Ruští bankéři navrhli nahradit Visa a MasterCards čínskými kartami

Ruští bankéři navrhli nahradit Visa a MasterCards čínskými kartami

Čínská kreditka

V Rusku se možná brzo objeví alternativní platební systém k  Visa a MasterCards. Řeč je o čínském systému China UnionPay. S takovým návrhem se na vládu obrátili ruští bankéři, uvádí deník Izvestija.

Předseda Národní rady finančního trhu Andrej Jemelin řekl deníku, že setkání s představiteli China UnionPay se odehraje v nejbližší době. Zároveň předseda uvedl, že ruské banky by měly do dubna 2015 zahájit hromadnou emisi karet čínského platebního systému. China UnionPay už má zastoupení v Rusku, proto realizace tohoto návrhu bude značně usnadněna, řekl expert.

Jemelin také doplnil, že následně budou vedena jednání s Visa a MasterCard o zamezení blokace karet vydaných ruskými úvěrovými institucemi.

China UnionPay (CUP) je jediný národní čínský platební systém. Byl vytvořen za podpory Centrální banky Čínské lidové republiky v roce 2002. Tyto čínské „kartičky“ jsou na ruském trhu používány od roku 2007. Služby s použitím karet CUP poskytuje bankovní skupina VTB,  Gazprombank, Interprogressbank, Uniastrum Bank, banka Vostočnyj Express, Bank Moskvy a další kreditní instituce.


Expanze CUP umožní odstranit monopol Visa a MasterCards, které nyní ovládají 85 procent ruského trhu  a také sníží míru hrozby finanční nestability.

Připomeňme, že americké platební systémy Visa a MasterCards 21. března 2014 přerušily služby pro držitele karet banky Rossija a jejích dcer – Sobinbank a Investkapitalbank a také SMP Bank (pozn. překl.: a stejně tak bylo postupováno např. proti společnosti Finservis – pobaltských poboček SMP Bank se ale opatření netýkalo). Později byly operace s kartami SMP Bank obnoveny.

 

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vypracovat otázka vytvoření národního platebního systému. Odborníci se shodují, že bude vytvořen na bázi systému PRO100 Sberbanky. Nicméně tento systém dosud není mezinárodní.

 

Odborníci se domnívají, že i když čínský systém nenahradí Visa a MasterCards, jeho posílení oslabí pozice amerických platebních systémů na ruském trhu.
Zdroj: http://russian.rt.com/article/27009O autorovi

Další články

1 komentář

  1. xmart 12/04/2014 - 18:19 at 18:19

    Ekonomická válka mezi BRICS a USA probíhá na plné obrátky. USA se snaží za každou cenu udržet nadvládu petro-dolaru, ale svými kroky špíše urychluje jeho pád.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top