Rozhovor s majitelem největší  internetové sítě pro podnikatele a investory, Janem Hýskem!

Rozhovor s majitelem největší internetové sítě pro podnikatele a investory, Janem Hýskem!

Jan Hýsek

Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s majitelem sítě Czechnet.org, Janem Hýskem. Síť Czechnet.org se specializuje především na oblasti vzdělávání, byznysu a osobního rozvoje. V této oblasti nemá tato síť v České republice konkurenci. Pan Hýsek získal za své projekty ocenění “Živnostník roku” v okrese Hradec Králové.

 

Proč a kdy jste začal podnikat? Jaká byla Vaše motivace?

Podnikat jsem začal v roce 2007. Do té doby jsem pracoval ve farmaceutickém průmyslu, byl jsem úspěšný a měl jsem velmi dobře placené místo. Přejít z pozice zaměstnance do pozice živnostníka byla velká změna. Měl jsem několik motivací. Jako zaměstnanec korporace jsem se cítil být úspěšný, ale práce mne již neuspokojovala. Chtěl jsem dokázat víc. Chtěl jsem vymýšlet a vytvářet vlastní věci. Být pánem svého osudu.

 

Popište prosím, jaká je náplň Vašeho podnikání.

Moje podnikání dnes stojí na dvou zhruba stejně silných nohách. Jednu nohu tvoří internetové projekty a on-line marketing, druhá noha je tvořena poradenskou činností.

Provozuji vlastní síť obsahových serverů CzechNet.org, která mi umožňuje poskytnout velký prostor pro propagaci podnikatelů a firem. A to v různých podobách. Vše je šito na míru klientovi. Řekl bych, že to lze vyjádřit i jedním souvětím – pokud klient potřebuje zapracovat na jeho on-line prezentaci, získat přes internet nové klienty, získat investora či třeba vylepšit jeho on-line pověst, jsem připraven mu pomoci a vyřešit to. Takový konkrétní cíl může být například zdvojnásobení návštěvnosti klientových internetových stránek během dvanácti měsíců a to přirozeně bez využití placené reklamy.

V poradenské činnosti se zaměřuji především na investiční poradenství a dále na oblasti hledání investorů pro podnikatelské záměry či prodej společností nebo ziskových internetových projektů (formou mnou vedené on-line aukce).

 

Kolik Vaše síť obsahuje webových stránek?

Síť CzechNet.org spojuje pět desítek webových stránek.

 

Mohl byste nám některé z nich popsat?

Je to vlastně primitivní. Někdy v roce 2008 jsem si založil finanční blog (zdarma). Ten jsem začal psát proto, že jsem chtěl lidem něco sdělit a také jsem si potřeboval na internetu udělat reklamu na moji osobu i moje služby. A tak jsem začal psát velmi osobní a současně, pevně věřím, užitečné články. Uplynulo sotva pár měsíců a blog měl překvapivý úspěch a já zjistil, že jej čtou Češi, Slováci, dokonce Češi žijící v USA. Potom mi napsalo několik lidí jak moc je to užitečné a jak mi za to děkují. A co víc, získal jsem díky tomuto blogu nové klienty a obchodní partnery. Potom jsem, podpořen tímto nečekaným úspěchem, chtěl tuto aktivitu rozšířit. A věnovat se i dalším tématům. A nyní byly podle mého názoru dvě možnosti. Buď jít cestou třeba Yahoo!, kdy je vše soustředěno na jeden server. A nebo jít cestou Google, kdy jsou naopak projekty oddělené a mají většinou svoje vlastní domény. Intuice mi řekla, ať jednotlivé internetové projekty oddělím a mají svoje vlastní domény. Ono se na tom i krásně testuje a porovnává, co funguje a co naopak nemá velké šance na úspěch a je lépe to dále nerozvíjet a ztrácet s tím čas. Přiznám se, že mne i bavilo dělat každou webovou stránku trošku jinak. Nejlepší na tom je, že nejsem programátor a neumím programovat. Tak snadné je dnes na internetu začít. Další velký posun nastal v momentě, kdy jsem získal dostatečnou pozornost on-line komunity a získal jsem pro svůj hlavní projekt spoluautory – bloggery. Ti mi pomohli jak s kvalitou, tak i s kvantitou článků. Tak například jeden z posledních projektů – internetový magazín iHub.cz – je postaven vysloveně pro nezávislé autory, kteří mohou sami psát články a vkládat je přímo na titulní stránku. Jejich článek tak získá okamžitě čtenáře a mohou se soustředit pouze na psaní. To pochopitelně někteří autoři ocení. Všechny webové stránky jsou samozřejmě logicky propojené a tak vzniká ona síť. A když v jeden moment zjistíte, že vaše obsahová síť serverů již představuje jeden milion zobrazených stránek měsíčně, a to jste sotva na začátku, napadají vás rázem další možnosti využití.

 

Jak Vás napadla tahle myšlenka? Proč zrovna síť pro podnikatele?

Když už jsem získal jako podnikatel díky svým stránkám dostatečnou pozornost a dokonce už nebylo ani více třeba, mohl jsem tuto možnost nabídnout jako službu dalším podnikatelům a firmám. Šlo to zcela přirozeně. Navíc mne baví na internetu porážet konkurenci a být před ní například ve vyhledávačích. A dokáži to i pro své klienty. Obecně mne baví a uspokojuje pomáhat lidem, spojovat je, vzdělávat je či jim dokonce ukazovat cestu (ostatně vychází mi to tak i v psychologických testech). Současně se dá říci, že jsem dnes vlastně internetový publicista. A nebo blogger, chcete-li.

 

Kolik hodin denně pracujete, popřípadě, kolik hodin jste denně pracoval při svých začátcích?

Čas vůbec nepočítám. Dá se říci, že přemýšlím a něco dělám od nevidím do nevidím. Ani vám někdy nevím, jestli ještě pracuji, nebo se už bavím. I když jsem třeba ve fitcentru a šlapu na rotopedu, stejně mi to v té hlavě zase „šrotuje“, a nebo si něco užitečného či inspirativního čtu na iPhonu. Práce nebo zábava?

 

Máte doopravdy obrovskou síť zajímavých projektů. Plánujete v budoucnu tuto síť rozšířit? Jaký je Váš momentální cíl?

Mohu prozradit, že nový internetový projekt nyní připravujeme ve dvou. Bude to obsahově-komunitní server. A můj nový spolutvůrce si mne našel jak jinak než přes moje webové stránky a sám mi navrhnul spolupráci i financování projektu. Navíc jsem zjistil, že se velmi dobře doplňujeme.

 

Přemýšlel jste někdy, že byste ve svém podnikání mohl prorazit do zahraničí? V ČR ve svém oboru nemáte konkurenci, myslíte, že by bylo pro Vás reálné, prorazit i ve světě?

Poslední rok o tom začínám vážně uvažovat. A současně si uvědomuji, že to již nelze realizovat jako One man show. Myslím si, že je to již výzva pro minimálně dvou či tříčlenný tým. Vidím to na horizont dvou až tří let.

Na svém Facebooku se vyjadřujete i k politickému dění. Mohl byste prosím vyjádřit svůj názor ohledně sjezdu ČSSD v Ostravě?

Zklamání. Co jiného? Stejně tak jsem zklamán i ze stavu ODS, TOP09 i dalších stran. Fascinuje mne například přístup členů ČSSD k panu Dienstbierovi, který měl v prezidentské volbě zcela nepřehlédnutelný úspěch a je to dnes asi nejdůvěryhodnější politik ČSSD. Což mi připomíná přístup strany ODS k panu Pospíšilovi, což je zase nejdůvěryhodnější politik ODS. To jsou tak jasné signály z těchto stran. Jinak jaké názory na hospodářství či podnikání můžete očekávat od pánů Sobotky a Haška, když oni šli ze školní škamny rovnou do politiky?  Přesto. Všechno zlé je pro něco dobré. To, jak nyní velké strany otevřeně komunikují, jak se po volbách chystají zatočit například s OSVČ, toho si jistě ten milion OSVČ v tomto státě všimne, a tak ty parlamentní volby 2014 možná nakonec nedopadnou tak tragicky.

 

Živnostníci jsou nedílnou součástí fungování každého vyspělého státu. Ze strany našich zákonodárců však ta podpora není úplně ideální, máte nějaký návrh, jak by se tato situace dala vylepšit?

Ve skutečnosti je to tak, že podnikatelé a živnostníci táhnou a živí stát. Bohatství skutečně nevzniká přerozdělováním, jak si možná nejeden člověk myslí. Bude bohatě stačit, když stát půjde podnikatelům a živnostníkům z cesty, nebude jim házet klacky pod nohy a bude po nich chtít tak nízké daně, jak jen to půjde. To aby mohli budovat, tvořit, investovat a zaměstnat další lidi.

 

Jak byste motivoval začínající podnikatele?

Proč nepoužít stejný postup jako já? Po škole na 5 let do jedné dvou špičkových firem a co nejvíce se naučit. A pak neváhat a pokusit se postavit na vlastní nohy, tedy začít podnikat. A dneska se dá začít podnikat třeba právě na internetu tak snadno a potřebujete k tomu jenom počítač, připojení, mobil, pár tisícikorun a pak už jenom nápady a nadšení.

 

Jak trávíte volný čas?

Především sportem. A snažím se sportovat 6x týdně, i kdyby to mělo být jenom 45 minut denně. V zimě hlavně sjezdové lyžování. Miluji také kino, především sci-fi.

 

Děkujeme za rozhovor, ať se Vám daří!

I já děkuji, přeji mnoho úspěchů!

 

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

 


O autorovi

Další články

1 komentář

  1. Radim Hejda 25/03/2013 - 22:22 at 22:22

    Konečně web, kde nedosávají prostor podobné individua jako Ornella a podobně! Pan Hýsek je sympatický chlapík, ať se daří!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top