Předsevzetí? Jděte do háje!

Dvaceti procentům lidí se podaří dodržet novoroční předsevzetí. Uznejte, že to je dost málo na to, abysme se o něco vůbec pokoušeli.

Přestat kouřit, a namísto toho převalovat v puse žvýkačku nebo bonbón? S tím jděte do háje. Budu akorát tloustnout, a koncem ledna se vrátím na svých čtyřicet denně. A to nepočítám ty nervy. Během čtrnácti dnů se budu hádat s manželkou, milenku pošlu do háje, a šéfa k šípku. Myslíte, že bude mít někdo pochopení pro moje nekouření? Vsadím svého psa, že by mi nejradši sami koupili karton Camelek, jen aby měli ode mě pokoj.

Zdá se vám, že přeháním? A jak myslíte, že to bylo loni? A předloni. Kde mám ty milenky pořád brát?!

O něco lepší je to s alkoholem. To se dá vydržet. Pozvání na pivo, nebo na panáka, se dá odmítat klidně do příštího Silvestra. Člověk sice ztratí pár kámošů, ale když se nad tím zamyslí, stojí mu to hospodský kamarádství za to? Hospoda mi byla užitečná jen jednou, když jsem sháněl obkladače na chalupu. Sice to po něm musel předělávat další obkladač, tentokrát ze Zlatých stránek, ale měl jsem aspoň dobrý pocit z toho, že v hospodě člověk sežene všecko.

Jo, pokud vás to zajímá, jsem už rok bez kapky alkoholu. Ačkoliv jsem myslel, že nejsem alkoholik, začala mi ta pravidelná sklenka před spaním chybět. Málem jsem to fakt nevydržel, když jsem v práci nestíhal termíny. Flašku jsem si přinesl z práce. Doma jsem všechen alkohol po Silvestru vyházel. Aby mě to nepokoušelo. Z tý pracovní flašky jsem si doopravdy cvaknul. Teprve pak jsem si uvědomil, jaký jsem blbec. Moje předsevzetí! Vydržel jsem téměř rok.

Vzpomněl jsem si, že kámoš psychiatr – znali jsme se z chlastačky ve Špindlu – blábolil něco o tom, že lidem, co se nedokážou udržet, pomáhá hnojník. To je ta bílá špičatá houba, co roste v každým parku. Nejdřív docela pěkná, ale pak totálně zčerná a zeslizovatí.

Nebudu vás napínat. Tak blbě mi v životě nebylo. Pokaždý, když už jsem myslel, že nemám co zvracet, mě nějakej zbytek tý houby nakopnul. Měl jsem pocit, že vyzvracím i žaludek. Asi čekáte, že od tý doby nepiju. Omyl! Od tý doby obcházím každej hnojník obloukem. Jinak se mi z tý houby obrací kufr tak nějak automaticky. Ten doktor se později zabil na sjezdovce. Postavil se mu do cesty smrk. Doufám, že ne proto, jak jsem ho tenkrát proklínal.

Zrovna dneska jsem četl názor psychologa, že bychom si neměli dávat předsevzetí, která se nám v minulosti nepodařilo dodržet. Miluju psychologii. Jestli jste už taky vyčerpali všechny možnosti, můžeme jít v klidu na pivo.

Michael, kolega z práce, nás před každýma Vánocema  krmí historkama, že v novém roce dostane do postele nejmíň deset holek. Zajímavé předsevzetí, kdybysme nevěděli, že Michael je na kluky. Navíc je to docela pěknej kluk, takže si nejmíň jedna z těch deseti dává předsevzetím, že ho do tý postele dostane.

Předsevzetí by neuškodilo maniakům, kteří s železnou pravidelností odpalují petardy. Hodinu, dvě po půlnoci by to člověk v pohodě snesl. Ale oni trénují už od Štědrého dne. Uznejte, že to je skoro na zabití. Obzvlášť když se můj pes po každé ráně roztřese jako sulc, a dostane průjem, se kterým by nestihl doběhnout ven ani Usain Bolt.

Fakt už mě to uklízet nebaví. Psisko se pokaždý provinile kouká, a já mu ani nenadávám, protože za to může nějakej kretén, kterej určitě nebyl na vojně na tankový střelnici jako já, aby se toho bouchání nadosmrti nabažil. Přesto mu nepřeju, aby skončil na pohotovosti jako sousedovic kluk předloni,  když ožralej odpaloval raketu z ruky. Dal bych mu na hlídání našeho psa, aby si užil všeho, co dokáže ve stresu vyprodukovat.

Máme tu Silvestr, den velkých opic a malých vítězství. Těch dvacet procent doopravdy kouřit přestane. Proč byste to nemohli být právě vy?! Až vás na Nový rok bude trápit kocovina, a vy automaticky sáhnete po cigaretě, vzpomeňte si na mýho psa, a na to, co po něm na Nový rok v koupelně pravidelně uklízím. Navzdory tomu, že jsem si dal předsevzetí, že se na to příště vykašlu, a začnu ty pyromaniaky střílet vzduchovkou.

V ruce láhev Jamesona, v koutku cigáro, a za zády vlastní ženu, která bude doufat, že se v noci ještě na něco zmůžu. Nebo aspoň, že jí nechám trochu na dně. Uznejte, že za takových podmínek bych netrefil ani vlastního psa. Natož chlapa, který s tou smradlavou čínskou pyrotechnikou dělá docela pěkný ohňostroje.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top