Zkreslují mainstreamová média informace ohledně drahých kovů? Spíše to vypadá, že vůbec netuší, o čem píší!

Zkreslují mainstreamová média informace ohledně drahých kovů? Spíše to vypadá, že vůbec netuší, o čem píší!

Tento článek vznikl jako reakce na článek Zlato se prodává nejméně za poslední čtyři roky, ceny šperků klesly. Cituji přímo z článku

Čistá poptávka po žlutém kovu ve čtvrtletí meziročně klesla o 12 procent na 856 milionů tun, tedy na nejnižší úroveň od roku 2009. Nákupy zlata ze strany centrálních bank se snížily téměř o 60 procent. Investoři navíc stahovali své peníze z fondů založených na zlatě.

Jedná se o další pěkný příklad dezinterpretace informací hlavními médii. Schválně, jak na Vás působí znění nadpisu? Podobné titulky najdeme i u jiných zdrojů jako IHned nebo kurzy.cz. Bohužel ani redaktoři těchto internetových médií netuší o čem píší. Jinak by nemohli uvést, že poptávka klesla na 856 milionů tun! Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o zlato ví, že celkový objem vytěženého zlata se odhaduje pouze na 165 000 tun. Stejná chyba je v článku na patria.cz, ze kterého uvedené zdroje pravděpodobně čerpali, ikdyž některé uvádějí zdroj ČTK.


Bohužel i tento článek je docela zavádějící, přestože obsahuje daleko více vyvážené informace. Informuje sice o výrazném zvýšení cel na zlato a stříbro v Indii. Nicméně hlavním cílem je potlačení obrovské poptávky ze strany obyvatel. Vyrovnání schodku běžného účtu je jen zástupný důvod.

Ano centrální banky dělají vše, aby odradily své občany od nákupu drahých kovů, protože ty představují alternativní měnu ke všem ostatním měnám. A drahé kovy se nedají tisknout! Ale dá se potlačovat jejich cena pomocí různých finančních derivátů založených na těchto kovech. Podívejme se však na další informace z původního článku.

Spotřebitelská poptávka po zlatě, která zahrnuje například šperky a mince, nicméně díky nižším cenám stoupla o více než polovinu. V Indii se tato poptávka zvýšila o 71 procent a v Číně dokonce o 87 procent.

Tušíte,co znamená zvýšení spotřebitelská poptávky Číny o 87 procent? Reálně je poptávka po fyzických kovech obrovská, tomu také odpovídají delší dodací lhůty většiny prodejců drahých kovů. Poptávka Číny (276 tun) a Indie (310 tun) za minulé čtvrtletí, přesahuje 61% celkové fyzické poptávky. Naopak pokles nákupů centrálních bank na slušných 71 tun nemá zdaleka takovou váhu, jako nárůst poptávky předchozích 2 zemí. Fyzická poptávka je tak obrovská, že některé buillon banky dokonce shánějí zlato po kilech.

Chápu, že nemohou vědět o praktické nemožnosti omezování tištění peněz pomocí programu kvantitativního uvolňování. Omezení nebo dokonce zastavení tištění peněz by totiž znamenalo rychlý růst úrokových sazeb, jak jsme viděli při první zmínce o omezení. A růst úrokových sazeb by znamenal nejen konec dolaru, ale i velké problémy pro další státy, které trpí velkým zadlužením. Nechápu již však, že chtějí lidem namluvit, že nastalo zmírnění dluhové krize v eurozóně.

Nejvíce mě však pobavila předpověď banky ABN Amro, že cena zlata se do konce příštího roku počítá sníží na 900 dolarů za unci. Je to ta samá banka, která jako první oficiálně odmítla vydat svým klientům fyzické kovy, které měli u ní nakoupeny. Zamyslete se, proč by nějaká banka snižovala důvěru svých klientů nesplněním svých slibů, když kov mohla jednoduše nakoupit na volném trhu. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že fyzický kov nebyl k dostání.

A to byl také jeden z důvodů, proč necelý měsíc poté spadla cena zlata až na 1380 dolarů a pak až na 1190 dolarů za unci. Cílem bylo zneklidnit investory. Vyšlo jim to tak napůl – západní investoři sice snížili své pozice v největších zlatých ETF fondů až o 400 tun (kdo ví, jak velké množství bylo pouze přesunuto do jiného úložiště), ale nepočítali s obrovskou fyzickou poptávkou ze strany východních zemí.

Takovéto zavádějící články však přebírají i další agregátory zpráv a pak se máme divit, že i v ČR jsou drahé kovy většinou považovány za jednu velkou bublinu. Mnozí lidé totiž odmítají nebo nechtějí vidět z nadhledu, který je dnes potřeba ke správnému rozhodnutí. Média ani finanční poradci jim to vůbec neusnadňují.

Vy snad ještě věříte médiím, která si neumí ověřit ani základní informace o tématu o kterém píší? Nemůže to být pak podobně i dalších případech, že od někoho dostanou informaci a pošlou ji bez ověření dále. Kdo ví, v koho zájmu pak jednají.


Další články

13 x komentář

 1. Ing. Lukáš Ctibor 21/08/2013 - 14:20 at 14:20

  Vřelé díky pane inženýre! Více takových článků!

 2. INDOK 21/08/2013 - 14:30 at 14:30

  Tak tak, nemůžeme si přece myslet, že lidi co vystudují žurnalistiku budou investičními odborníky, to je přeci blbost – skvělý článek.

 3. krhjffr 21/08/2013 - 21:17 at 21:17

  díky za článek
  ještě by chtělo napsat, že vklady v bankách jsou pojištěny jen z cca 2%, takže zákonné pojištění vkladů bude platné, jen pokud krachne malá banka; pokud krachne velká, tak smůla
  a u bank se zahraničním vlastníkem platí pravidla pojištění pro tu danou zemi, nikoli pravidla pro banky ČR
  ale možná to není pravda, jen jsem to někde četl, nejsem odborník na toto
   
  jinak ty zavádějící články o zlatě jsou podle mě vypouštěny záměrně, vždyť existuje personální propojení velkých bankovních skupina a velkých mediálních agentur

 4. Pepa 24/08/2013 - 22:01 at 22:01

  OTAZKA PRO AUTORA A CTENARE
  Pokud-li je s cenou zlato umele manipulovano a na fyzicky kov jsou dlouhe cekaci lhuty i v dobe, kdy cena sla vyrazne dolu, jak je mozne ze prodovajici a kupujici cenu urcovane z Burz tkz.Price Setter je stale respektovana. Logicky cena fyzickeho kovu by mela byt vyrazne vyssi, nez toho virtualniho. Ci je to pouze otazka casu?
  Napr. v Jugoslavii po deflaci a nasledne statem narizene regulaci cen, nikdo z obchodniku toto narizeni pochopitelne nedodrzoval. Potraviny se prodavaly za mnohem vyssi cenu, nez narizene statem.
  Diky za pripadne komentare.

  • xmart 26/08/2013 - 20:29 at 20:29

   Máte pravdu, zatím se cena kovů – známý londýnský fix odvíjí od aktuální ceny kovů na komoditních burzách. Ale za tuto cenu nikdy nenakoupíte. Jedině byste byl velkým zákazníkem jedné z bank, které stanovují londýnský fix, nebo jste z rafinérie. Mimochodem jsou to ty stejné banky, které se účastnili manilupulace LIBOR sazeb. 
   Londýnský fix je právě cena jednoho standartního kontraktu z komoditních burz. 1 stříbrný „future kontrakt“ je 5 000 uncí stříbra a 1 zlatý „future kontrakt“ je 100 uncí zlata. 
   Fyzická premia ale rostou značně, hlavně v Asii. Uncové mince a slitky  se prodavají s prémiem kolem 50 dolarů, ale např. ve Vietnamu je to 150 dolarů a v Argentíně dokonce 35 %

   • Jájá 19/09/2013 - 08:23 at 08:23

    Kontrakt je samozřejmě standarDní…

 5. Recognito 26/11/2013 - 14:08 at 14:08

  Zlato se potichu přesunuje přes Honk Kong do pevninské Číny. Za posledních šest měsíců se takto přesunulo např z U.K. téměř osmset tun. Většinou přes Švýcarsko. Zdroj: http://goldminersreport.com

 6. boom beach android hack apk,download boom beach hack tool,boom beach gemmes gratuites,boom beach hack tool android,boom beach diamants illimités gratuits,free download boom beach hack tool,Boom Beach Hack ,boom beach ios hack file,hack boom beach avec 09/10/2015 - 05:59 at 05:59

  Increase Beach Hack into a 2 fonctions, votre qui ght permet para d’ajouter promote numero sobre coins, wooden et gemstones.

 7. agar.io hack bot github,agar.io cheats ios,agar.io cheats for ipad mini,agario cheats,agario cheats reddit,agar.io skins mode,agario hack bot no survey,agar.io cheats cydia,agario cheats without download,agar.io hack bot tampermonkey,agar.io skins mobile 21/11/2015 - 09:02 at 09:02

  See: this particular hack is effective more effectively once
  your mobile hue is green and without sign in established (blank).

 8. boom beach android hack apk,download boom beach hack tool,boom beach gemmes gratuites,boom beach hack tool android,boom beach diamants illimités gratuits,free download boom beach hack tool,Boom Beach Hack ,boom beach ios hack file,hack boom beach avec 26/11/2015 - 07:30 at 07:30

  Nenni te laisse pas trompé par les nombreuses variantes sobre
  Clash of Clans Compromise qui prétendent ętre los angeles seule
  variación véritable.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top