Ruská stopa v Čechách – je důležité podporovat obchod s Ruskem?

Ruská stopa v Čechách – je důležité podporovat obchod s Ruskem?

Moskva

Politika  ovlivňuje ekonomiku a naopak, platí to v různých modifikacích všude na světě. Platí to pochopitelně i u nás. A vůbec nejde jen o nějaké malé kmotříky, ale o opravdu velké hráče.

Naši čeští oligarchové se nezřídka vzhlídli ve vzoru velkých ruských oligarchů. Mají mnoho společného, jedni i druzí jsou produktem rychlé privatizace v posttotalitním prostředí. Rusové nás považují stále za území sféry svého vlivu. Mají k tomuto pocitu i zcela pragmatické důvody, které se opírají o reálné jevy a konkrétní čísla. Tak se nyní alespoň na některé z nich podívejme. Doporučoval bych to i těm, kteří vynášejí kategoricky rychlé soudy a nevnímají komplexnost celého tématu. I politické postoje by se měly opírat o ověřitelná fakta, důkladné analýzy atd. I v politice platí fyzikální zákon, že akce vyvolává reakci. Je nebezpečné rychleji mluvit než myslet.

Zprávy z tisku:

Bývalé sídlo IPB v centru Prahy na Senovážném náměstí koupila od společnosti J&T skupina Ural Néfté-GazStroj. Podrobnosti transakce nebyly zveřejněny.

Ruská Expobank koupila českou LBBW Bank. Obě strany se dohodly, že prodejní cena a další podrobnosti zůstanou tajemstvím.

Moravské naftové doly, které patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, pronajaly ruskému Gazpromu zásobníky plynu v Dambořicíh na Hodonínsku. Ruský státní podnik získal za 290 mil. Eur, v přepočtu cca 7,5 mld. českých korun, 90% kapacity zásobníků na 15 let. Právě budovaný sklad bude fungovat od roku 2016.

Do konce roku 2014 chce skupina PPF více než zdvojnásobit celkový objem investic do výstavby a provozu obchodních center, logistických parků a kancelářských prostor v Rusku na 1,2 mld. Eur.

Česká odnož rakouské banky Volksbank se v únoru 2013 oblíkla do barev svého nového vlastníka, ruské banky Sberbank. Třetí největší evropská banka chce do roku 2016 zdvojnásobit tržní podíl banky v Česku na zhruba 5%. Dopomoci by k tomu měla právě větší orientace na rusky hovořící klienty a velké korporace, které svůj byznys směřují právě do Ruska.

Výroba kluzáku Blaník, který zná většina amatérských i profesionálních pilotů ze začátku svého létání, může po letech opět ožít. Veškerou potřebnou dokumentaci pro výrobu koupila ruská firma S7 Engineering od kunovické společnosti Aircraft Industries.Do kabelovny v Holýšově na Domažlicku vstoupila majetkově ruská Kabelová aliance, která je dceřinou společností těžařského koncernu UGMK. České firmě to má pomoci k expanzi. Mezi hlavní zakázky společnosti patří dodávky související s obnovou jaderných elektráren v Rusku.

Na konci roku 2011 zveřejnila ČT 1 informaci, že Rusové předběhli Německo a dostali se na první místo v počtu jim vlastněných (či spolu vlastněných) společností v Česku – více než 17 tisíc. Jmenujme jenom některé – Evraz Steel Ostrava, Škoda jaderné strojírenství, a.s., síť benzínových stanic Lukoil, a.s., Pilsen Steel, ČKD Blansko Holding, chladící věže Praha, výrobce armatur MSA, Crystalex CZ, výrobce PET preforem Retal Czech, a.s., Asiana, ČKD Kutná Hora, a.s., stavební firma Strabag, plynová dodavatelská společnost Vemex, výrobce bioetanolu PLP, a.s., výrobce průmyslových armatur ARAKO, EuroAgentur Hotels&Travel (vlastník 43 hotelů), Červa Export Import, Cheteng Engineering, atd.

Kromě toho patří ruským podnikatelům několik velkých a středních českých podniků získaných formou vlastnictví akcií na doručitele, případně prostřednictvím ruských společností registrovaných v daňových rájích.

Samostatnou kapitolou je náklonnost bohatých Rusů ke Karlovým Varům. Bývalý primátor Moskvy Jurij Lužkov vybudoval v Karlových Varech hotel „Moskevský dvůr“, exprezident Tatarstanu Mintimer Šajmijev koupil pension „Ulrika“ a režisér Nikita Michalkov získal hotel „Dom Pavlova“. Tři elegantní zámky koupil Lukoil. Dva zajímavé hotely získal Gazprom, který vlastní v Karlových Varech i „Savoy vestend hotel“. Sít hotelů „Bristol Group“ ovládá Boris Kočerov a hotel „Imperial“ spoluvlastní Alexandr Rebjonok, přítel exprezidenta Klause.

Movití Rusové mají zájem i o Prahu. Česká metropole má pro ně jednu velkou výhodu – z Moskvy to není až tak daleko a i v zimě je plná možností, jak se zabavit. Český realitní trh je láká i proto, že se v Petrohradě či Moskvě necítí zcela bezpečně. Takže tady bydlí jejich manželky či rodiče. Praha je pro ně bezpečným přístavem pro jejich rodinu, a byznys u nás je třeba vůbec nezajímá.

Vzájemný obchod mezi ČR a Ruskou federací se mírné zvyšuje. V roce 2012 byl celkový obrat v objemu 14,1 mld. USD (275,8 mld. Kč), z toho činil český vývoz 6,2 mld. USD a dovoz 8,0 mld. USD. Podíl RF na našem zahraničním obchodě dosáhl 4,7% celkového obratu, 3,9% vývozu a 5,6% dovozu. Pro srovnání s USA – 2,3% celkového obratu, 2,2% vývozu a 2,2% dovozu.
O autorovi

Petr Havlík

Aktivní glosátor politického dění, vyjadřuje se k politickým a společenským tématům.

Další články

3 x komentář

 1. stern 11/11/2014 - 20:29 at 20:29

  Situace je mnohem jednodušší… Netřeba číst detaily obchodů… Zemědělec (obecně podnikatel), který svou produkci hodlal vyvézt do Ruska (donedávna chvályhodná činnost, podporující společnost) po sankcích je ve stejný pozici, jako by jej soudruzi znárodnili bez náhrady!!! Stačí o těchto záležitostech mlčet, což umí český mainstream dobře. A je to! :(

 2. Sevela 12/11/2014 - 12:50 at 12:50

  Kdo chce obchodovat s Ruskem, KLDR, Nigérií musí počítat s rizikem. Nemůže dát na politiky ti obchodu nerozumí.

 3. Jára Cimrman 13/11/2014 - 22:31 at 22:31

  Sevelo, riziko spočívá především v tom, že EU s Ruskem se nemohou domluvit na spolupráci a na příp. integraci. Chovají se jako konkurenční mocnosti. Přitom Rusko je bohatší než Ukrajina a Rusové a Bělorusové jsou méně náchylní cestovat za prací (ti, kteří u nás žijí, většinou se sem nastěhovali s penězma, i když se to někomu nelibí). Rozumný postup by byl se domluvit na nějakém integračním projektu s Ruskem, pak by se do EU dalo bez problémů zapojit celý byv. Sov. svaz (chceme je ale tady?). Politici do toho však jít nechtěli a výsledkem je spousta mrtvých, rozvracená Ukrajina, sankce a studená válka. O obchodu s KLDR jsem neslyšel. Český vývoz do Afriky v poslední době roste. Nemusí se vyvážet jenom do Ruska.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top