Rodinný film – zajímavý počin Karla Rodena

Rodinný film – zajímavý počin Karla Rodena

Ve svém nejnovějším snímku vsadil mladý slovinský režisér Olmu Oretzu na maximum civilního přístupu s jednoduchými a úspornými dialogy. Jedná se o skutečně vydařenou volbu. Volné neuspěchané tempo charakterizuje celý film, nikdy však nejde přes za hranu, za kterou se již usíná. Po více než pozvolném úvodu přidá Oretzu jemné skryté napětí, čímž se mu solidně daří udržet divákovu pozornost.

Manželský pár v podání Karla Rodena a Vandy Hybnerové se vydává se svojí jachtou na dlouhou plavbu v exotických destinacích. Čerstvě dospělá dcera a její patnáctiletý brácha se o sebe dokážou postarat a jediným společníkem manželů proto bude pes Oto. Děti pochopí dispozici s prázdným bytem způsobem blízkým jejich věku. S rodiči zůstávají v kontaktu přes Skype. Kromě dostatečně vysokého konta disponují sourozenci i letenkami na jeden z ostrovů, kde plánují prožít společné rodinné Vánoce. Idylka se však náhle zadrhne.

Oretzu promyšleně časuje sled událostí od nenápadné drobnosti k osudovým dramatům. Děj několikrát nabere nečekaný zvrat. Banální nenadálá ztráta rovnováhy má svůj další zásadní význam. Výborně funguje sázka na obyčejnost. Postavy nejsou ukecané, nepředvádějí hysterické reakce a jsou vzácně realistické. I když se jedná o potenciálně fatální možnost, všichni jsou dobře vědomi toho, že s tím se právě teď nic nezmůže. Divák není zahlcován emocemi a nekonečnými dialogy. Přesné odměřování událostí a prosté jednání nechává dostatek prostoru pro přemýšlení o tom, co se může odehrávat v nitru člověka a jak bych se s něčím takovým případně vyrovnal já sám.Velmi zdařile je propojen osud psa a zbytku rodiny. Zatímco nikdo neví, kde právě teď jsou manželé, pozoruje osamělého psa a jeho schopnost přežít. Ale vždyť tohle je jenom pes. Co se děje s lidmi? V závěru se sice vyvrbí trochu více shod okolností současně, ale nikoliv stylem, který by zásadně tahal za vlasy. Jakým způsobem můžeme zachránit vlastní manželství? Jednotlivé otázky jsou kladeny velmi sympaticky.

Ke kladům patří též výběr hereckého obsazení. Všichni jsou velmi uměřeni a ve svých rolích náramně věrohodní. Kromě zmiňovaného Rodena a Hybnerové, uvidíme Jenovéfu Bokovou jako pečující starší sestru, vyjukaného Daniela Kadlece coby jejího mladšího bráchu a Elišku Křenkovou v roli kamarádky skrývající v sobě potenciál chytré, ale nudící se rozmazlené provokující potvory.

 

Celkové hodnocení:  80 %
O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top