Oslavte stylově: Tipy a triky, jak prostřít stůl na oslavu

Jak Prostřít Stůl Na Oslavu

Výběr ubrusu a prostírání

Ubrus a prostírání dokáží s jídelnou doslova zázraky. Nejenže chrání váš stůl před poškrábáním a skvrnami, ale také dotváří celkovou atmosféru a styl stolování. Při výběru ubrusu zvažte materiál, barvu a vzor. Oblíbené jsou klasické bavlněné ubrusy, elegantní lněné varianty nebo praktické ubrusy s teflonovou úpravou. Co se týče barev, neutrální tóny jako bílá, béžová nebo šedá se hodí ke všemu, zatímco výraznější barvy a vzory oživí interiér. Prostírání je skvělým doplňkem, který dodá stolu šmrnc. Můžete je sladit s ubrusem nebo naopak zvolit kontrastní variantu. Nebojte se experimentovat a vytvořte si jídelnu, kde se budete cítit příjemně a stylově.

Umístění talířů a příborů

Správné umístění talířů a příborů je základním kamenem esteticky prostřeného stolu. I když se pravidla etikety v čase mění a zjednodušují, dodávají stolování punc slavnostnější atmosféry.

Základní pravidlo říká, že talíře umisťujeme doprostřed místa před hosta, příbory pak po stranách. Vidličky patří vlevo, nože a lžíce vpravo. Ostří nožů směřuje vždy k talíři. Pokud servírujete polévku, lžíce na polévku se nachází napravo od nožů.

Nad talířem se umisťují dezertní příbory. Vidlička rukojetí vlevo, lžička rukojetí vpravo. Sklenice na nápoje se nacházejí vpravo nad špičkou nože.

Sklenice na víno a nápoje

Sklenice na víno a nápoje hrají důležitou roli v tom, jak si vychutnáváme jejich chuť a aroma. Tvar sklenice ovlivňuje, jak se nápoj dostává do úst, a jak se uvolňují jeho vůně. Pro červené víno se hodí sklenice s širším dnem, které umožňují vínu dýchat. Naopak bílé víno preferuje užší sklenice, aby si udrželo svou svěžest. Šumivá vína si nejlépe vychutnáte z vysokých a úzkých sklenic typu flétna, které udrží bublinky déle. Kromě vína existují i speciální sklenice na pivo, whisky, koktejly a další nápoje. Při výběru sklenic se řiďte typem nápoje a také vlastním vkusem.

Dekorace a slavnostní prvky

Svatební den si žádá výzdobu, která podtrhne jeho jedinečnost. Od romantických květinových aranžmá, přes elegantní svícny až po hravé balonky a girlandy, existuje nepřeberné množství možností, jak dodat svatebnímu prostoru tu pravou atmosféru. Nezapomínejte na detaily, jako jsou ubrousky, jmenovky a svatební menu, které dotvoří celkový dojem. Pro venkovní svatby se skvěle hodí lucerny, lampiony a světelné řetězy, které večer vytvoří magickou atmosféru. Při výběru dekorací se řiďte stylem svatby a osobním vkusem, aby byl váš den nezapomenutelný.

Jmenovky pro hosty (volitelně)

Jmenovky sice nejsou nezbytné, ale dodají vaší tabuli slavnostnější nádech a pomohou s usazením hostů, pokud jste si dali tu práci a vytvořili zasedací pořádek. Existuje mnoho způsobů, jak jmenovky vyrobit. Můžete je napsat ručně na ozdobný papír, použít razítka s inkoustem, nebo si nechat vytisknout elegantní jmenovky v tiskárně. Pokud jste kreativní, můžete zkusit i netradiční materiály jako dřevo, kamínky nebo sušené ovoce. Nezapomeňte jmenovky umístit viditelně na stůl, aby je hosté snadno našli.