Rozdělená nejen společnost ale i církev. Duka versus Halík, papež František?

Rozdělená nejen společnost ale i církev. Duka versus Halík, papež František?

Nejen společnost je v pohledu na uprchlickou krizi, narůstající fašizaci společnosti a další jevy současnosti rozdělena na dva tábory. Katolická církev, zdá se, prochází stejnou názorovou polarizací. Na jedné str

hlava církve papež František, do jehož názorového spektra u nás spadá např. výrazný Mons. Tomáš Halík, asi náš nejznámější „kněz disident“. Na straně druhé stojí kardinál Dominik Duka, nejvyšší církevní hodnostář v naší zemi. V následujících odkazech si můžete přečíst názory, podívat se na činy jednotlivých jmenovaných významných církevních autorit:

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/kardinal-duka-odslouzi-v-lanech-bohosluzbu-za-vlast-a-zemana/r~b016ca7a8faa11e58d7b0025900fea04/

http://zpravy.idnes.cz/papez-uprchlici-vatikan-0wa-/zahranicni.aspx?c=A160419_132336_zahranicni_bur

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1764109-halik-extremiste-zacali-bujet-jako-rakovina-je-alarmujici-ze-prezident-povzbuzuje

http://www.hrebenar.eu/2016/04/biskupove-distancovanim-se-od-halika-napomahaji-k-oligarchizaci-prezidenta-a-extremizaci-spolecnosti/

Národovectví, nacionalismus versus evropanství, multikulturalismus. Tyto přístupy k formě života, uspořádání ve společnosti spolu soupeří od nepaměti. Z historie již tak známe dopady jak přílišného nacionalismu tak i multikulturalismu. Oba směry mají své klady a zápory. Z mého pohledu, ale v dnešní globalizované, otevřené společnosti bez hranic, se jeví nacionální myšlenky jako velký krok zpět ve vývoji společnosti za posledních 50-100-200 let. K čemu společnost dovedly extrémní projevy nacionalismu ve 30-40. letech min. století víme všichni. Dnes společnost stojí na hranici další výrazné krystalizace.

Je důležité aby oba myšlenkové proudy, jak ten upřednostňující vlastní národ před zbytkem populace, tak ten upřednostňující řekněme barevnější, rasami prolnutou společnost, byly v rovnováze. Jakmile jedna z myšlenek ve společnosti začne výrazně převyšovat nad druhou, společnost se začne polarizovat a vše nemůže skončit jinak, nežli velkým průšvihem. Nemusím asi zdůrazňovat, že já stojím na straně toho multikulturalismu, byť jsem si vědom toho, jaké problémy s sebou přináší. V otevřené moderní společnosti je ale jedinou cestou.

Migrace ať už z důvodu přírodních katastrof, nebo válečných konfliktů je naprosto přirozeným jevem, známým z historie, který zpravidla vyvolává hysterii ve společnosti. Do sebe zahleděná velice rychle zapomínající společnost, složená z lidí, kteří dlouhá léta nepoznali na vlastní kůži válku, bídu, lidí které nezajímá historie, lidí kteří jsou líní přemýšlet, protože si myslí, že akademické vzdělání kterého dosáhli jim automaticky dalo rozhled. Tito lidé se daleko více nežli si vůbec dokáží připustit nechávají ovlivnit propagandou, reklamou a rádoby vůdci. Věří vůdcům, namísto toho aby přemýšleli a informace si ověřovali z více nezávislých zdrojů a sami si dělali úsudek. Udělat si názor na základě titulků, nadpisů, nebo ze slov manipulátorů není možné, je to za to velmi pohodlné. Tyto všechny nešvary společnosti napraví opět jen válka, která je na spadnutí. Na blízkém a středním východě ji důvěrně znají již posledních 25 let. My žijeme v relativním klidu, pohodě a míru a myslíme si, že je to navěky. NENÍ!

Osobně velice kvituji v případě migrační krize a pohledu na současnou rozdělenou společnost jak velmi vstřícný postoj a přístup papeže Františka tak i racionální přístup Halíka.


O autorovi

Další články

1 komentář

  1. yarda 25/04/2016 - 20:56 at 20:56

    Proč hned nacionalismus versus evropanství, nacionalismus není jen otázka národa ale i zdílené kultury a společných hodnot, bez ohledu na hranice. Proč řešit důsledky, když lze řešit příčiny, jenže by se muselo chtít a naslouchat lidu a ne aby mentorovali lidé tipu Dienstbiera, Halíka, Šabatové a spol. Obyčejné lidi ty jejich “ Satis eloquetiae, sapientiae parum “ vůbec nezajímají, anžto jsou odtržené od reality kterou nemohli poznat. Oni vědí co to je vstávat v 5.00 a jít do roboty, aby uživili rodinu? Kdyby zde byla vymahatelnost práva a to platilo pro každého bez rozdílu postavení, pleti tak by se fašouni neměli čeho chytit…bohužel kdyby. Lepší je zašlapat žhavé uhlíky než hasit požár, jenže tato politická garnitura ještě do uhlíků fouká. Čím nás obohatilo nějaké multikulti? Buďme konkrétnější, čím nás obohatil islám za poslední půl tisíciletí ? Čím pomohl světu v době průmyslové revoluce? Jak autor píše : Udělat si názor na základě titulků, nadpisů, nebo ze slov manipulátorů není možné, je to za to velmi pohodlné….. tak jen proti titulkům,že pochází papež František z řádu Tovaryšstva Ježíšova (Jezuité) moc velký dojem v Evropě neudělá, díky své minulosti i když každý nějakou máme, ale co jeho názory v bitvě o Falklandy, tehdy akcelerující v britském tisku, to už tak košer není. Dovolil bych si citaci šejka Abu Išaka :Příčinou dnešní chudoby je, že jsme zanedbali džihád.Jestli že několikrát do roka provedeme džihádovou invazi, budeme moci konfiskovat jejich bohatství, ženy, děti……. To prosím napsal ekonom káhirské univerzity Al- Azhar a tohoto nazval p. Halík svým přítelem a bratrem ve víře. Inu vrána k vráně. A jen tak pro autora http://www.christnet.cz/zpravy/27619/kardinal_duka_odslouzi_v_lanech_bohosluzbu_za_zemana_a_vlast.url aby si mohl udělat realistický pohled ohledně mše ze zdroje a nevyhledával zkreslené až nepravdivé údaje a „neoblboval“ tendenčníma informacema s komentářem p. Putny, který by visel v jeho vysněném multikulti na první větvi, neboť islám tak činí homosexuálům s radostí. Prý to hlásá Korán.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top