V Argentině akceleruje ztráta důvěry v národní měnu

V Argentině akceleruje ztráta důvěry v národní měnu

Argentina ruší devizovou kontrolu

Buenos Aires – 14,5 % až 17 % – tolik ztratilo argentinské Peso v posledních třech týdnech na své hodnotě. Nyní chce vláda nákup Dolaru neomezeně povolit.

Do teď to prezidentka Kirchner vylučovala. Toto opatření třetí největší ekonomiky jižní Ameriky, mělo původně brzdit útěk kapitálu ze země. Vzhledem k narůstající inflaci mění Argentinci svoje peníze za Dolary. Proto budou moci nyní vlastnit dolarová bankovní konta. Současně budou platit nižší daňové sazby – a to okamžitě.

Národní banka se ve čtvrtek odpojila od přímé vazby na US-Dolar a tím výrazně znehodnotila směnný kurz. Obávala se, že jí devizové rezervy nebudou na podpůrné nákupy stačit. To se rovná kapitulaci před trhem, což vlastně uvolnilo kurzový propad.

Během jediného dne (přesněji ve čtvrtek 23.1.2014) ztratilo argentinské Peso (kód měny: ARS) k americkému dolaru (i české koruně) 14,5 % své hodnoty. Zatímco jeden den stál americký Dolar 6.88 ARS druhý den už stál 7.88 ARS. V praxi; zatímco český turista vydal za jedno argentinské Peso 2.95 CZK druhý den už mu stačilo 2.55 CZK. Příčinou je fakt, že argentinské centrální bance docházely devizové rezervy, kterými krmila poptávku po jinak umírajícím pesu. Co z toho plyne pro obyvatelstvo?


Zaprvé dovážené zboží do Argentiny bude nyní výrazně dražší z pohledu Argentinců dostávající své výplaty v Pesu, což značně posílí inflační tlaky v ekonomice, díky čemuž se dá očekávat inflace 30 % a více za rok 2014. Zadruhé import zahraničního zboží se potýkal s různými státními zásahy, aby stát zamezil odlivu kapitálu ze země. Ostatně to se již začalo dít hned den po velkém oslabení kurzu Pesa, kdy vláda omezila nakupování v zahraničních internetových obchodech tak, že zavedla na dovážené zboží clo až 50 %. Na poštách se tak začali vyplňovat při předávce zboží formuláře k odvedení daně a to z čista jasna bez předchozího upozornění. Mimo jiné byly také stanoveny denní limity a regulace pro směnu argentinského Pesa na jiné světové měny, což by bylo logickou ochranou obyvatelstva proti dalšímu poklesu národní měny.

Vláda si od těchto kroků slibuje pomoc domácí ekonomice. Přitom však jimi pouze jasně potvrdí domněnky obyvatelstva, že se celý systém se v Argentině opět hroutí. Černý trh se směnou valut vesele vzkvétal. Lidé disponující měnami, o které je zájem (americký Dolar, švýcarský Frank, apod.) na tomto černém trhu dosahovali zajímavých zisků. Povolením dolarových bankovních kont doufá vláda v uklidnění situace a utlumení černého trhu s devizami.

Sledováním vývoje v Argentině lze částečně velmi dobře získat zkušenosti pro možný obdobný vývoj v České republice v budoucnu, jelikož finanční systém má rakovinu celosvětově. A nejen Argentina může sloužit jako nástroj ke studiu ale i události na Kypru v minulém roce – zabavení bankovních vkladů, omezení výběrů hotovosti z bankomatu na minimum, zákaz mezinárodních bankovních převodů apod. 

Jednotlivé národní měny mohou začít padat jak domečky z karet o to rychleji, pokud se začne vytrácet důvěra v americký Dolar. Proto by každý Čech měl pečlivě zvažovat nástroje, ve kterých bude držet svůj majetek v probíhající dekádě. Penzijní připojištění, investiční životní pojištění, dlouhodobě držené podílové fondy, stavební spoření – to jsou nástroje, ve kterých o své peníze můžete velmi rychle jedním rozhodnutím vlády / událostí na trhu, přijít.

Na finančních trzích se dostávají okrajové státy, hnáni vývojem v Argentině a turbulencemi v Turecku pod masivní tlak. Investoři utíkají do jistých investic státních dluhopisů a měn velkých průmyslových států. Kurz německých státních dluhopisů výrazně stoupl. Unce zlata (ca. 31 gramů) podražila o více než 5 Dolarů a dosáhla nejvyšší hodnoty za dva měsíce.

A tato rizika sílí všude po světě i u nás doma. Kdo je nebude přehlížet, může na celé věci vydělat. Stačí popřemýšlet, jaké věci budou cenné, jaké neztratí hodnotu a jaké budou žádané. Druhou možností je zůstat pasivní, věřit v neotřesitelnost finančního systému a spořit na bankovní účet či do některého z finančních produktů.

© Ing. Roman Šebl pro Skutečnosti


O autorovi

ing. Roman Šebl
ing. Roman Šebl

Ekonom a specialista v oblasti osobních investic pro širokou veřejnost, který není spokojen s bezcennou nabídkou finančních poradců a bankovních domů, jež je nabízena k "budování majetku". Investice do reálných aktiv poskytují vyšší výkon a stabilitu i v době ekonomických otřesů. Mým posláním je své zkušenosti a návody předávat dále, čímž chci přispět k objevování alternativních řešení pro osobní investice i nového přístupu k poradenství v České republice.

Další články

3 komentáře

 1. aaa 01/02/2014 - 08:12 at 08:12

  od kdy je Argetina třetí největší ? 

  • Jaguaros 01/02/2014 - 21:50 at 21:50

   To zase někdo chaoticky serfoval a řádně nečetl. Argentina je od té doby třetí největší ekonomikou v Jižní Americe. Ano, od té doby. A ted kontrolní otázku na aaa: Které země mají větší ekonomiku?…

   • daniel khol 28/05/2014 - 19:05 at 19:05

    Vysoký inteligente, on se spíše ptal proč není druhá největší a taky se mi to zdá podezřelí podle GDP v partitě kupní síly je 2. největší 

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top