Proč nebudu volit Karla


Ptal jsem se lidí, proč volí Zemana. Prý proto, že je to nejmenší zlo. Říkal jsem jim: Ale my nepotřebujeme volit zlo. Potřebujeme změnu. Dívali se na mě trochu nechápavě. Mladí lidé a studenti, se kterými jsem mluvil, volili Franze. Na protest, protože se prý v Čechách dusí.

Prezidentské volby znovu ukázaly potřebnost nezávislých médií, jako jsou naše skutecnosti.cz. Co si máme myslet o mamutím internetovém deníku, který halasně propaguje Fischera, dá mu téměř stoprocentní slevu na reklamu, nahrává mu roztodivnými průzkumy…  a týden před volbami ho sestřelí jako kačenu, aby ho nahradil kandidátem Schwarzenbergem.

Následovala obvyklá mediální masáž, dokonce i „amatérské“ video z dovolené Dyka a Vilhelmové, kde jakýsi domorodec říká, že Karlovi rozumí každé slovo. Nevím, co na tom ostrově hulí. Vzpomněl jsem si v té souvislosti na mého dětského lékaře Otto Petra. Doktor to byl dobrý, ale v okamžiku, kdy promluvil, uvedl do rozpaků nejen rodiče, ale i sestru, protože to bylo, jako když pan Schwarzenberg zpívá hymnu. Taky jste to slyšeli? Já musel vypnout televizi. To se prostě nedalo, Škroup a Tyl se museli v hrobě točit jako vrtulník.

Vím, že kníže za problémy s artikulací nemůže. Ale to není můj problém. Pokud si můžu vybírat, vyberu si někoho, komu rozumím. Vím, že to muselo být těžké, když se vlastenec Karel Schwarzenberg po revoluci učil česky. Ani to není můj problém. Já jsem tu od toho, abych si vybral.

„Volím Karla. Já taky. Já taky.“ Tohle slyším a čtu v poslední době denně. V televizi říkal Zdeněk Svěrák, kterému by mimochodem Hrad slušel víc, než všem kandidátům dohromady, že bude volit Karla Schwarzenberga.

Panu Svěrákovi patrně nevadí, že kníže v roce 2008 uznal suverenitu Kosova, navzdory drtivé většině Čechů, navzdory Klausovi, i Radě bezpečnosti. Prostě se asi dobře vyspal. Ne, nechci ho urážet.

Panu Svěrákovi patrně nevadí, že je Schwarzenberg pravou rukou ministra Kalouska, který je, jak známo, schopný všeho. Vzpomínáte na kauzu zastřeleného švagra? To byla samozřejmě náhoda.

Panu Svěrákovi patrně nevadí, že kníže prosazoval církevní restituce a vyšší daně, opět navzdory většině Čechů.

A co vy, milí studenti, jak se vám líbí, že kníže prosazuje školné?

Nezávidím Schwarzenbergovi, že dostal po roce 1989 většinu nemovitostí v perfektním stavu. Je zvláštní náhodou, že tyto památky byly nákladně opraveny krátce před revolucí. Že by už tenkrát někdo věděl víc, než se nám smí říkat?! Neměl by za to být kníže někomu vděčný?!

Klausovi je vytýkán konzervatismus, a přesto si bezmála polovina Pražáků zvolila v prvním kole konzervativce jako poleno. Nebo je snad Schwarzenberg něco jiného? S amnestií de facto souhlasí, dokonce by chtěl odškodnit oběti amnestovaných. Z jejich vlastních peněz, potažmo z kapes nás všech. Opravdu geniální myšlenka.

Chtěl jsem úplnou změnu, chtěl jsem se znovu nadechnout. Namísto toho cítím zatuchlinu. A slivovici z Miloše Zemana.

Zeman je ješitný. Zeman je mazaný. Zeman je svůj. Dobrá, ale jak jinak by měl prezident obstát v dnešním zvráceném světě? Když bude hodný a lidový, Evropská Unie na něj, potažmo na nás, bude kakat zvysoka. K čemu prezidenta, který podepíše cokoliv?!

Pokud si můžu vybrat, volím Zemana. Umí aspoň česky, a i to vlastenectví mu tak nějak věřím. Vybavuje se mi v souvislosti s ním přepis odposlechu zastřeleného mafiána Mrázka: „Mlha (Zeman) není na peníze.“ Rozuměj, nedá se uplatit.

Nemusím Zemana milovat, ale protentokrát má ten starý jezevec můj hlas. A pro příště, prosím, nějaké serióznější kandidáty.


O autorovi

Další články

8 komentářů

 1. Jaguaros 13/01/2013 - 16:38 at 16:38

  Jiste zajimavy komentar ktery obsahuje hodne pravdy. Jiste nejsou oba kandidati to idealni ale z nabizenych moznosti – ktere nemuzeme ovlivnit – je urcite Milos Zeman to nejlepsi reseni. Presto-ze nejsem zrovna priznivcem levice tak musim konstatovat ze mi Zema lezi lepe nez knize protoze politika je velke „svinstvo“ a umet se v tom pohybovat tak aby to nebylo napadne je umeni. A toto ovlada Zeman bez pochybnosti lepe. Zajiste maji oba kandidati spinu za usima ale v dane situaci ji ma knize podstatne vice; uz jenom proto ze ze si nechava otevrena vratka a podporuje destruktivni cinnost soucasne vlady ktera sice musi setrit ale nedela nic proti tomu aby pripadne skody zaplatili vinici.

 2. Jana 13/01/2013 - 19:15 at 19:15

  K článku bych jen dopsala, že KS je hlavně loutka pana Bakaly, což mi přijde horší než to ostatní, MZ je v tomto duelu menší zlo…

 3. Petr 13/01/2013 - 22:34 at 22:34

  Zemanovi i Schwarzenbergovi se dá vyčítat mnoho, knížeti EU, podporu Kosova, že mu není rozumět, to že chrápe, kde se dá, atd.. Zemanovi to že chlastá tak, že by mu jeho červený nos mohl klaun závidět, opoziční smlouvu, která z něj udělala oportunistického vychcánka, jeho sprosté a primitivní vystupování, atd… Je to těžká volba, ale také nakonec zvolím Karla – na hradě je myslím třeba osobnosti, která má styl a charisma, do čehož mi Zeman s placatkou slivovice v kapse a cigárem v hubě nějak nepasuje.

 4. Stan.Lelek 14/01/2013 - 21:18 at 21:18

  Českému národu ani po těch stovkách let šlechtické nadvlády nepřijde divné titulovat Rakušáka na postu ministra zahraničí „knížetem.“ Český národ potřebuje bič, protože sám se k ničemu nedokope. Neříká se mi to dobře, ale z tohoto pohledu bychom na tom dnes byli možná líp, kdyby Hitler vyhrál válku. Bohužel.

  Vinit z všeobecného srabu naše politiky je oblíbený alibismus. Jak by se vám na jejich místě pracovalo s národem, který svými postoji a přístupem připomíná ze všeho nejvíc klimbajícího knížete?!?

 5. BCL 20/01/2013 - 13:40 at 13:40

  Máte pravdu v tom, že změna se prostě nekoná. Máte pravdu v tom, že Karel není žádná bílá ovce mezi šedivou sebrankou vládních parazitů. Přesto nechápu proč tedy volíte Zemana. Vlastenectví? To je výraz pouze pro masy a jsou za ním skryty pouze politické a národnostní zájmy mocných. To platí už od vzniku našeho „samostatného“ státu. Umí lépe česky? To se mu při mezinárodních jednáních jistě výtečně hodí. Nesporná výhoda to ale bude při novoročním projevu, tedy jedenkrát ročně. Nic naplat, za rozumné argumenty proč volit Zemana to nepovažuji. Stále nejsem rozhodnut koho volit, ale tady mě to moc nepomohlo. Vím proč jednotlivé kandidáty nevolit, ale stále nevím proč některého z kandidátů volit.

 6. pepa 20/01/2013 - 17:42 at 17:42

  Ten váš článek je opravdu hloupý. A je to blbost.

 7. Hanka 24/01/2013 - 08:58 at 08:58

  Já budu volit určitě Karla Schwarzenberga (který se taky vyjádřil, že do druhého období již kandidovat nebude), i když jsem v prvním kole volila Dienstbiera, a to z důvodu, že si nedokážu představit, že by se stal prezidentem Miloš Zeman, nic proti němu nemám, je to přece takový milý důchodce, sympatický, žije v klidu na Vysočině, pije více, než je zdrávo, jak to někteří důchodci dělají, napsal dobré knihy… Hodně lidí si ho váží jako dobrého politika, který kdysi uměl zaujmout, dobře se ze všeho vymluvit, ale myslím si, že jen těží z toho, že si ho lidé spojují se stranou ČSSD a plno lidí bude ve volbách právě tuto stranu nyní volit.. Přitom třeba sám Dienstbier uvedl, že pro něho je Miloš Zeman jako prezident nepřijatelný…

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top