Povinné ručení bude i pro chodce?

Povinné ručení bude i pro chodce?

Babiš nám prý chystá povinné ručení za malotraktory, motokáry, za vše, co má nějaký motor. A vše kvůli tomu, že někdo někde srazil traktůrkem někoho ze žebříku a asi neměl peníze na zaplacení zdravotní péče tomu sraženému.

EU se pod dojmem této nehody rozhodla nás chránit před těmi, co nemají peníze na úhradu zdravotní péče poškozeným a Babiš to navrhl dát do zákona od poloviny letošního roku (zdroj MF Dnes, byť se v článku uvádí, že to bude od 31. 6. 2016 (:-))) .
V textu dále používám známější a nepřesný pojem povinné ručení, i když povinné ručení není nic jiného než daň (jako je daní platba poplatků za televizi a rádio).

Koho se bude toto nové povinné ručení týkat?

Máme doma staré autíčko pro 2 děti na baterie pohybující se asi 5 km /hod, takové autíčko určitě žebřík umí srazit. Pak jsou dětské motorky na baterie. Tedy z nich povinné ručení asi bude.

Dronem srazíte žebřík s někým také bez problémů, ale zjevně nejde o něco, co se pohybuje po zemi, to bude asi další etapa pro další daně.

Co samochodné sekačky, s nožem nebo bubnové, ty se umí také rozjet a žebřík srazí bez problémů, ale bohužel umí i useknou dítěti ruce, jak se již stalo. Také bude ze samochodných sekaček povinné ručení? A co zahradní ridery, mají volant, ale nejsou to traktůrky, jsou to spíše sekačky se sedačkou a volantem.
Sněhové frézy, i když, kde by se vzal pro ně sníh, také umí srazit žebřík. Tedy se nebudou používat, ale povinné ručení z nich platit ano.Také jsem se asi špatně domníval, že když mám vlastní ohrazený pozemek, že tam mohu provozovat bez placení povinného ručení vyřazené auto, motorku, třeba i předělané na nějaký traktůrek. Asi ne a v budoucnu určitě ne, co kdyby mi tam třeba lezl zloděj na žebříku do okna a já ho z žebříku nechtěně srazil.

Prodejci malotraktorů budou jako všichni muset hlásit elektronicky své tržby, z těchto dat si ministerstvo dopravy vybere malotraktory, srovná je s databází registrovaných malotraktorů a již budou lítat pokuty za neregistrované malotraktory. A by se nestalo, že někdo bude mít 2 malotraktory a platit pouze za 1, a tím by šidil na dani, dostanou časem malotraktory, možná i zahradní sekačky a ta dětská autíčka a motorky, nějakou poznávací značku. Bude také na přání za 10 tisíc?
A jak to bude s tímto povinným ručením při prodeji? Stejně složité, jako při prodeji auta, nebo se to nějak „doladí“? Tím bude potřeba přijmout více úředníků a kontrolorů a zadat další drahou veřejnou zakázku na software. Neboť o bude dělat policie místo honění zločinců?

A co segway?

Pomíjím elektrické invalidní vozíky, často potkávám místní vozíčkáře a někdy jedou „jako blázni“ a přeji jim to. Ale co když někoho srazí? Ti na úhradu škody spíše nemají… Bude za ně povinné ručení hradit stát?

Bude toto povinné ručení i v dalších zemních EU? Bude zelená karta pro malotraktory, aby mohli majitelé přejet hranice a sekat trávu v cizině? A bude třeba v Řecku, Itálii, Španělsku, co kdyby nás tam někdo srazil na dovolené malotraktorem? Myslím, že je to jasné, tam by se lidé vzbouřili či by to nařízení ignorovali, k čemuž asi dojde i u nás.

Jenže to není vše. Vezmu to z druhé strany. Až nějaký chodec srazí někoho ze žebříku a nebude mít na úhradu zdravotní péče poškozenému, dojde obdobně povinnému ručení chodců (i dětí), a to bez ohledu na to, že někdo nebude ani chodit ven z důvodů zdravotního stavu (jako „ven“ nejezdí traktůrky)?
Sražení někoho je problém i dnes, když srazíte na schodech, na lyžařském svahu,  špičkového chirurga a ten si zlomí ruku, tak se podle nového občanského zákoníku nedoplatíte, ale jen tehdy, pokud budete mít peníze. Pokud je mít nebudete, budete muset, jako někteří naši zadlužení spoluobčané, přestat pracovat, protože stejně vše, co byste vydělali, by vám vzali na uhrazení škody (dluhu). Co kola, koloběžky, kočárky, skateboardy, ty také umí srazit žebřík. A co modely aut, co umí jezdit i šedesátkou?
Ti všichni mohou někoho zranit.

O co možná jde.  Auta se vyrábí tak, že při nehodě, ne „ťuknutí“, se auto často poškodí tak, že je to „totálka“, tedy oprava je dražší než zbytková cena auta. A i když cena povinného ručení stoupá, časem dojde k tomu, že povinné ručení možná pojišťovny přestanou nabízet. Asi jako přestaly nějaký čas nabízet pojištění cestovních kanceláří proti úpadku. Tedy možná stát hledá další zdroje pro pojišťovny, aby škody utáhly a nehrozilo, že stát nařídí povinné ručení a pojišťovny by ho přestaly nabízet.
O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top