Vzpomínka na Jiřího Grossmanna!

Vzpomínka na Jiřího Grossmanna!

 

„Pupák, a co to máte za knihu?“ „To jsou spisy Marxovo“ „A co znamená ta stomarkovka?“ „To je právě ten kapitál“. „Onehdy jsem po ránu točil klikou lanovky, když jsem předtím…“. „Závidím“ (Adriano Celentano), Vzdálené bubny (Jimi Reeves). „Jsem profesor Zelí a vy jste moji žáci“. „Jé, pane profesore, my máme v neděli  k oběduvepřo knedlo a nemáme co k tomu“. „Pochopil jsem tvůj špatný vtip, hochu. Budu u vás zvonit a vy budete někde na výletě“.

Mnozí z vás určitě poznali autora byť jen malinké špetičky ukázek jeho textů. Ano, nemýlíte se, je to Jiří Grossmann, polovina skvělé dvojice, která nás zásobovala svým inteligentním humorem. Šimek a Grossmann, Suchý a Šlitr, bez nichž by nebyl Semafor, Voskovec a Werich, bez nichž by nebylo Osvobozené divadlo…. Ano, český humor je plný symbióz vynikajících dvojic.Jiří Grossmann byl svým způsobem plachý člověk renezančních rozměrů. Psal se Slávkem Šimkem povídky, z nichž mnoho jsme jako žáci školou povinni znali téměř slovo od slova nazpaměť. Byl autorem nezapomenutelných, nádherných a srdce rvoucích českých textů k mnoha krásným hitům. Díky jeho nádhernému textu „Závidím“ od italského herce a zpěváka Adriana Celentana, se interpretka této písně Naďa Urbánková stala vítězkou Zlatého slavíka.

Byl to člověk veselý, však smutného osudu. Pamatuji si na tu smutnou předvánoční dobu roku 1971, kdy jsem díky dobrým známým z blízkosti právě Semaforu dostával den ode dne smutnější zprávy o pomalém odchodu pana Jiřího do muzikantského nebe na nemoc zákeřnou, co postihuje lymfatické žlázy.  Až přišel den nejsmutnější, první prosincový, kdy nás pan Jiří navždy opustil.  Odešel ve věku pouhopouhých 30 let, dokonce o několik let mladší než ten, co mu Pražané rozuměli a rozumějí, tedy W.A. Mozart. A jakoby spjat právě s jeho osudem, na vrcholu svých tvůrčích sil.,mlád a přesto tolik, tolik toho pro nás zanechal.Vzpomínejme na něj s láskou v srdci.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top