Tak je Hitler gentleman? Nebo se snad jen dobře obléká…?

Tak je Hitler gentleman? Nebo se snad jen dobře obléká…?

Za normálních okolností by nějaká věta nebo výrok politika nevzbudil žádné pohoršení, a když přece tak pouze na jeden až maximálně několik dní. Výroky politiků v České republice jsou často tak peprné, že je považují občané za oblíbené každodenní zpestření života.

Mezi ty nejpopulárnější patří verbální střety Zemana s Klausem, Kalouska s Babišem, nebo i dřívější projevy Okamury. Velkou roli v tomto příběhu hraje ale skutečnost, že to byla a je i nadále pouze komedie pro lidi. Ve skutečnosti se mají všichni politici rádi, většina si tyká, často se setkává privátně nebo spolu tu a tam i povečeří. Konečně pracují pro jednu firmu, nadnárodní koncern „Politika s.r.o.“. A v takovém koncernu, který slibuje povýšení třeba do Bruselu, NATO apod., se nevíří bahno. Sleduje se mainstream v rozbouřené řece a dává se zatraceně velký pozor, aby jeden nenarazil na ten či onen břeh.

Je to jedna velká revue, která se promítá zcela zdarma – a to v různých podobách po celém světě. A český občan se darovanému koni obvykle nedívá na zuby. Přestože se prezident Zeman těší, přes jeho tekuté a verbální úlety v minulých vysokých politických funkcích, velké oblibě, tak si málokdo uvědomuje, že se chová vlastně jako Donald Trump. Napadá politický establishment, rýpe do politiky, hýbe kulisami a to všechno bez jakékoliv politické korektnosti. Vlastně se vyjadřuje jazykem průměrného až podprůměrného voliče. Tomu totiž každý rozumí a těch pár intelektuálů kolem? Ti nehrají ve volební kampani až takovou roli. Subjektivně jsem toho názoru, že si poradci Donalda Trumpa vzali Miloše Zemana za příklad. Možná poradila i Ivanka Trumpová, která pro bývalého manžela nadále pracuje. Faktem je, že Trump slaví svým chováním volební úspěchy.

Byl Hitler gentleman, nebo se jen dobře oblékal?

Ale pak se objevilo něco, co občanskou společností zahýbalo asi tak, jako kdybych já řekl, že Milada Horáková připravovala státní převrat, nebo že Sudetoněmecký Landsmanschaft nikdy nepožadoval zpět bývalý majetek, že prezident Beneš kolaboroval s komunisty a Jan Masaryk zemřel přirozenou smrtí na stres. Zeman totiž prohlásil, že četl osobně Peroutkův článek: Hitler je gentleman… Nedopadlo to dobře, jeho mluvčí článek nenašel, diváci také ne a na prezidentské kanceláři strávili mnozí úředníci a právníci za peníze daňových poplatníků stovky hodin, aby se ze zapeklité situace dostali. Vnučka Peroutky dovedla kauzu až před soud a ten odsoudil prezidentskou kancelář k omluvě. To je konec prvního aktu známé české operety.

Ale proberme si situaci z jiného hlediska. Pokud o někom prohlásím, že je gentleman, tak je to možné pouze poté, co jsem dotyčnou osobu poznal osobně. Výraz gentleman spojujeme výhradně s osobním chováním dotyčné osoby. Jako příklad uvedu podržení dveří dámě, nechání přednosti dámě, v diplomatických kruzích, aristokratickému držení těla, společenskému chování, vyjednávání při velkých obchodních transakcích na nejvyšší úrovni, v kruzích anglických lordů dokonce i odborné zacházení s doutníkem a v neposlední řadě vypilovaná společenská rétorika.

Adolf Hitler všechny tyto vlastnosti měl, byly ale známy pouze málokomu. Důvodem byla skutečnost, že být gentlemanem se nepraktikuje v politice a ani gentlemanská rétorika by na voliče nepůsobila. V těchto dvou segmentech byl Hitler také jenom komediant a existuje pro to mnoho důkazů, které nebudu dále rozebírat. Jedno je ale jisté – Peroutka se s Hitlerem nikdy nesetkal, a proto si nemohl dovolit něco takového napsat. Silně pochybuji, že by si to vycucal z prstu, aniž by uvedl, v jakém směru ho za gentlemana považoval. Také by se v Evropě minimálně od roku 1933 těžko někdo našel, kdo by považoval Hitlera za gentlemana, protože se právě jako gentleman choval výhradně v úzkém kruhu svých přátel. A o tom nemohl Peroutka vědět.

Kdysi dávno jsem studoval v USA strategie nadnárodních koncernů, jejich vznik, styl, historii a jejich politické obchody. Mojí specializací jsou koncerny IBM, ITT, Ford, GM a spol. Při této příležitosti jsem v mé knihovně objevil u jednoho zmíněném koncernu malou poznámku na str. 25, kde prezident koncernu u Hitlera v roce 1938 úspěšně intervenoval. Po poradě s vůdcem a návratu zpět do USA zmínil pochvalně: Hitler je gentleman, a mimochodem se dobře obléká.  Tato věta tedy nepochází definitivně z pera Ferdinanda Peroutky. Ani ji nepoužil jako první Chamberlain. Byla vyřčena jako první dávno předtím, už v roce 1938 a za zcela jiných okolností. Prezident Zeman by udělal nejlépe, kdyby se omluvil, aby se celá aféra mohla v klidu uzavřít.

Skutecnosti.cz předloží rádo médiím a prezidentovi originální důkaz, kdo a kdy ve skutečnosti větu pronesl a za jakých okolností.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top