Život třetího nejbohatšího člověka na světě: Je Waren Buffet nejskromnější žijící miliardář?

Život třetího nejbohatšího člověka na světě: Je Waren Buffet nejskromnější žijící miliardář?

Warren Edward Buffett (85), miliardář, který se pohybuje mezi prvním a třetím místem v žebříčku nejbohatších lidí na planetě, jenž vydává každoročně časopis Forbes. V roce 2007 jej časopis Time uvedl na seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa.

Příběh Warena Buffeta ve svém začátku není ani zdaleka tak dojemný, jako u ostatních miliardářů, kteří se narodili do skromných rodinných poměrů a vybudovali se naprosto z ničeho. Buffet měl oproti nim velmi dobrý rodinný základ.

Jako syn burzovního makléře a později dokonce amerického kongresmana, vyrůstal v prostředí, kde mohl již od útlého věku nasávat informace týkající se akciového a burzovního trhu jako houba.

Ve svých 14 letech objevil Buffet obchod s nemovitostmi, když si za více než tisíc dolarů koupil několik hektarů zemědělské půdy v rodné Nebrasce, aby ji následně pronajal místním farmářům. Mladý Waren rozhodně nezahálel. Zatím co měl pasivní příjem z pronájmu, což by mnohé v jeho věku naprosto uspokojilo, začal s roznáškou novin, kde se velmi rychle vypracoval na vedoucího pracovníka. V téže době se svým kamarádem umisťovali herní automaty po barech a hernách, na což si už založili vlastní firmu.

 

V 17 letech se dostal na univerzitu v Pensylvánii, potom přestoupil na Nebraskou univerzitu. Ani tu však nedokončil. Stejný příběh jako známe od Bila Gatese, Steva Jobse i Marka Zuckerberga. Vzal si ze školy znalosti které potřeboval a odešel.

Svoji vlastní investiční kariéru nastartoval se založením firmy Buffett Partnership. Na rozdíl od všech jiných brokerů fungoval tak, že si provize nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale pouze ze zisku. A ten vykazoval téměř neustále. Na základě toho začal být přezdíván jako Věštec z Omahy. Věštec proto, že ve svých investičních a obchodních aktivitách byl přesný, často dokázal předpovídat směr trhu i nové trendy a také proto, že se snad za celý jeho život nenašlo žádné špinavé obvinění ze zpronevěryinsider tradingu a podobných nekalých praktik.

V následujících letech Buffetova hvězda stoupala vzhůru, stejně jako jeho bohatství. V roce 2013 ovládal Buffet více než 62 miliard dolarů pomocí své investiční firmy Berkshire Hathaway. Jeho současný majetek je odhadován kolem 72,7 miliard dolarů a dělá ho 3. nejbohatším člověkem na světě.

Americký miliardář, investorobchodník a filantrop je známý neokázalým a střídmým životním stylem. Je ženatý a má tři děti (Howard, Peter a Susan).  Bydlí stále v témže domě v Nebrasce, který koupil za 30 tisíc dolarů.

Více, než jeho investice, ho proslavily jeho motta. Ta nejznámější si můžete přečíst ZDE.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top