Burzy slouží k nákupu a prodeji investičních nástrojů

Wall Street je velkým představitelem světové burzy.

V dnešní době můžete investovat do nejrůznějších věcí. Jednou z možných cest jsou novodobé burzy, které v minulosti podlehly i největším hospodářským krizím. V současnosti fungují jako součást kapitálového trhu a nabízí jedinečný prostor pro obchodování. Jde o organizátora investičních nástrojů.

  • Investiční certifikáty
  • Cenné papíry
  • Komodity a další

Historie burzy

Za oficiálně první burzu lze označit Beurs, která vznikla v roce 1531 v Antverpách. V té době se na ní obchodovalo především se stříbrnými a zlatnými mincemi, včetně směnek. To byla taková pomyslná startovací meta pro vznik té nejznámější burzy v New Yorku. K jejímu založení došlo však o mnoho let později v roce 1817. Díky ní je dnes známá ulice Wall Street.

Burzy na českém a evropském trhu

Pokud jde o burzy v Česku, je třeba zmínit tu s cennými papíry, která se nazývá Prague Stock Exchange a má zkratku PSE. Dále je to Burza cenných papírů Praha, a.s. nebo RM-SYSTÉM. Podobné burzy cenných papírů jsou samozřejmě i v Evropské unii.

ZeměZkratka
Borsa ItalianaMIB
Bratislava Stock ExchangeSAX
Helsinki Stock ExchangeOMX
Warsaw Stock ExchangeWSE
Madrid Stock ExchangeBME
Jak se nazývají ostatní světové burzy cenných papírů?

Pokud jde o největší skupiny akciových burz na světě, tak své prvenství samozřejmě zaujímá New York Stock Exchange. Hned za ní se nachází NASDAQ, Tokyo Stoch Exchange, Japan Stock Exchange, Shanghai Stock Exchange, Hong Kong Stock Exchange a Euronext.

Různé druhy burz

K burzám jako takovým je třeba přistupovat i podle toho, o jaký typ se jedná. V tomto směru to může být burza peněžní, která je především o cenných papírech a měnových párech. Opakem ní je burza komoditní, jinak označovaná jako „zbožová“. Ta cílí na suroviny a kontrakty s nimi spojenými. Třetím typem je burza služeb.

Ať už se rozhodnete investovat na jakékoliv z výše uvedených burz, můžete to provádět prostřednictvím brokera. Zároveň se pouštějte jen do takových investic, o kterých máte povědomí.