Proč vypukla válka na Ukrajině?

Proč vypukla válka na Ukrajině?

válka

Má   něco  společného s První světovou válkou? Znáte Američana Nassima Nicholase Taleba? Slyšeli jste, čemu Taleb říká „černá labuť“? Víte kdo je Ukrajinec Volodymyr Parasjuk? Více se dozvíte v následujícím textu.

Má válka na Ukrajině něco společného s První světovou válkou?

28. června 1914 Gavrilo Princip v Sarajevu zastřelil arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Tento Sarajevský atentát se stal záminkou pro válku mezi Rakousko-Uherskem a Srbskem, která během měsíce přerostla v celosvětový konflikt. První světová válka by pravděpodobně vypukla i bez Sarajevského atentátu. Jenže kdyby Ferdinand d’Este nebyl zastřelen, mohl by ovlivňovat další vývoj věcí a všechno, možná, mohlo být jinak.

Sám Gavrilo Princip skončil relativně „dobře“. Jelikož mu nebylo ještě 20 let, nemohl být popraven, takže dostal maximální možný trest – dvacet let tuhého žaláře. Zemřel 28. dubna 1918 ve vězení Terezín. Srbové ho dodnes oslavují jako hrdinu. Gavrilo Princip se tak stal symbolem vzniku 1. světové války a Nassim Nicholas Taleb by ho nazval „černou labutí“.

Američan Nassim Nicholas Taleb

Odpověď na druhou otázku z úvodu článku: Nassim Nicholas Taleb je americký ekonom, akademik, filozof, investiční poradce a obchodník libanonského původu. Předpověděl finanční krizi v roce 2008, je odpůrcem velkých bankovních domů a podle New York Times je autorem jedné z dvanácti nejvlivnějších poválečných knih o investování.

Jeho bestseller z roku 2007 „Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí“, v originále „The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable“ (Paseka, 2011, 478 stran) analyzuje fenomén „černých labutí“, tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti. Mezi takové fenomény spadá např. teroristický útok z 11. září 2001, globální nástup internetu a facebooku a již zmiňovaná finanční krize 2008.

Za černou labuť Taleb považuje každou událost, která vykazuje tři charakteristické znaky. Zaprvé, leží mimo rámec toho, co se dosud dělo, a co je tedy představitelné. Zadruhé, černé labutě mají obrovský dopad. A zatřetí, jakmile se černá labuť přihodí a lidé si na ni a její následky zvyknou, jeví se zpětně jako absolutně samozřejmá a zcela předvídatelná. Což opět vede k nesprávnému pocitu, že rozumíme světu, a že nás už ničím nepřekvapí – než ale jednou…

Dle Taleba tvrzení že „všechny labutě jsou bílé“ neprokážeme tím, že budeme pozorovat milióntou bílou labuť, ale lehce je vyvrátíme tím, že uvidíme jednu černou. Černá labuť je v Talebově pojetí událost, která leží za hranicemi obvyklých očekávání a má mimořádný dopad. Lidská očekávání nutí pro ni nalézat dodatečná vysvětlení, což vytváří dojem, že ji bylo možné předvídat a objasnit.

Existují události, které nejdou předpovědět. Např. konec komunismu a přechod na tržní hospodářství před 25 lety byl ukázkovou černou labutí, díky níž desetitisíce lidí dosáhly na majetek, o kterém se jim nikdy ani nesnilo. Optimista bude tvrdit, že poctivě, pesimista všude uvidí tunely. Pravda bude jako vždy někde uprostřed. V každém případě to byl zásadní historický zlom, který se dotkl každého.

Proč Taleb pro tento fenomén použil výraz černá labuť je zřejmé. Je to podobné jako „bílá vrána“ nebo „černá ovce“, ale mnohem razantnější. Před objevením Austrálie byli totiž Evropané absolutně přesvědčeni, že jsou všechny labutě bílé. Byla to taková víra a taková jistota, že se to po staletí používalo i v logice. Pak ale cestovatelé objevili černě opeřený druh, který staletými předsudky ornitologů i logiků otřásl…

Takovou „černou labutí“ je, řečeno s nadsázkou, i veverka z filmu DOBA LEDOVÁ, která způsobila svou chamtivostí při sběru oříšků rozdělení kontinentu Pangea na menší kontinenty, které jsou podobné těm dnešním.


Předchozí popis byl nutný pro pochopení jednoho zlomového okamžiku z února 2014 v historii Ukrajiny. Válka na Ukrajině by možná nevypukla, pokud by nebyla porušena jedna pracně vyjednaná dohoda… Stačil jeden fanatický člověk, jeden fanatický projev ve správnou dobu a na správném místě a dějiny jednoho státu se změnily. Ten muž se jmenoval  Volodymyr Parasjuk. Dle Talebovy klasifikace nese všechny rysy černé labutě.

Kdo je Volodymyr Parasjuk?

Je to Ukrajinec a ekonom ze Lvova, ale hlavně ozbrojený hrdina z Majdanu, který nejspíš spustil lavinu negativních událostí. Jedná se o příběh z 21. 2. 2014. Lídr strany UDAR Vitalij Kličko vysvětloval tehdy demonstrantům dohodu, kterou opozice s režimem krátce předtím uzavřela. Ukrajinský prezident Viktor Janukovič a opoziční předáci za přispění tří evropských ministrů podepsali úmluvu, která měla na Ukrajině ukončit násilnosti a krizi. Obsahem dohody byl příslib prosincových mimořádných prezidentských voleb, návrat k ústavě z roku 2004 a vytvoření nové vlády národního porozumění.

V tom na podium vlezl Parasjuk, vzal Kličkovi mikrofon a vyhlásil ultimátum: „Jestli zítra do deseti ráno nevystoupíte s prohlášením, aby Janukovič odstoupil, přísahám, že půjdeme ozbrojeni do útoku.“ Dav na Majdanu toto bouřlivě přivítal a dál to znáte. Dohoda padla. Druhý den v 10 hodin dopoledne už bylo jasné, že Janukovičova kariéra skončila. Byl svržený, několik dní se skrýval a potom uprchl do Ruska.

Nakonec, udělejte si vlastní názor na hysterický projev Parasjuka (odkaz je níže), který možná sehrál roli ukrajinského Gavrila Principa: od úst frkal páru jako Bivojův kanec až se z toho chlapec na konci úplně zadýchal. Alois Jirásek souboj Bivoje s kancem popisoval takto: „Kanec sebou škubal, černými kopyty kopal, zuby klektal a očka krví podlitá zuřivě obracel… Muži křičeli a zbraní mávali…“ To spíš vypadá na popis Parasjuka a lidí z Majdanu, než na Staré pověsti české. Možná Alois Jirásek sledoval ČT24 a nechal se jí inspirovat.

Parasjukův proslov připomínal něco mezi Hitlerem a Mussolinim… Ein Volk, ein Reich, ein Führer… V závěru klipu je vidět, že i boxerský šampion Kličko je z toho všeho jelen. Bez ironie. Ukrajinci chtějí do západní Evropy, ale to video, ta otevřená rakev, ty emoce, ten fanatismus, to ukazuje ani ne na vysmívaný „Balkán“, ale přímo do Severní Koree. Takže všechny složitě uzavřené dohody padly a ke slovu se dostal militantní dav…

Volodymyr Parasiuk speaks to Euromaidan

Volodymyr Parasjuk je tak podle Taleba jasnou „černou labutí“. Má na triku ztrátu Krymu pro Ukrajinu, tisíce mrtvých a řadu sestřelených letadel, o dalších materiálních škodách ani nemluvě. Jednou přijde den a Ukrajinci budou tohoto „sympaťáka“ a tribuna „revoluce“ proklínat.

Jsou to všechno úvahy typu „co by kdyby“. Co by bylo, kdyby se Gavrilo Princip netrefil. Co by bylo, kdyby Hitler dobyl Moskvu. Co by bylo, kdyby se spojencům nepodařila invaze v Normandii. Co by bylo, kdyby fanatický Parasjuk nebyl na Majdanu

Možná, i kdyby zmiňovaná dohoda byla akceptována, by později vznikla další zlomová a krizová situace (černá labuť) a válka by stejně vypukla. Ten zájem velmocí o Ukrajinu byl totiž evidentní…O autorovi

Další články

16 komentářů

 1. David 15/08/2014 - 23:16 at 23:16

  mě by parasjuk neukecal ani na párek v rohlíku a srovnávat to s projevem hitlera nevím v čem?

  • Jarek* 07/11/2014 - 14:35 at 14:35

   Obě záležitosti organizovali „stejní lidé“. Hitlerova „díla“ byla psána jezuity, stejně tak za boji na Ukrajině jsou jezuité, shodně s válkou v Jugoslávii. Ono bez znalosti historie se souvislosti nemohou vidět. Je třeba se odpojit od vleku „oficiálních“ informací a jít po tom na „vlastní pěst“. Je třeba si prostudovat činnost a kroky Vatikánu, zvláště z období let 50-tých až 80-tých minulého století.

   • ladislava 17/02/2015 - 14:03 at 14:03

    Jarek-jako zaklad je to pravdivy-Vatikan byl hybnou pakou rozpadu Jugoslavie-a to,ze vse zle udelali podle politiku ze zapadu Srbove-s pravoslavnym krestanstvim-to jen potvrzuje…

   • nepřekvapený – ovci 22/03/2015 - 19:31 at 19:31

    Obě záležitosti organizovali „stejní lidé“. Hitlerova „díla“ psal Jarek*, stejně tak za boji na Ukrajině je Jarek*, shodně s válkou v Jugoslávii. Ono bez znalosti historie se souvislosti nemohou vidět. Je třeba se odpojit od vleku „oficiálních“ informací a jít po tom na „vlastní pěst“. Je třeba si prostudovat činnost a kroky Jarka*, zvláště z období let 90-tých minulého století
    takhle pěkně mlátíš Jaroušku slámu :-ú

  • ladislava 17/02/2015 - 14:00 at 14:00

   svadet Majdan na tohoto fanantika je alibismus-proste to nekdo za nim TAKTO chtel a dal mu za to par milionku.. G.Princip byl vlastenec bez penez….

 2. stern 19/08/2014 - 21:32 at 21:32

  když se někdo pustí do rvačky v hospodě… může bejt jakejkoliv ranař, přesto může dostat přes držku… takže jestli není úúúplněj trotl, rozmyslí si to…  Ovšem zcela jiná situace nastává, když dotyčnej dá peníze někomu, kdo má zmlátit někoho… plátce je v klidu… A úúúúúplně nej je situace, kdy dlužník dá někomu číst peněz z dluhu, aby zabil věřitele… A něco takovýho se děje… a všechny ty plky kolem jsou zbytečný!
  Daleko za mořem jsou dlužníci, kteří se snaží část dluhu investovat do bojů, aby si pak v klidu u kafíčka přečetli, jak se věřitelů a dluhů zbavili… ve všeobecnym chaosu na druhý půlce světa….
  A ještě k tomu pěkně vydělat na různejch dodávkách… nezdá se vám to povědomý? Už to tady přece bylo!!! A jen hlupák opakuje stejný chyby!!!

 3. Zavi 30/08/2014 - 02:13 at 02:13

  1:35 az 1:40..nestoji za nim porosenko?..nebo se pletu?..

  • BigRoman 11/12/2014 - 13:50 at 13:50

   Máš dobré oči, je to Porošenko.

 4. Jan Červenka 03/11/2014 - 20:44 at 20:44

  Černá labuť je dobrý příměr, který na řadu situací dobře sedí, ale tady bych roli toho lvovského vylízance nepřeceňoval. Že je Ukrajina hluboce rozdělená a že je to sud s prachem, který s největší pravděpodobností vybuchne a země se rozpadne v občanské válce, bylo zřejmé už dávno před tím (viz třeba tohle interview s Aleksejem Venediktovem z ledna https://www.youtube.com/watch?v=A3vGFeVTB6s ) a k válce nemuselo dojít ani po tom, pokud by kyjevská junta přistoupila k politickému jednání namísto pokusu o silové řešení a zlomení protestů na ruskojazyčném jihovýchodě. Ale článek je nesporně zajímavým příspěvkem do debaty o problému.

 5. Interbulo 04/11/2014 - 20:00 at 20:00

  Na Parasjuka netreba nikdy zabudnúť! On o tom možno ani nevie čo spôsobil, tak ako Gavrilo, sú to len bábky, situácia darebákmi bola dávno predpripravená…on bol len rozbuškou! Ale nevadí, pravda sa nakoniec ukáže a bude to naša PRAVDA. Lebo na našej strane je a bude…my máme SVEDOMIE, oni NIE!!! Svedomie je hlavný Boží dar s ktorým sa Človek rodí, niektorí ho raz-dva stratia a Spravdlivým ostane na celý život!!!

 6. stojaník 22/11/2014 - 23:10 at 23:10

  plky nějakého hnupa….

  • Rodogon86 11/12/2014 - 17:41 at 17:41

   … nicmně ve srovnání s tebou to je génius, to uznej. Když ani tak triviální věc nepokapíš, tak jsi dement dementicus. Tušíš co to je? Nemůžeš, neboť tvý IQ houpací sítě neumožňuje do toho proniknout ….

   • dacan.strom 15/02/2015 - 13:45 at 13:45

    „Např. konec komunismu a přechod na tržní hospodářství před 25 lety byl ukázkovou černou labutí“, … dál jsem číst nemusel, je to jen snůška blábolů.

    Bylo jen otázkou času, kdy komunismus padne, stejně, jako padly a padnou všechny jiné totalitní režimy.

 7. zozo 29/01/2015 - 19:55 at 19:55

  dobrý den -mě se vůbec nelbí jancenuk to je šílenec -kdo sestřelil dopravní letoun ? a nakonec kdo první vystřelil na moriapol? něco tu hodně smrdí soudrui z usa

 8. Jaroslav Hanzl 10/03/2015 - 13:27 at 13:27

  Největší chyba tohoto století byl rozpad SSSR.Od toho se odvíjí veškeré další dění.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top