alespoň jedna z nich byla embosovaná.

Platební karty a jejich užití v zahraničí

Pokud jde o porovnání obou platebních karet v zahraničí, více jsou používány karty Visa. Nyní už se ale pojďme vrhnout na zodpovězení několika důležitých otázek, které Vám přijdou vhod při využívání platební karty v zahraničí.

Je možné vybírat hotovost z bankomatu v zahraničí?

Ano, lze to. Počítat ovšem musíte s tím, že Vám domovská banka může účtovat určité poplatky za výběr. Ty bývají povětšinou vyššího rázu.

Co je to zkratka DCC?

Za touto zkratkou se skrývá název Dynamic Currency Conversion. Služba je využívána u bankomatů a nabízí výběr v tamní měně za cenu české měny. Je však pravdou, že DCC má obvykle horší kurz nežli přepočet, který je realizovaný pod taktovkou české banky.

Kdo poskytuje rychlejší transakce v zahraničí?

Při porovnání MasterCard a Visa to bude asi první jmenovaná. Možná je to tím, že celkově realizuje méně transakcí.

Kdo má lepší směnný kurz?

Ve většina případů to bývá MasterCard.

Proč je zapotřebí embosovaná platební karta?

Můžete s ní zaplatit i na místech, kde nejde připojení k internetu nebo mají problémy s elektřinou.