Rusko i Čína aktivně zajišťují své měny. Proč tak my nečiníme?

Rusko i Čína aktivně zajišťují své měny. Proč tak my nečiníme?

Guvernér ČNB Singer v nedělních OVM přiznal, že naše měna je naprosto nezajištěná v duchu upuštění od Brettonwoodského systému. Naprostá většina světových centrálních bank i po opuštění systému má svoje měny částečně zajištěné pro případ krize, kolapsu měnového systému. Rusko i Čína jsou v čele světových velmocí, které dnes nejrychlejším tempem zajišťují svoje měny zlatým standardem. Jejich cílem je zajištění jejich měn z 25-30%.

http://ekonomika.idnes.cz/ruska-centralni-banka-ma-slusne-devizove-a-zlate-rezervy-peu-/eko-zahranicni.aspx?c=A160301_111052_eko-zahranicni_chrs

http://www.investicni-zlato-tv.cz/zpravy/cina-jiz-letos-dovezla-vice-investicniho-zlata-nez-drzi-ecb-1404042143.html

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/rusko-a-cina-se-jisti-pred-riziky-a-skupuji-zlato-nahrava-jim-propad-cen-1245220

http://www.investicni-zlato-tv.cz/zpravy/severni-euro-kryte-zlatem-1404042584.html

http://fakebug.cz/zamysleni/hyperinflace-jak-se-zajistit-pred-padem-svetovych-men/

Proč to dělají? Rusko se zejména ponaučilo z pádu rublu před necelými dvěma roky a současné ropné krize. Díky těmto faktorům má dnes Rusko k dispozici zhruba třetinový rozpočet v nominální hodnotě, oproti době před dvěma roky. Je ve velmi vážné ekonomické situaci. Představte si jak by vypadala situace u nás, kdyby dnes měl nejen stát ale i my všichni k dispozici třetinu prostředků, přičemž ceny by zůstaly zachovány. Prostě bychom téměř ze dne na den zchudly o 2/3 příjmů, úspor. To se stalo Rusku. Rusko ale má oproti nám rubl na dnešní poměry velmi dobře zajištěný a v jeho zajišťování dále velmi rychle pokračuje. Proto se mj. pád rublu zastavil zhruba na té jeho 1/3.

Podobná krize by v našich podmínkách měla v porovnání s Ruskem mnohem, mnohem horší dopady. Přitom většina centrálních bank, nejen našich Evropských sousedů, má alespoň nějaké části devizových rezerv zajištěny zlatem (viz v pořadí čtvrtý odkaz výše). ČNB má v trezoru 6 zbývajících tun zlata. Těmi není naše měna zdaleka zajištěna ani z 1%. Zajištění měny je klíčové v krizových dobách. V té době již žijeme posledních 15 let, byť se nám to nemusí zdát. O to je to horší!

Makroekonomické mechanismy centrálních bank (cílení ekonomiky) selhávají jeden za druhým. Při honbě za alespoň 2% zdravou inflací, již mnoho let snižují úrokové sazby, dnes je ženou dokonce do záporných čísel. Neustálé ředění a znehodnocování měny jejím dalším a dalším množením také nefunguje a i ČNB to vidí, jenomže nevidí jiné řešení, tak v něm stále pokračuje. ECB s Eurem nedělá mimochodem nic jiného.

Naše koruna je dnes 100% svázána s osudem Eura, byť jím neplatíme. Naše koruna je na rozdíl od naprosté většiny zemí Eurozóny totálně nezajištěná. I jednotliví členové Eurozóny vč. Slovenska se připravují na možný kolaps Eura. Naše ČNB Euro nakupuje po stamiliardách ročně již 2,5 roku. Účet je již více než 500 miliard nově vytištěných a do oběhu na zadlužování vypuštěných korun. ČNB, stát, banky, leasingové společnosti, šmejdi…Všichni nám dnes cpou nezajištěné korunky, motivují nás se zadlužovat a spotřebovávat. Každý rok nejlépe 2 televize, lednice, mobily, počítače, obrok auto a k tomu luxusní bydlení, dovolené… V případě spotřebního zboží se toto dnes i vyrábí, aby sloužilo skutečně jen po dobu záruční doby. Zkrátka konzum vládne dnešní společnosti…

Na všechno si dnes můžete půjčit. Jste si ale opravdu jisti, že zítra budete schopni dostát svým závazkům? Kdo Vám pak pomůže? Stát, banka, ČNB, soused? Z čeho, když v případě kolapsu ekonomiky, budou ty barevné papírky mít fakticky hodnotu jenom toho papíru… Někdo Vám ty dluhy jednou škrtne? Krásná představa, že? Pokud si nebudete schopni pomoci samy, budete mít hodně velký problém! Že k tomu nemůže dojít? Říká to vláda, ČNB… Těžko Vám mohou říci něco jiného! Řeknou Vám to den, týden po té, kdy už bude na všechno pozdě…

Pokud se dnes samy nezajistíte na kvapem blížící se nelehkou budoucnost např. po vzoru těch odpovědných centrálních bank, nebude Vaše budoucnost zrovna procházkou růžovým sadem, napsáno velmi, velmi mírně!

Zkuste si sami nastudovat jak to vypadalo koncem dvacátých let min. století (velká hospodářská krize). Jak ve čtyřicátých a padesátých letech min. století (měnové reformy u nás). Kdo tehdy nejvíce odnesl pády měn, měnové reformy? Kdo byl tehdy na hospodářskou krizi poměrně dobře připraven a přesto jej její důsledky také ne málo zasáhly? Co / koho světu přinesla velká hospodářská krize?


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top