Recenze filmu Suburra: Romantický věk kmotrů je pryč!

Recenze filmu Suburra: Romantický věk kmotrů je pryč!

Romantický věk kmotrů odešel do amerických věčných lovišť. Dorazila italská bezskrupulózní realita. Po seriálové Gomoře nabízí Stefano Sollina horečnatě mrazivou projížďku římským podsvětím.

K mání jsou politici i děvčata, záleží jen na výši nabízené částky. To, že se ženatému poslanci Filippu Malgradimu líbí mladé dívky a že jeho zalíbení není jen platonické, by voliči v Itálii pochopili. Komplikace nastanou se zjištěním, že děvče je pod zákonem a ještě větší, že toto byla její poslední dávka. Úklid mrtvého těla roztočí kolotoč zájmů jednotlivých aktérů římského kriminálního světa.

Vydírání, kam se podíváš. Obchody s informacemi známé i z tuzemských kalných vod. Drogové kšefty nejsou rozhodující částí byznysu. Špinavé peníze se přelévají do běžného podnikání. Samuraj, hlavní kápo a vládce římského dění, s tváří bodrého počestného muže, potřebuje prosadit zákon dávající volnou ruku jeho nově se rozjíždějícímu projektu.  Rozhodně nestojí o nějaké zbytečné šarvátky kvůli pár hloupostem, jakou je pomsta zavražděného bráchy jednoho z cikánských bossů.

Film se odehrává v roce 2011 a je rozdělen do 7 dní jednoho poněkud dramatického týdne vrcholícího událostí od počátku avizovanou jako Apokalypsa. Skvělý vizuál a nervní hudba podtrhuje náladu tohoto barvitého průvodce světem špatností. Všichni nejsou vyložení zločinci. Někdy stojí na počátku jen láska k penězům a k ní se přidá osobní zbabělost a dotyčný se úspěšně zamotá do smrtící spirály. Suburra je typově výborně obsazená s velice solidní psychologií postav. I surový vrah se dokáže postavit za svoji feťáckou přítelkyni a týpek, co vypadá, jako poslední mouchy snězte si mně, prodá svoji nejlepší kamarádku, která u něj hledala úkryt. Samuraj přes svoji uhlazenost, neváhá vytáhnout v potřebou chvíli kvér a vrátit se ke starým praktikám.

Suburra rozhodně není pro milovníky mafiánských klišé. Rodinné vazby fungují, ale jen pokud je to zapotřebí pro deklaraci síly. Jinak – zabili ti bráchu? Víš, kvůli takové volovině, nebudeš svými pomstychtivými spády otravovat atmosféru místa, které se aktuálně musí tvářit jako ráj na zemi. Na každou špinavou práci se vždycky najde ten, kdo ji vykoná a každý je nahraditelný. A to, ať už je zapotřebí lovit v politických nebo i církevních kruzích.  A pokud se vlastní zabiják vymkne z ruky, klidně si ho nakonec šéf odstraní sám. Jen ten závěr se lehce vymyká realitě, i když na druhou stranu připouštím, že nic není nemožné. Zvláště v Římě, a nemusí to být nutně rok 2011. Jinak Suburra je římská čtvrť od pradávna spojována se zločinem.

 

Celkové hodnocení: 80 %


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top