Zkreslují mainstreamová média informace ohledně drahých kovů? Spíše to vypadá, že vůbec netuší, o čem píší!

Zkreslují mainstreamová média informace ohledně drahých kovů? Spíše to vypadá, že vůbec netuší, o čem píší!

Tento článek vznikl jako reakce na článek Zlato se prodává nejméně za poslední čtyři roky, ceny šperků klesly. Cituji přímo z článku

Čistá poptávka po žlutém kovu ve čtvrtletí meziročně klesla o 12 procent na 856 milionů tun, tedy na nejnižší úroveň od roku 2009. Nákupy zlata ze strany centrálních bank se snížily téměř o 60 procent. Investoři navíc stahovali své peníze z fondů založených na zlatě.

Jedná se o další pěkný příklad dezinterpretace informací hlavními médii. Schválně, jak na Vás působí znění nadpisu? Podobné titulky najdeme i u jiných zdrojů jako IHned nebo kurzy.cz. Bohužel ani redaktoři těchto internetových médií netuší o čem píší. Jinak by nemohli uvést, že poptávka klesla na 856 milionů tun! Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o zlato ví, že celkový objem vytěženého zlata se odhaduje pouze na 165 000 tun. Stejná chyba je v článku na patria.cz, ze kterého uvedené zdroje pravděpodobně čerpali, ikdyž některé uvádějí zdroj ČTK.


Bohužel i tento článek je docela zavádějící, přestože obsahuje daleko více vyvážené informace. Informuje sice o výrazném zvýšení cel na zlato a stříbro v Indii. Nicméně hlavním cílem je potlačení obrovské poptávky ze strany obyvatel. Vyrovnání schodku běžného účtu je jen zástupný důvod.

Ano centrální banky dělají vše, aby odradily své občany od nákupu drahých kovů, protože ty představují alternativní měnu ke všem ostatním měnám. A drahé kovy se nedají tisknout! Ale dá se potlačovat jejich cena pomocí různých finančních derivátů založených na těchto kovech. Podívejme se však na další informace z původního článku.

Spotřebitelská poptávka po zlatě, která zahrnuje například šperky a mince, nicméně díky nižším cenám stoupla o více než polovinu. V Indii se tato poptávka zvýšila o 71 procent a v Číně dokonce o 87 procent.

Tušíte,co znamená zvýšení spotřebitelská poptávky Číny o 87 procent? Reálně je poptávka po fyzických kovech obrovská, tomu také odpovídají delší dodací lhůty většiny prodejců drahých kovů. Poptávka Číny (276 tun) a Indie (310 tun) za minulé čtvrtletí, přesahuje 61% celkové fyzické poptávky. Naopak pokles nákupů centrálních bank na slušných 71 tun nemá zdaleka takovou váhu, jako nárůst poptávky předchozích 2 zemí. Fyzická poptávka je tak obrovská, že některé buillon banky dokonce shánějí zlato po kilech.

Chápu, že nemohou vědět o praktické nemožnosti omezování tištění peněz pomocí programu kvantitativního uvolňování. Omezení nebo dokonce zastavení tištění peněz by totiž znamenalo rychlý růst úrokových sazeb, jak jsme viděli při první zmínce o omezení. A růst úrokových sazeb by znamenal nejen konec dolaru, ale i velké problémy pro další státy, které trpí velkým zadlužením. Nechápu již však, že chtějí lidem namluvit, že nastalo zmírnění dluhové krize v eurozóně.

Nejvíce mě však pobavila předpověď banky ABN Amro, že cena zlata se do konce příštího roku počítá sníží na 900 dolarů za unci. Je to ta samá banka, která jako první oficiálně odmítla vydat svým klientům fyzické kovy, které měli u ní nakoupeny. Zamyslete se, proč by nějaká banka snižovala důvěru svých klientů nesplněním svých slibů, když kov mohla jednoduše nakoupit na volném trhu. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že fyzický kov nebyl k dostání.

A to byl také jeden z důvodů, proč necelý měsíc poté spadla cena zlata až na 1380 dolarů a pak až na 1190 dolarů za unci. Cílem bylo zneklidnit investory. Vyšlo jim to tak napůl – západní investoři sice snížili své pozice v největších zlatých ETF fondů až o 400 tun (kdo ví, jak velké množství bylo pouze přesunuto do jiného úložiště), ale nepočítali s obrovskou fyzickou poptávkou ze strany východních zemí.

Takovéto zavádějící články však přebírají i další agregátory zpráv a pak se máme divit, že i v ČR jsou drahé kovy většinou považovány za jednu velkou bublinu. Mnozí lidé totiž odmítají nebo nechtějí vidět z nadhledu, který je dnes potřeba ke správnému rozhodnutí. Média ani finanční poradci jim to vůbec neusnadňují.

Vy snad ještě věříte médiím, která si neumí ověřit ani základní informace o tématu o kterém píší? Nemůže to být pak podobně i dalších případech, že od někoho dostanou informaci a pošlou ji bez ověření dále. Kdo ví, v koho zájmu pak jednají.


Další články

13 komentářů

 1. Ing. Lukáš Ctibor 21/08/2013 - 14:20 at 14:20

  Vřelé díky pane inženýre! Více takových článků!

 2. INDOK 21/08/2013 - 14:30 at 14:30

  Tak tak, nemůžeme si přece myslet, že lidi co vystudují žurnalistiku budou investičními odborníky, to je přeci blbost – skvělý článek.

 3. krhjffr 21/08/2013 - 21:17 at 21:17

  díky za článek
  ještě by chtělo napsat, že vklady v bankách jsou pojištěny jen z cca 2%, takže zákonné pojištění vkladů bude platné, jen pokud krachne malá banka; pokud krachne velká, tak smůla
  a u bank se zahraničním vlastníkem platí pravidla pojištění pro tu danou zemi, nikoli pravidla pro banky ČR
  ale možná to není pravda, jen jsem to někde četl, nejsem odborník na toto
   
  jinak ty zavádějící články o zlatě jsou podle mě vypouštěny záměrně, vždyť existuje personální propojení velkých bankovních skupina a velkých mediálních agentur

 4. Pepa 24/08/2013 - 22:01 at 22:01

  OTAZKA PRO AUTORA A CTENARE
  Pokud-li je s cenou zlato umele manipulovano a na fyzicky kov jsou dlouhe cekaci lhuty i v dobe, kdy cena sla vyrazne dolu, jak je mozne ze prodovajici a kupujici cenu urcovane z Burz tkz.Price Setter je stale respektovana. Logicky cena fyzickeho kovu by mela byt vyrazne vyssi, nez toho virtualniho. Ci je to pouze otazka casu?
  Napr. v Jugoslavii po deflaci a nasledne statem narizene regulaci cen, nikdo z obchodniku toto narizeni pochopitelne nedodrzoval. Potraviny se prodavaly za mnohem vyssi cenu, nez narizene statem.
  Diky za pripadne komentare.

  • xmart 26/08/2013 - 20:29 at 20:29

   Máte pravdu, zatím se cena kovů – známý londýnský fix odvíjí od aktuální ceny kovů na komoditních burzách. Ale za tuto cenu nikdy nenakoupíte. Jedině byste byl velkým zákazníkem jedné z bank, které stanovují londýnský fix, nebo jste z rafinérie. Mimochodem jsou to ty stejné banky, které se účastnili manilupulace LIBOR sazeb. 
   Londýnský fix je právě cena jednoho standartního kontraktu z komoditních burz. 1 stříbrný „future kontrakt“ je 5 000 uncí stříbra a 1 zlatý „future kontrakt“ je 100 uncí zlata. 
   Fyzická premia ale rostou značně, hlavně v Asii. Uncové mince a slitky  se prodavají s prémiem kolem 50 dolarů, ale např. ve Vietnamu je to 150 dolarů a v Argentíně dokonce 35 %

   • Jájá 19/09/2013 - 08:23 at 08:23

    Kontrakt je samozřejmě standarDní…

 5. Recognito 26/11/2013 - 14:08 at 14:08

  Zlato se potichu přesunuje přes Honk Kong do pevninské Číny. Za posledních šest měsíců se takto přesunulo např z U.K. téměř osmset tun. Většinou přes Švýcarsko. Zdroj: http://goldminersreport.com

 6. boom beach android hack apk,download boom beach hack tool,boom beach gemmes gratuites,boom beach hack tool android,boom beach diamants illimités gratuits,free download boom beach hack tool,Boom Beach Hack ,boom beach ios hack file,hack boom beach avec 09/10/2015 - 05:59 at 05:59

  Increase Beach Hack into a 2 fonctions, votre qui ght permet para d’ajouter promote numero sobre coins, wooden et gemstones.

 7. agar.io hack bot github,agar.io cheats ios,agar.io cheats for ipad mini,agario cheats,agario cheats reddit,agar.io skins mode,agario hack bot no survey,agar.io cheats cydia,agario cheats without download,agar.io hack bot tampermonkey,agar.io skins mobile 21/11/2015 - 09:02 at 09:02

  See: this particular hack is effective more effectively once
  your mobile hue is green and without sign in established (blank).

 8. boom beach android hack apk,download boom beach hack tool,boom beach gemmes gratuites,boom beach hack tool android,boom beach diamants illimités gratuits,free download boom beach hack tool,Boom Beach Hack ,boom beach ios hack file,hack boom beach avec 26/11/2015 - 07:30 at 07:30

  Nenni te laisse pas trompé par les nombreuses variantes sobre
  Clash of Clans Compromise qui prétendent ętre los angeles seule
  variación véritable.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top