Vynálezce kulometu Hiram Maxim, aneb otec masakru a krveprolití

Vynálezce kulometu Hiram Maxim, aneb otec masakru a krveprolití

První model kulometuKulomet Maxim Sir Hiram Maxim Maxim armádaKulomet verze Maxim Ruská armáda kulomet

Vynálezce smrtícího stroje: Hiram Maxim představil v roce 1884 ve Velké Británií první samonabíjecí strojní pušku, později známou pod názvem kulomet. Jeho vynález z něho udělal pradědečka průmyslové války. Jeho výtvor stál miliony lidských životů – přesto byl oslavován jako dobrodinec.

Kolem padesáti britských infanteristů táhlo roku 1893 na konec světa do války. Z britské jižní Afriky si tento malý houf vojáků probojovával cestu na sever proti horku, ale i proti nepříteli. Jejich nepřátelé se s nimi setkali na jihu dnešní Zimbabwe. Tisíce válečníků štamu Matabele pod velením náčelníka Lobengula se postavilo Britům. Ti pokaždé útoky odrazili – i když byli co do počtu v oslabení. Důvod: Kulomety Maxim.

Britové s sebou vezli na podvozcích čtyři exempláře tohoto smrtícího vynálezu, který nesl jméno po svém vynálezci Hiramu Maximovi. „Maxim“ byla první samonabíjecí strojní puška, později kulomet, který vrhal z hlavně smrt v řadách protivníků – 600x v jedné minutě.

Nedaleko od Bulawaya, hlavního města Matabele, došlo pak k rozhodující bitvě. 5000 válečníků se vrhlo na britské pozice. „Maximy“ střílely dlouhými salvami a likvidovaly jednu vlnu útočníků za druhou. Padlo u toho bez šance více jak 3000 Matabaleů, zbytek utekl v šoku. Šéf expedice George Rattray pak s obdivem před palebnou silou Maximů prohlásil: „Padali jako pokosení kosou“.

Vynálezce s rychlými pěstmi 

Vynálezce Hiram Maxim se narodil 1840 na malé farmě v Main. Už v mládí se u něj projevovaly technické ambice – sám se jednou označil za „technického allround talenta“, který si to může rozdat se všemi v okolí. Občas se to projevilo i v pěstních rvačkách. Neoblíbeného Maxima pak vyzvalo okolní město, aby se utkal s jejich místním šampionem. Maxim dlouho neotálel a poslal místního šampiona na prkna ringu.

Maxim byl zapřísáhlý autodidakt. Namísto, aby studoval na univerzitě, tak hltal budoucí zbrojař knihy přírodních věd a matematiky. Zkoušel se v mnoha odvětvích jako malíř tabulí nebo jako technický kreslíř. Když měl dlouhou chvíli, tak vymýšlel různé aparatury – začal pastí na myši a končil ve sporu s Thomasem Alva Edisonem, kterému chtěl nahradit žárovku za svoji lepší.
Nikdy před tím nebylo zabíjení jednodušší

S Edisonem to ale Maxim, tak jako tak považovaný za arogantního excentrika, trochu přehnal. Proto začal hledat jiné pole působnosti. Když ho jeho zaměstnavatel elektrický podnik vyslal do Evropy, tak došlo k jeho osvícení: Zbraně. Nějaký cizinec ho při příležitosti průmyslové výstavy přivedl na ideu: „Vymysli mašinu na zabíjení, něco, co Evropanům umožní si ještě lépe podřezávat krky – to je to, co chtějí!“ Výstřel z pušky přivedla Maxima na tu pravou ideu. Při výstřelu cítil zpětný odraz, který mohl nepozornému střelci zlomit rameno.

Proč, tak přemýšlel Maxim, nevyužít tuto mohutnou energii k tomu, aby se patrona vysunula z hlavně a nová do ní vložila. Ve Velké Británii se dal Maxim okamžitě do realizace této myšlenky. 1884 představil vynálezce veřejnosti svůj první stroj hromadného ničení.

Vrchní velitel britské armády se okamžitě vydal do dílny vynálezce, aby strojní pušku zhlédl na vlastní oči. Na dvoukoláku seděla tato zbraň v porovnání k normální pušce těžké a hrubé něco, co ale předvedlo takovou palebnou kadenci, která tu ještě na světě neexistovala. Vodní chlazení chránilo stroj před přehříváním – a střelec nemusel dělat nic jiného, než mačkat spoušť. Nikdy před tím nebylo zabíjení jednoduší.
Hnán slávou a penězi
Zájem o novou zbraň projevil také německý císař Wilhelm I. V roce 1887 si nechal předvést „Maxim“ a konkurenční produkty Gatling a Nordenfelt, přičemž zůstal nadšen: „To je ten aparát“, tak Wilhelm přes strojní pušku Maxim, „žádnou jinou.“ Přednosti „Maxima“ se nedaly přehlédnout: Gatling-repetier puška musela být nabíjena silou svalů a byla silně poruchová. Takové problémy byly u „Maxima“ vyloučené.

Netrvalo dlouho a evropské armády stály u Maxima frontu, aby si jeho strojní pušky objednaly. Rakouský vévoda byl po předvedení „Maxima“ ve Vídni přímo šokován. Označil to jako: „…nejstrašnější instrument, který jsem kdy viděl nebo si mohl vůbec představit“ – a objednal okamžitě velké množství pro rakousko-maďarskou armádu.

Hiram Maxim byl velmi spokojený. Konečně se mu dostalo uznání, ve které věřil. Sláva a peníze byly jeho motorem, osudy vojáků nebo patriotské pocity nikdy necítil. Neustále i poté pracoval na vylepšení svého „Maxima“. Zredukoval váhu na méně než 70 kg. Lehké zbraně bylo vždy přáním armády, která nasazovala strojní pušku v nepřístupných koloniích. Také vymyslel nový muniční pás, který se dal založit do zámku během šesti vteřin. Držel během svého života na 200 patentů.

Bitva v poli jako nejlepší reklama 

Reklamu pro svůj produkt nemusel Hiram Maxim dělat nikdy. Každá válka, ve které byla jeho strojní puška prakticky nasazena, byla pro něho nejlepším marketingem. Tak jako v roce 1898. V tomto roce pochodovala britsko-egyptská armáda směrem k hornímu Nilu, aby zničila poslední zbytky Mahdi-říše, která zasadila Britům deset let předtím zničující porážku. Britové se starali o své Maxim-kulomety jako o oko v hlavě: Aby se do nich nedostal pouštní písek, tak je zabalili do hedvábí.

2. září 1898 došlo u sudánského města Omdurman k rozhodující bitvě. Šedesát tisíc špatně vyzbrojených Mahdistů se řítilo na britskou armádu – než nechali Britové promluvit „Maximy“. Strojní pušky udělaly z bitvy jatka – tak to popsal později přímý účastník Winston Chrchill. V rozhodném okamžiku přispěchaly ještě britské válečné čluny a pokropily bojiště salvami z Maxim-kanonů a další kulometnou palbou. Vzdálenost minimální – účinek maximální. Útočící Derwišové padali jako posekaní kosou – tak to napsal Churchill. Britské ztráty pouze 50 mužů, Mahdisté ztratili 10 000 bojovníků.
Hiram Maxim „dobrodinec“ lidstva

Hiram Maxim přijal zprávu o masakru v Sudánu s nadšením. Byl to konečně důkaz jeho geniality. Dokonce i různí spisovatelé chválili jeho vynález.

Ve Velké Británii byl Maxim velice váženou osobností, 1900 přednesl na jedné oslavě a na jeho počest slavnostní proslov dokonce i premiér Lord Salisbury. Vysvětlil obecenstvu, že Maxim je dobrodinec lidstva, protože ochránil mnoho mužů dožít se vysokého věku, jako nikdo nikdy před ním.

Salisburyho slova měla předvídající charakter: 14 let později, v srpnu 1914, nasměrovali Evropané kulomety, které měly základ na vynálezu Maxima, proti sobě. Co tyto kulomety v několika desítkách tisíc kusů na válečných polích Evropy způsobily – toho se Hiram Maxim ještě dožil. Zemřel roku 1916 v Londýně.
© Copyright by skutecnosti.cz
Všechna práva vyhrazenaO autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top