Žijte naplno s hodinkami 10 ATM!

Hodinky 10 Atm

Hodinky 10 ATM: Co znamenají?

Označení "10 ATM" na hodinkách značí jejich odolnost vůči tlaku vody. ATM je zkratka pro atmosféru, jednotku tlaku. 1 ATM odpovídá tlaku vodního sloupce o výšce 10 metrů. Hodinky s označením 10 ATM tedy zvládnou tlak odpovídající hloubce 100 metrů.

Pozor, neznamená to, že s nimi můžete bez obav potápět do stometrové hloubky! Hodinky jsou testovány v laboratorních podmínkách ve statické vodě. Při plavání a potápění působí na hodinky dynamický tlak vody, který je mnohem vyšší. Dále je třeba brát v potaz i další faktory, jako je teplota vody, slanost a mechanické namáhání.

V praxi tedy hodinky s odolností 10 ATM můžete bez obav používat při plavání, šnorchlování a potápění s dýchacím přístrojem do menších hloubek. Pro hloubkové potápění je nutné zvolit hodinky s vyšší odolností a certifikací pro potápění.

Před jakoukoliv aktivitou ve vodě si vždy zkontrolujte, zda jsou vaše hodinky správně utěsněné a zda je korunka zašroubovaná.

Vodotěsnost vs. voděodolnost

Hodinky s označením 10 ATM a hodinky odolné vodě do hloubky 100 metrů často vzbuzují otázky ohledně jejich skutečné odolnosti vůči vodě. Pojďme si ujasnit rozdíl mezi vodotěsností a voděodolností a jak tato označení interpretovat v praxi.

Hodinky 10 ATM jsou testovány na tlak odpovídající hloubce 100 metrů v laboratorních podmínkách. To ale neznamená, že s nimi můžete bez obav plavat v této hloubce. Označení ATM (atmosféra) se vztahuje na statický tlak, zatímco při plavání nebo potápění dochází k dynamickému namáhání hodinek vlivem pohybu.

Voděodolnost do 100 metrů je spíše obecným vodítkem, které udává, jakému tlaku by hodinky měly odolat. Pro plavání a šnorchlování se doporučují hodinky s voděodolností alespoň 5 ATM (50 metrů). Pro potápění je nutné zvolit hodinky s označením "diver's watch" a voděodolností minimálně 20 ATM (200 metrů).

Důležitým faktorem je také stáří a stav hodinek. Těsnění se časem opotřebovávají a mohou ztratit svou funkčnost. Proto je důležité nechat hodinky pravidelně kontrolovat a v případě potřeby vyměnit těsnění.

Při výběru hodinek pro vodní sporty je vždy lepší zvolit model s vyšší voděodolností, než jakou skutečně potřebujete. Získáte tak jistotu, že vaše hodinky odolají i náročnějším podmínkám.

Aktivity vhodné pro 10 ATM

Hodinky s označením 10 ATM nebo vodotěsností do 100 metrů jsou skvělou volbou pro aktivní lidi, kteří se nechtějí omezovat ani ve vodě. Tato odolnost umožňuje plavání, šnorchlování v mělké vodě a další vodní sporty, kde nejste trvale ponořeni. Můžete s nimi bez obav skákat do vody, plavat v bazénu nebo se cákat s dětmi v moři.

Je důležité si uvědomit, že 10 ATM neznamená, že s hodinkami můžete jít do hloubky 100 metrů. Toto označení se vztahuje na statický tlak vody a při pohybu ve vodě, například při plavání, se tlak zvyšuje. Proto je vždy důležité dodržovat doporučení výrobce a nezahloubat se s hodinkami do větší hloubky, než je uvedeno.

Pro potápění a další aktivity ve větších hloubkách je nutné zvolit hodinky s vyšší vodotěsností, například 20 ATM a více.

Pamatujte, že i když jsou vaše hodinky vodotěsné do 10 ATM, je důležité o ně správně pečovat. Po každém kontaktu se slanou vodou je opláchněte čistou vodou a osušte. Pravidelně kontrolujte, zda těsnění nejsou poškozená a v případě potřeby je nechte vyměnit.

Oblíbené modely hodinek 10 ATM

Hodinky s vodotěsností 10 ATM, neboli odolné vůči tlaku vody do 100 metrů, jsou skvělou volbou pro aktivní jedince. Takové hodinky zvládnou plavání, šnorchlování i běžné vodní radovánky bez obav z poškození. Na trhu existuje nepřeberné množství modelů od sportovních po elegantní, které splňují tuto odolnost. Mezi oblíbené sportovní modely patří například Casio G-Shock s robustním designem a funkcemi jako stopky, timer nebo světové časy. Pro milovníky potápění jsou tu pak hodinky Citizen Promaster s otočnou lunetou a vysokou odolností vůči tlaku. Pokud hledáte elegantní hodinky do společnosti i na plavání, sáhněte po značkách jako Tissot, Certina nebo Seiko, které nabízejí širokou škálu modelů s vodotěsností 10 ATM. Při výběru se zaměřte na materiál řemínku, funkce hodinek a celkový design, aby vám hodinky perfektně seděly.

Péče o hodinky s odolností 10 ATM

Hodinky s odolností 10 ATM, často označované také jako hodinky vodotěsné do 100 metrů, představují skvělou volbu pro aktivní jedince. Tato odolnost umožňuje plavání, šnorchlování a další vodní sporty bez obav z poškození. Pamatujte však, že odolnost 10 ATM neznamená, že s hodinkami můžete bezstarostně potápět do hloubky 100 metrů.

Tato hodnota je totiž stanovena laboratorními testy v kontrolovaném prostředí a nezohledňuje dynamické změny tlaku, ke kterým dochází při skocích do vody nebo rychlém pohybu. Pro potápění je vždy nutné zvolit hodinky s vyšší odolností a certifikací pro potápění.

I přes vysokou odolnost je důležité o hodinky s odolností 10 ATM správně pečovat, aby byla jejich vodotěsnost zachována co nejdéle. Po každém kontaktu s vodou, zejména slanou, je opláchněte čistou vodou a osušte. Pravidelně kontrolujte stav těsnění a korunky. Pokud zaznamenáte jakékoli známky opotřebení, nechte je vyměnit v autorizovaném servisu.

Vyvarujte se nošení hodinek v horké vodě, například při sprchování nebo saunování, protože vysoká teplota může poškodit těsnění. Stejně tak je chraňte před kontaktem s chemikáliemi, jako jsou parfémy, krémy nebo saponáty. Dodržováním těchto jednoduchých pokynů prodloužíte životnost vašich hodinek a budete si moci užívat jejich funkcí a elegance po mnoho let.

Tipy pro výběr hodinek 10 ATM

Hodinky s označením 10 ATM nebo vodotěsností do 100 metrů jsou skvělou volbou pro aktivní lidi. Vydrží nejen déšť a sprchování, ale i plavání a šnorchlování. Při výběru se zaměřte na typ sportu nebo aktivit, kterým se věnujete. Pro plavání v bazénu postačí základní model, pro šnorchlování v moři je lepší zvolit hodinky s vyšší odolností proti slané vodě. Důležitý je i materiál pouzdra a řemínku. Ocel je odolná, ale těžší, titan je lehčí a hypoalergenní, pryž je pohodlná a voděodolná. Zvažte funkce, které od hodinek očekáváte. Pro plavce je užitečná stopky a měření uplavané vzdálenosti, pro potápěče hloubkoměr. Nezapomeňte na design. Hodinky by se vám měly líbit a ladit s vaším stylem. Před nákupem si důkladně prostudujte parametry a recenze. Správně zvolené hodinky 10 ATM vám budou věrným společníkem při všech vašich dobrodružstvích.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: lifestyle

Autor: DaliborPribyl

Tagy: hodinky 10 atm | hodinky odolné vodě do hloubky 100 metrů