Česká národní banka je důležitým řídícím orgánem

V České republice funguje řada státních institucí zabývajících se financemi. Pokud však jde o tu nejvyšší z nich, je to právě Česká národní banka. Ta chrání zemi před hospodářskou krizí, a hlavně vykonává dohled nad tuzemskými finančními trhy. Pojďme si o této významné instituci povědět něco více.

  • Označována je zkratkou ČNB.
  • Má kompetence správního úřadu.
  • Je to právnická osoba veřejného práva.

Česká národní banka – základní fakta

Ještě, než se zaměříme na to nejdůležitější, čímž je vykonávaná činnost ČNB, sdělíme si několik obecnějších informací o ní samotné. Budou to důležitá fakta, které je vhodné vědět.

PředmětHodnota
Rok vzniku1993
PředchůdceStátní banka československá
Hlavní sídlo ČNBNa Příkopě 28, Praha 1
První jmenovaný guvernérVilém Pospíšil
Důležité údaje týkající se České národní banky.

Ještě před vykonáváním funkce guvernér bylo využíváno označení předseda bankovního výboru, kterým byl v roce 1919 zvolen Alois Rašín.

Hlavní činnost a náplň ČNB

Česká národní banka má hned několik důležitých úkolů. Mezi její činnosti patří určitě měnová politika. Prostřednictvím ní se snaží stabilizovat cenový index. Dále kompletně dohlíží na finanční trh v České republice. A nejde pouze o bankovní sektor, ale i mnohé jiné – pojišťovnictví, družstevní záložny, penzijní připojištění a ostatní.

ČNB vykonává devizovou činnost, to znamená, že primárně spravuje devizové rezervy. Má také na starosti emise oběživa a peněžní oběh. Typickým příkladem je vydávání bankovek, ale i nejrůznějších výročních mincí.

Česká národní banka je bankou státu

V neposlední řadě stojí za zmínku, že Česká národní banka je ve své podstatě hlavní bankou pro samotný stát. Na starosti má primárně vedení účtů nejrůznějších organizací. Mezi ně se řadí veřejné vysoké školy, složky státu, příspěvkové organizace, státní fondy, zdravotní pojišťovny a územní samosprávní celky. Podobných organizací je více než dost.

ČNB je zkrátka nepostradatelným hospodářem České republiky. Takovou činnost pochopitelně vykonává na základě příslušného zákona. ČNB ručí za bezpečnost a fungování finančního systému v naší zemi.