Velký pokrok na cestě k navrácení zraku nevidomým!

Velký pokrok na cestě k navrácení zraku nevidomým!

Zdá se, že díky novému prostetickému očnímu čipu byl učiněn další důležitý krok na cestě, jak nevidomým, kteří přišli o zrak kvůli konkrétní oční vadě, vrátit zrak.
Studie, která se zabývala vývojem tohoto speciálního očního čipu, pracovala se 7 vybranými nevidomými pacienty, kteří přišli o zrak díky oční vadě, zvané rhetinium pigmentosa, tedy pigmentace oční sítnice. Revoluční metoda spočívá v tom, že do sítnice, umístěné na očním pozadí, je implantován speciální mozkový čip. Zařízení začne vysílat vizuální signály, které bude přenášet do mozku. Intenzivním namáháním se mozek vlastně začne znovu učit, jak má zpracovávat oční vjemy.
Podle odborníků žije na světě odhadem 40 milionů nevidomých. Mnozí z těchto pacientů přišli o zrak po pomalé, dlouho trvající degeneraci. Vynález speciálního mozkového čipu, který vysílá vizuální impulsy z oční sítnice právě do mozku, který se pak znovu začne učit pomocí intenzivního namáhání postupně získávat zrak, by mohl do budoucna hodně lidem pomoci.
Studie, jejímž výsledkem je vynález toho jakéhosi „zařízení“, je dílem vědců z univerzity v italské Pise. Tým odborníků pracoval během své práce, zabývající se výzkumem mozkové kapacity, nutné k vnímání umělého zdroje vizuálních impulsů, se sedmi speciálně vybranými pacienty, kteří všichni přišli o zrak kvůli oční vadě jménem rhetiinium pigmentosa.

Tato vrozená oční vada vede k postupné ztrátě zraku. Všem sedmi pacientům byl výše uvedený čip voperován do oční sítnice, která vysílá vizuální impulsy a ty pak přenáší do mozku. Sítnice se nachází v prostoru očního pozadí a vizuální impulsy vytváří stimulací buněk sítnice, která vytváří kompletní obraz z vjemů, zaměřených očními čočkami.
Jak prohlásil vedoucí výzkumného týmu pan Maria Concetta Morrone, cituji „Vlastní implantace čipu do oční sítnice pacienta je jen začátkem cesty. Dalším důležitým krokem je intenzivní namáhání mozku, aby se začal znovu učit zpracovávat vizuální vjemy. Každopádně skutečnost, že si mozek zachovává i po ztrátě zraku určitou plasticitu, je příslibem pro další vývoj takových a podobných zařízení“.
O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top