Zeman vs. Moravec: Nerozhodně!

Zeman vs. Moravec: Nerozhodně!

Myslím, že jedině tak je možno posoudit verbální výměnu stanovisek v pořadu Otázky Václava Moravce. Oba jen soustředěně prezentovali se samolibou jistotou vlastní osobnost. Nějaká nová fakta nebyla cílem jejich samomluv. Občas jeden na druhého reagoval, ale spíše jen proto, že se cítil přerušen ve vlastním monologu.

Pan Moravec si dobře připravil půdu. S pomocí jistého průzkumu veřejného mínění se pokoušel pan prezidenta zatlačit do rohu, moc se mu to ale nevedlo. I pan Zeman totiž ví, že takovéhle průzkumy mají jen cenu mediální a jsou určenou jen k takovýmhle verbálním soubojům. Takže jediné, co vždy opakovaně zaznělo, bylo jen penetrantní zdůrazňování společnosti, která tato „věrohodná“ čísla produkuje.

Měl jsem skoro dojem, že to leží panu Moravcovi tak na srdci, jakoby se jednalo o rodinný podnik. Jeden by mohl mluvit skoro i o cílené reklamní kampani. Nu, proč ne, Česká televize je veřejnoprávní, asi si to může dovolit. Zákon sem, zákon tam, ona má stejně vlastní.


A pak se zase hovořilo o „odbornících“ ve vládních funkcích. Že by ale o tom hovořili specialisté, jsem nebyl přesvědčen. Vše se zase stočilo směrem, zda ten či onen má nějaké papíry, nějaké zkušenosti. Je podivné, že o tom hovořili dvě osobnosti veřejného života, které ale vůbec nezajímalo, co si tom třeba myslí ostatní občané.

Třeba, že by jeden od politika očekával jistou verbální skromnost, respekt před druhým, byť je to i protivník. I jistou morální hodnotu s jakou se divá na svět, čestnost, cit pro spravedlnost, chápání potřeb občanů. Prostě, že by to měl být celkem slušný člověk, kterého by si občan také mohl vážit.

Ne, o ničem takovém se nehovořilo, proč také, setkali se dva, které to opravdu nezajímá. Jejich cílem bylo jen upevnit své postavení v mediálním světě. Každý byl přesvědčen sám o sobě. Jistá arogance bojovala proti drzosti. A aby to nebylo moc monotónní, tak si občas zase role prohodili.

Takže si opravdu myslím, že to vše skončilo nerozhodně, byl to rovnocenný zápas. Jedinou chybou snad bylo, že ten duel byl trochu nudný. Jeden mohl i tušit, že to tak zase dopadne. Přesto je to zklamání, slušný člověk vždy doufá, že se přeci jenom něco změní k lepšímu. Pozitivní na celé věci je ale to, že vysílací čas je od mediálních specialistů „odborně“ zvolen.

Neděle, doba polední. Čas, kdy si jeden může při vypnuté televizi nechat třeba dobře chutnat v kruhu rodiny. Popovídat s dětmi. Či se prostě projít na čerstvém vzduchu. Možná snad to nejpotřebnější, ta zatuchlá atmosféra „politických“ novinářských debat by mohla být i nakažlivá. Člověk by třeba mohl podlehnout dojmu, že to, co se občas v České televizi prezentuje, má něco společného se životem normálního občana.


O autorovi

Michal Kotyk

Toulal jsem se trochu po světě. Ani sám nevím, zda jsem to chtěl, či ne. Ale oči jsem měl vždy otevřené a zvědavé. V ruce často kameru anebo mikrofon. Poznal jsme mnoho zemí, ale byl to lid Izraele, který mne poučil o životě jako takovém. Naučil jsem se respektovat, že každý má svou pravdu a že tolerance je vzácná vlastnost. Je to už 65 let co se koukám kolem sebe, ale jen polovinu toho času jsem pobyl v Česku. Prožil jsem dobré i zlé. Neztěžuji si. Byla to ta nejlepší škola života. A protože se mnohé mnou prožité dotklo i dotýká jiných, rozhodl jsem se podělit o mé poznání a vše sepsal v knize "Můj černobílý svět" s nezbytným podtitulkem: "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo".

Další články

2 komentáře

  1. Jaguaros 14/01/2014 - 17:45 at 17:45

    Moravec je jistě vynikajicí rétorik, ale diskutovat se Zemanem je velice nudné a obtížné. Zeman je populista, zařezaný mstitel a k tomu všemu ještě bývalý komunista. Co od takového člověka chtít. Vstoupit do KSČ to měl v genech, zločiny komunismu mu byly známé. Jeho bývalá kritika byla nemastná a neslaná. V žádném případě ho nemohla existenčně ohrozit, natož z něho udělat topiče na nějakém úřadě. Zeman to měl velice dobře zkalkulované, jako má zkalkulované všechno co dělá dnesl. Je to křivák se špatným charakterem a mizernou rétorikou. Jeho styl se vyjadřovat je nesympatický a působí dojmem naučeného textu s důrazem na to aby se nepřeřekl. Mluví jako k devadesátiletým stařečkům a stařenkám v domově důchodců.

  2. Alfréd Ogar 15/01/2014 - 11:16 at 11:16

    Zcela podivné jsou průzkumy čehokoliv? Jsou zadané na objednávku a vypadá to že součásti objednávky je i výsledek. Pak se dozvíme z takového průzkumu že zdravotní sestra bere 25 tisíc hrubého v celé naší republice ne jen na Bulovce v Praze kde je blaze. Také se pak dozvíme kolik jsme utratili za Vánoce a kolik vypijeme ročně alkoholu, dále pak kolik že dlužíme každý za státní dluh a podobné nesmysly. Je to trend dneška ohánět se nějakým průzkumem, který provádí nějaká agentura klidně s toho bohatne a v duchu se směje jak jsme naletěli. Průzkum neprůzkum obyvatelstvo je zastrašešno projevit svůj názor, chová se jako stádo ovcí stejně jako za komunistů. Pokud jste si nevšimli komunisté neodešli, jen se zakopali a bojují dál v současnosti o zrušení lustrací ve vysokých postech a zrušení Ústavu pro výzkum totalitních režimů. Jsou všude protože jste jim to umožnili, poslechli jste Havla a v současnosti bude vaše finance kontrolovat StBák Babiš, ano ten který možná byl u kolektivizace zemědělství, fackal vaše otce a odváděl je na popravu.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top