Zalehlé ucho? Zbavte se nepříjemného tlaku snadno a rychle!
Zalehlé ucho: Co to je?
Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, zná asi každý. Může se objevit náhle a z různých důvodů. Nejčastěji je zalehlé ucho způsobeno změnou tlaku v Eustachově trubici, úzkém kanálku spojujícím střední ucho s nosohltanem. K tomu dochází například při stoupání nebo klesání letadla, jízdě autem do kopce nebo při potápění.
Mezi další příčiny zalehlého ucha patří rýma, nachlazení, alergie nebo infekce horních cest dýchacích. Tyto stavy způsobují otok sliznice nosohltanu a Eustachovy trubice, což brání vyrovnávání tlaku ve středním uchu.
Co dělat, když máte zalehlé ucho? Existuje několik jednoduchých tipů, které vám mohou ulevit. Zkuste zívnutí, polykání nebo žvýkání žvýkačky. Tyto pohyby aktivují svaly v oblasti Eustachovy trubice a pomáhají obnovit průchodnost. Pomoci může i pročištění nosu smrkáním nebo použitím nosního spreje s mořskou vodou.
Příčiny zalehlého ucha
Pocit zalehlého ucha, jako byste měli v uchu vodu, je běžný a nepříjemný problém. Naštěstí existuje mnoho příčin a většina z nich je neškodná a snadno se léčí. Zalehlé ucho často způsobuje ušní maz, který blokuje zvukovod. Změny tlaku při létání, potápění nebo jízdě autem do kopce také mohou vést k tomuto nepříjemnému pocitu. Mezi další příčiny patří infekce ucha, alergie, nachlazení a rýma. Pokud máte zalehlé ucho, je důležité zjistit příčinu, abyste mohli zvolit správnou léčbu. V některých případech, například při vážné infekci ucha, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Domácí léčba zalehlého ucha
Zalehlé ucho, často doprovázené pocitem tlaku a tlumeným sluchem, je běžným problémem, který může mít různé příčiny. Naštěstí existuje několik domácích metod, které mohou pomoci uvolnit tlak a obnovit normální sluch.
Polykání nebo žvýkání stimuluje svaly v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu. Tento pohyb může pomoci otevřít trubici a vyrovnat tlak v uchu. Zkuste žvýkat žvýkačku bez cukru nebo cucat bonbón.
Dalším účinným trikem je Valsalvův manévr. Zhluboka se nadechněte, zacpěte si nos a jemně se snažte vydechnout nosem, jako byste se snažili smrkat. Důležité je provádět manévr opatrně, abyste nepoškodili ušní bubínek. Pokud máte obavy nebo příznaky přetrvávají, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Volně prodejné léky
V lékárně je k dostání řada volně prodejných přípravků, které mohou pomoci od zalehlého ucha. Patří mezi ně například ušní kapky s obsahem mořské vody, které ucho propláchnou a pomohou odstranit nahromaděný ušní maz. Dále jsou dostupné kapky s obsahem látek, které změkčují ušní maz a usnadňují jeho odtok. V případě, že je zalehnutí ucha doprovázeno bolestí, je možné použít volně prodejné léky proti bolesti, jako je například paracetamol nebo ibuprofen. Je však důležité si uvědomit, že volně prodejné léky řeší pouze příznaky, nikoliv příčinu zalehnutí ucha. Pokud potíže přetrvávají déle než dva dny, nebo se zhoršují, je nutné vyhledat lékaře. Samoléčba může být v některých případech nebezpečná.
Kdy navštívit lékaře
Zalehlé ucho je sice běžný a většinou neškodný problém, ale někdy signalizuje i závažnější onemocnění. Pokud se vám uleví do 2-3 dnů, není potřeba lékaře ihned navštěvovat. V opačném případě je návštěva lékaře nezbytná. Vyhledejte lékařskou pomoc i v případě, že zalehnutí ucha doprovází silná bolest, horečka, výtok z ucha, závratě, ztráta sluchu nebo pískání v uších. Tyto příznaky mohou značit vážnější onemocnění, jako je ušní infekce, zánět středního ucha nebo Meniérova choroba. Lékař provede vyšetření ucha a stanoví diagnózu. Na základě diagnózy vám pak doporučí vhodnou léčbu.
Prevence zalehnutí ucha
Zalehlé ucho dokáže potrápit. Naštěstí existuje několik tipů, jak zalehnutí předcházet a ušetřit si tak nepříjemné pocity. Dodržování správné hygieny uší je základ. Čistěte si uši pravidelně, ale opatrně. Nepoužívejte vatové tyčinky, které ušní maz spíše zatlačují dovnitř. Důležitá je i prevence v období nachlazení a rýmy. Při smrkání se nesmrkejte příliš silně a vždy s oběma nosními dírkami volnými. Zalehnutí ucha může způsobit i změna tlaku. Pokud cestujete letadlem nebo jezdíte do hor, zkuste během cesty žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón. Pomůže to vyrovnat tlak v uších. Dodržováním těchto jednoduchých rad můžete zalehnutí uší účinně předcházet.
Zalehlé ucho může být nepříjemné, ale často se dá snadno vyřešit. Zkuste polknout, zývat nebo žvýkat žvýkačku, abyste uvolnili tlak v Eustachově trubici.
Anežka Nováková
Cviky na zalehlé ucho
Zalehlé ucho dokáže pěkně potrápit. Naštěstí existuje pár cviků, které vám můžou od nepříjemného tlaku v uchu ulevit. Zkuste třeba tyto:
Polykání: Pomalé polykání nebo žvýkání žvýkačky může pomoci otevřít Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosu a krku, a tím uvolnit tlak.
Valsalvův manévr: Zatímco budete mít zavřená ústa a zacpaný nos, zkuste jemně vydechnout nosem. Pozor, s foukáním to nepřehánějte, abyste si nepoškodili ušní bubínek.
Toynbeeho manévr: Nadechněte se nosem a se zavřenými ústy a nosem polkněte.
Pamatujte, že pokud máte silnou bolest ucha, krvácení z ucha, nebo pokud vaše potíže trvají déle než pár dní, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Tipy pro cestovatele
Při cestování, obzvláště letadlem, se často setkáváme s nepříjemným pocitem zalehlého ucha. Tento stav, způsobený změnou tlaku vzduchu, může být nejen otravný, ale i bolestivý. Naštěstí existuje několik tipů, jak si s ním poradit. Žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbonu během vzletu a přistání pomáhá aktivovat polykací reflex, čímž se otevírá Eustachova trubice a vyrovnává tlak v uchu. Pokud je ucho stále zalehlé, zkuste tzv. Valsalvův manévr: ucpěte si nos, zavřete ústa a jemně se snažte vydechnout nosem. Důležité je nefoukat příliš silně, abyste si nepoškodili ušní bubínek. V lékárně jsou k dostání také speciální ušní svíčky nebo nosní spreje, které uvolňují tlak a zmírňují nepříjemné pocity. Pokud potíže přetrvávají i po příletu, vyhledejte lékařskou pomoc.
Zalehlé ucho u dětí
Zalehlé ucho, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, je běžným problémem i u dětí. Často je způsobeno změnou tlaku, například při cestování letadlem nebo jízdě autem do kopce. Zalehlé ucho u dětí může být doprovázeno i dalšími příznaky, jako je bolest ucha, zhoršený sluch, pískání v uších nebo pocit tlaku v hlavě.
Problém | Možná příčina | Co dělat |
---|---|---|
Zalehlé ucho | Změna tlaku (např. při letu) | Zívat, polykat, žvýkat žvýkačku |
Zalehlé ucho | Nahromaděný ušní maz | Navštívit lékaře ORL |
Existuje několik jednoduchých triků, které můžete vyzkoušet pro uvolnění zalehlého ucha u dětí. Nechte dítěti žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón, čímž se aktivují svaly v uchu a pomohou otevřít Eustachovu trubici. Další možností je zkusit Valsalvův manévr. Dítě by si mělo zacpat nos a jemně foukat, jako by se snažilo vysmrkat. Důležité je, aby dítě foukalo opravdu jemně, aby nedošlo k poškození ušního bubínku. Pokud se vám nedaří zalehlé ucho uvolnit, nebo pokud příznaky přetrvávají déle než 24 hodin, vyhledejte lékařskou pomoc.
Zalehlé ucho v těhotenství
Zalehlé ucho, pocit ucpaného ucha, je běžným jevem v těhotenství. Může za to hormonální změna, která ovlivňuje Eustachovu trubici, jež spojuje střední ucho s nosohltanem. Tato trubice zajišťuje vyrovnávání tlaku ve středním uchu. Vlivem hormonů může Eustachova trubice natéct a ucpat se, což vede k pocitu zalehlého ucha.
Co s tím? Zkuste polknout, žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón. Tyto pohyby pomáhají otevírat Eustachovu trubici a uvolnit tlak. Pomoci může i protahování krku – jemně nakloňte hlavu na stranu a bradu tlačte k rameni. Vyhněte se prudkému smrkání, mohlo by dojít k zanesení infekce do středního ucha. Pokud zalehnutí ucha neustupuje nebo se zhoršuje, vyhledejte lékaře.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Zdraví