Velké zklamání z Číny

Velké zklamání z Číny

 

V tomto týdnu přišel očekávaný noční report HDP Číny za první kvartál roku 2013.

Reportované HDP bylo nižší než 4Q/2012, kdy byl růst 7,9 % a mimo jiné také nižší, než očekávaných 8%. Reportované HDP 1Q/2013 rostlo tempem 7,7 % y/y. Mezikvartálně čínský HDP rostl o 1,6 %, čekala se expanze o 2 %. Negativní nálada, která logicky na evropském trhu zavládla, byla patrná v odpoledních hodinách i na amerických trzích. Hongkongské a čínské akcie na asijských burzách po čínských údajích prohloubily propad.

Velké překvapení se však událo v segmentu ropy, která i přes nepříznivé údaje z Číny zlevnila o více, než dva dolary. Nejnižší hodnotu za posledních po sobě jdoucích devět měsíců zaznamenala cena severomořské ropy Brent, která byla 101 dolarů za barel.

I přes horší údaje o růstu HDP investice do nemovitostí v prvním čtvrtletí stouply o 20,2 procenta ve srovnání s loňskem. Příjmy z prodeje realit vzrostly dokonce o 61,3 procenta a přispívají tak k obavám z neudržitelného zvyšování cen domů.

Přesto, že Čínská ekonomika v prvních třech měsících roku viditelně oslabila, není Čína ani zdaleka jedinou zemí, kde nastal útlum. Díky dluhové krizi roste HDP pomaleji také Spojeným státům a zemím eurozóny. A právě dlouhotrvající krize v eurozóně Čínskou ekonomiku negativně ovlivňuje. Závislost Čínské ekonomiky na eurozóně, především z pohledu exportu do evropských zemí, chce čínská vláda omezit.

Čínská ekonomika se rozhodně nehroutí a ve srovnání se státy eurozóny a Spojených států je na tom stále dobře. Nová vláda již dříve několikrát upozornila na kvalitu než na tempo růstu, čehož jsou výsledky 1Q jasným důkazem. Přesto jsou data, která tento týden přinesl značným zklamáním a zlí jazykové tvrdí, že nejde až tak o kvalitu, jako spíše o to, že regulérní ekonomický vývoj Číny byl nadhodnocený. V rámci uklidnění situace prohlásil Čínský statistický úřad (16.4.13), že ekonomický vývoj v 1Q tohoto roku je stabilní a v porovnání s jinými zeměmi světa také velmi vysoký.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top