Vlk se nenažral, ale koza to stejně nepřežila

Vlk se nenažral, ale koza to stejně nepřežila

Tak nějak bych charakterizoval to snad až dojemné informovaní České televize o každém krůčku nově příchozích migrantů v Jihlavě.

Mé blízké okolí je mi svědkem, že jsem nad tím již od počátku vrtěl hlavou. Pomalu jsem měl dojem,  že se dívám na nějakou formu „docusoap“, která by snad měla být novým prvkem takzvaného zpravodajského útvaru Události. Cíl byl asi jasný. Prostě dokázat, že Češi nejsou žádní lidojedi.

Nevím, komu mělo být toto srdceryvné vyprávění o příchodu několika uprchlíků či vystěhovalců určeno. Jednoznačně však šlo o další způsob amatérské novinářské práce, která svou formou připomínala cílenou a lacinou propagandu. A vůbec nehraje roli pokud, čemuž nevěřím, to tak myšleno nebylo.

Faktem je, že v komplexním pohledu na migrační problém se jednalo o záležitost skoro irelevantní. Jenže novináři ČT vše povýšili na absolutní prioritu. Tak jako ostatně vždy. To pro občany nezajímavé je nafouknuto k prasknutí, to rozhodující se často odbude v několika desítkách vteřin.

A teď se ještě ukáže, že je asi vše jinak. Že ti uprchlíci si možná naší vstřícnosti ani neváží. To se stává často v lidském společenství. Existují i nevděční obdarovaní. Nebyl by to problém, pokud by se ČT již od prvních vteřin nepokoušela celou situaci prezentovat jako zářný příklad hodných Čechu a vděčných příchozích.Vše ale jistě bude směřovat k „dobrému“ konci. Několik dalších dnů mají všechna média vynikající téma. Je možno do nekonečna spekulovat o tom, jak to bylo či nebylo. Kdo je vinen, kdo je nevinen, kdo na tom vydělává, kdo na to doplácí.

Každý „novinář“ se může vyřádit podle libosti a i nadále „krmit“ občany snůškou všelijakých „faktů“, výpovědí ze všech stran, které budou zaručeně rozporuplné. A naše ČT toho asi nebude ušetřena. Nemůže se z toho vykroutit, dala tomu prioritu, nese tedy i odpovědnost. Asi to bude muset pěkně rozpitvat.

Jen tak na okraj. Již po tisíciletí se tomu říká: Chléb a hry. Takže nezbývá než popřát opět dobrou zábavu při dalších zpravodajských programech naší veřejnoprávní televize.
O autorovi

Michal Kotyk

Toulal jsem se trochu po světě. Ani sám nevím, zda jsem to chtěl, či ne. Ale oči jsem měl vždy otevřené a zvědavé. V ruce často kameru anebo mikrofon. Poznal jsme mnoho zemí, ale byl to lid Izraele, který mne poučil o životě jako takovém. Naučil jsem se respektovat, že každý má svou pravdu a že tolerance je vzácná vlastnost. Je to už 65 let co se koukám kolem sebe, ale jen polovinu toho času jsem pobyl v Česku. Prožil jsem dobré i zlé. Neztěžuji si. Byla to ta nejlepší škola života. A protože se mnohé mnou prožité dotklo i dotýká jiných, rozhodl jsem se podělit o mé poznání a vše sepsal v knize "Můj černobílý svět" s nezbytným podtitulkem: "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo".

Další články

3 komentáře

  1. http://www.sorethumbsblog.com/ 29/04/2016 - 02:51 at 02:51

    Siamo un gruppo di 5 persone che viene ogni anno a fare settimane educational in primavera.Il servizio del Hotel Marinella è ottimo Alessandro la guida un vero professionista e il resto del personale perfect!i tour sono meravigliosi,perchè si fanno fino a 160km/giorno e non parlarne del buffet.Posso solo consigliare questo Hotel e nel 2013 torneremo al 100%Ciao a tuttiFrancesca e team

  2. http://www.kreditkartenonline.tech/ 19/10/2016 - 18:32 at 18:32

    Yes Mom’s been down a few times, but luckily lands good. Just bruises and scrapes. We hope Dad heals fast. We are so sorry and won’t him to be well. He said the surgery went good

  3. http://www./ 30/12/2016 - 12:54 at 12:54

    Great post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top