Sýrie: Vláda a rebelové se domluvili na klidu zbraní. Čeká to také Ukrajinu?

Sýrie: Vláda a rebelové se domluvili na klidu zbraní. Čeká to také Ukrajinu?

Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie Konflikt sýrie

Válka v Sýrii: Klid zbraní pomohl rebelům se stáhnout

Stalo se tak před několika týdny, kdy slavil syrský šéf Baschar al-Assad vojenský úspěch: Jeho vojska stála krátce před převzetím totální kontroly nad městem Holms. Obklíčeným rebelům, kteří se ve městě dva roky drželi, garantoval režim volný odchod z města.

Příměří bylo dohodnuto na 48 hodin. Vláda a povstalci se dohodli na klidu zbraní. Mnozí z nich žili v obklíčeném Holmsu až dva roky v neuvěřitelných podmínkách. Západ je nechal ve štichu a oni za sebou nechali jenom spoušť, neuvěřitelné lidské tragedie a totálně zničené město. Jistě můžeme namítat, že město Holm zpustošila armáda Sýrie, která bombardovala město tak dlouho, až bylo srovnáno se zemí podobným způsobem jako Berlín 1945. Když pomyslíme, že se dnes nacházíme 70 let po druhé světové válce, tak je toto město absolutním synonymem neschopnosti vlád pochopit, jak tyto státy fungují. Nechci strašit, ale jistá paralela k situaci na východní Ukrajině mně nepřipadá jako úplně falešná.

Kapitulace a odchod rebelů byl symbolický vojenský úspěch diktátora Baschara al-Assada, který se právě dnes zúčastní uprostřed občanské války prezidentských voleb. O jeho znovuzvolení nemá nikdo pochybnosti. Holms bylo před třemi roky první město, kde se lidé postavili proti režimu – podobně jako Kyjev na Ukrajině. Vládní vojska pak mohla po dlouhé době s pomocí milicionářů libanonské Hisballah a bojovníků z Iráku svoji pozici v centrální Sýrii upevnit.

 

Rebelové se stáhli na sever země – chyběla jim slíbená a nedodržená aktivní podpora západu.

Politici světových mocností sledují jenom a výhradně svoje zájmy. Nejde jim vůbec o občany těch států, které svým nezodpovědným jednáním rozrýpávají, podkopávají a kde se snaží ve vlastním zájmu nastolit devastující „demokracii“ západního stylu, která bývá často v rozporu s jejich mentalitou a náboženským smyšlením. A to všechno přes existující mezinárodní smlouvy o nevměšování se do vnitřních záležitostí.

V mnoha případech postupují koordinovaně, aby si pak devastovaný stát rozdělili do sféry svých zájmů. Pokud se někdo tomuto způsobu devastace brání, tak se mu k rozvratu vhodnými prostředky pomůže. Klasickým příkladem byl rozpad bývalé Jugoslávie se vší politickou špínou a následky. Poté bylo třeba ze strany USA rozvířit další válečné konflikty jako Irák, Afghánistán, severní Afrika, Egypt, Sýrie a nyní Ukrajina. Mezinárodním nepsaným pravidlem jsou zájmová teritoria, která se poměrně dlouho mezi velmocemi dodržovala. Po debaklu USA v Iráku a Afghánistánu – stálo to jenom USA dohromady na 4200 mrtvých a 40.000 zraněných – potřebuje USA opět nějaké významné vítězství, úplně jedno kde, hlavně vítězství. V severní Africe se to tak nějak nepovedlo, zamíchali se do toho Francouzi – jejich sféra zájmů. V Sýrii a Iránu to také neklaplo, protože si Rusko postavilo hlavu, že je to jeho sféra zájmů a USA, že se má držet zpátky a hlavně dodržovat tajné úmluvy. V Afghánistánu dokonce Rusko Američanům nepřímo pomáhalo. Od té doby se USA a de facto i EU o Sýrii nezajímají. A v tomto globálním monopoly o ekonomické ovládnutí světa a nerostných bohatství se masy mrtvol a utečenců považují pouze za kalkulované zanedbatelné kolaterální škody.

 

Všude, kde USA pod záminkou lidských práv a svobody začne nebo podporuje válku, tam zůstává spálená zem.  

Postupy jak rozvířit válečný konflikt jsou známy. Přes tajné služby CIA a NSA se podporuje jako první národní disent. Podpora probíhá přes zahraniční emigraci, která posílá do státu X peníze, písemné materiály a strategické návody jak postupovat. Dalším krokem jsou sliby beztrestnosti s garantovanou možností převléct kabáty pro politiky, kteří se k převratu připojí a kteří pomohou k pádu režimu. Všechno, co už známe od roku 1989. Problémem ale jsou státy na jih od střední Evropy a dále pak Afrika a blízký východ. Panuje zde absolutně odlišná mentalita a náboženství. Proto veškeré pokusy o tzv. „demokratizaci“ krachují. Tyto státy jsou odjakživa zvyklé na tvrdou ruku. Dostane ruka „diktátora“ křeče, tak se systém zhroutí a dochází dlouhodobě k bezvládí spojené s krvavými excesy a občanskými válkami. Irák a Libye jsou tomu nejlepším příkladem. Po spálené zemi se poté zahraniční armády jako „vítězové“ stahují. Jak to ve všech státech, kde se spojenci angažovali, vypadá, se můžeme podívat na příkladu města Holms v Sýrii.


Pokud bude Kyjev nadále následovat příkazy USA, NATO a EU, tak to může na východní Ukrajině dopadnout přesně jako v Sýrii. Ukrajina je zájmová oblast Ruska. To ví všichni, kteří se situací vážně zabývají. Myslet si, že Rusko připustí, aby se na Ukrajině usadilo NATO s připojením k EU a zakotvením v Oděse US-válečné lodě, je bohužel naivní. USA umí sice války začít, neumí je dokončit. Myslet si však, že je naivní, by nebylo to správné označení. Zajímavé je sledovat, že se poslední dobou už vůbec o Krymu nemluví.

 

Jak jenom vyvolat válečný konflikt?

Ukrajinci to zvorali, tak komentáře aktivních válečníků v USA a NATO. Tak nějak nám překazili hrát si na vojáčky a válčí si mezi sebou a to ještě k tomu s ruským vojenským materiálem. To nemůžeme akceptovat, řekl si Obama pod tlakem válečných cínových štváčů jako McCain a Rasmussen. To nepodporuje náš zbrojní průmysl a škodí našemu hospodářství, a odletěl do Polska s novou ideou. Prý navýší zbrojní výdaje zase o miliardu dolarů a posílí jednotky v EU. To se líbí skoro všem státům, nejvíce pak Polsku. V dobách studené války do roku 1989 se všem městům kde byly US-kasárny, dařilo velice dobře. Po jejich odsunu tato města krachovala. Výroba hamburgerů a fast foodu se tam propadla na minimum, řemeslníci a dodavatelé krachovaly jak na běžícím pásu a z civilních zaměstnanců se stali nezaměstnaní. Všechno to nebude Rusku vadit, jenom Ukrajina musí zůstat nedotknutelnou zónou. Navýšení zbrojních výdajů totiž hraje do rukou i ruským vojenským činitelům.

Pokud to dopadne podle těchto pravidel, tak budou armády všech zúčastněných států spokojeni. Všichni, včetně Ruska, budou navyšovat svoje finanční výdaje na zbrojení a budou je ospravedlňovat osvědčenou rétorikou z dob studené války. Na jedné straně budou občany masírovat strachem z Ruska, na druhé straně strachem z USA a EU. Profitovat bude vojenská sebranka cínových válečníků na obou stranách a jejich zbrojní průmysl. Poškozenými zůstanou jako obvykle řadoví občané, kteří to všechno musí zaplatit.

V opačném a v tom nejlepším případě to bude jenom znamenat to, co vidíte v roce 2014 na obrázcích ze syrského města Holmsu. V nejhorším případě se někdo zblázní a stiskne červený knoflík. Obrázky z města Holms by měli být politici každý den fackováni – včetně mnohých prezidentů.

© Copyright by skutecnosti.cz
Všechna práva vyhrazenaO autorovi

Další články

3 komentáře

 1. stern 05/06/2014 - 14:11 at 14:11

  Paralela s Ukrajinou zde rozhodně je… Lidé z těchto oblastí maj na výběr: opustit rodnou zemi a všechno to, pro co v ní žili… podvolit se nepřátelům, kteří si z nich udělaj novodobý otroky (to je velice nepřesný neboť otroky jsme všichni a jsme vcelku spokojený – možná by bylo vhodnější nazvat je loutkami – bez možnosti vlastní vůle – něco jako kriminál)… nebo se zbraní v ruce bojovat za svoje děti a jejich budoucnost… Některý národy to ještě umějí… na rozdíl od nás, kteří si již zvykli na příjemnou pozici otroka – loutky, který je rád, že může bejt v pánově domě pěkně v teplíčku… 

  • Jozef 28/07/2014 - 19:26 at 19:26

   Je to asi tak ako píšete. Avšak to vzlykanie nad tým ako si s nimi veľmoci „vytierajú svoje zadky“ počúvam zo všetkých svetových strán, no títo uvzlykaní ľudia sú radi keď nielen o ich osude rozhodujú cudzí páni, ale dokonca namiesto nich rozmýšľajú. Koľko slávy a pompéznosti bolo okolo založenia ČeskoPomlčkaslovenska! Kto si však pri tom propagandistickom treštení uvedomil že vskutočnosti ten Rakúskouhorský žalár národov vlastne nahradil ten nový Československý? A navyše s bábkovou vládou poplatnou zahraničným sponzorom ktorí zorganizovali to rozbitie Rakúskouhorska. A „oslobodené národy“ zahľadené do svojej „veľkoleposti a jedinečnosti“ ani nemali pri tých svojích narcistických excesoch čas si všumnúť že sú otrokmi ešte viac než pred tým. Pri vštkej úcte k štátu v ktorom som vyrastal, paralela medzi ČeskoPomlčkaslovenskom a Ukrajinou je zjavná. Boli to umele vytvorené štáty, vzniklé po rozpade impéria. V každom z nich prebiehala snaha vytvoriť umelý národ. V Československu národ československý, na Ukrajine jednotný ukrajinský národ. A v oboch prípadoch snahy zlyhali. Aby to napokon neskončilo „len s odsunom“ vzdorujúcej národnostnej menšiny.

 2. Jan 07/10/2014 - 13:22 at 13:22

  Vážený pane Jozefe, když jsem si přečetl Váš příspěvek rozhodl jsem se napsat. Z Vás mluví jasný Slovenský nacionalismus. Jaký byl rozdíl ve složení obyvatelstva v bývalé ČSR a jaký je rozdíl ve Švýcarsku? Kdo chce žít spolu tak si jeden druhému vyhoví. Ve Švýcarsku žijí 4 národy Němci, Francouzi, Italové a Rétorománové a jsou jeden z nejvyspělejších států světa. Já jsem se narodil na Slovensku a poté jsem žil v Čechách. Matka byla Slovenka a otec Moravák. Vzpomínám si jak v roce 1951 byl jsem prvák mne jedna příslušnice učitelského sboru Slovenská učitelka v Žilině, kam jsme se přestěhovali z Moravy, ukazovala spolužákům jako smradlavého Čecha – na to se nedá zapomenout a takový jako ona byli celou dobu až do roku 1989 zakuklení a poté z jejich vylíhnutí po roce 1989 se opět stali nacionalisté, kteří rozbili Československo. Čím menší stát tak větší jej nerespektují. Uvědomte si , že třetina Slováků jsou Maďaři tak co vy na to? Za ČSR nebo ČSSR si to Maďaři nedovolili co si dovolují na samostatné Slovensko.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top