US-Finanční krize, aneb národ nevzdělaných

US-Finanční krize, aneb národ nevzdělaných

Jedním z hlavních důvodů proč se finanční krize v USA hluboko v národu ale i u politiků zaklínila je absolutní „finanční analfabetismus“ se kterým se potýkají, což je alarmující.   Washington ale nereaguje, všechno má zůstat při starém.

Co je vlastně Dow-Jones-Index? Hloupá otázka, dalo by se oponovat. Pochopitelně se jedná o světoznámý akciový index na New York Stock Exchange NYSE který zahrnuje 30 největších US korporací – podniků. Ví to ale jenom každý druhý Američan: 53 procent účastníků studie Centra for  Economic and Entrepreneurial Literacy (CEEL) musela při této otázce kapitulovat.

Překvapení pokračuje: Co je to inflace? Jak se vypočítávají úroky? Je to drahé si vzít úvěr, přetáhnout bankovní konto? Jak dlouho by trvalo, aby se 100 dolarů při úrokové sazbě 20 procent zdvojnásobilo? Většina Američanů škube při těchto otázkách jenom rameny. Převážná většina, ale není schopná odpovědět nebo pojmenovat základní pojmy týkající se ekonomiky, úvěrů a úroků, takto zní deprimující fazit CEEL-studie která se prováděla na vrcholu finanční krize minulý rok. Tento „finanční analfabetismus“ v USA je proto tak „alarmující“, protože veškerá media jako rádio, televize, noviny atd. o finanční krizi celoplošně od Floridy až po Aljašku pravidelně informují.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top